wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Czy wyrostek robaczkowy jest nam potrzebny?

26.08.2009

Darwin uznał wyrostek robaczkowy za bezużyteczny artefakt ewolucji. Za nim podchwyciły to wszystkie podręczniki współczesnej medycyny i tak oto wyrostek został uznany za organ zbędny.

Operacje usunięcia wyrostka wykonywane są w szpitalach notorycznie. Przyjmuje się, że tego właśnie „zbędnego organu” pozbawiony jest co 20. człowiek na świecie. Nikt się tym specjalnie nie przejmuje, ponieważ do tej pory wszyscy żyliśmy w przekonaniu, że nie ma czym. Tymczasem naukowcy z USA postanowili zburzyć darwinowską teorię, jakoby wyrostek robaczkowy służył naszym przodkom, odżywiającym się padliną, tylko do trawienia tego typu pokarmów – informuje „Gazeta Wyborcza”.Jak się jednak okazuje, wyrostek robaczkowy występuje w naturze dużo częściej, niż dotąd sądzono i wciąż używany jest przez takie zwierzęta jak lemury czy wiewiórolotki. Amerykańscy naukowcy odkryli coś jeszcze. Otóż nasze problemy z wyrostkiem spowodował… higieniczny tryb życia.

Naturalną funkcją wyrostka było magazynowanie dobroczynnych bakterii. I kiedy naturalna flora bakteryjna człowieka, z jakiegoś powodu (np. z powodu biegunki) została zaburzona, wyrostek uzupełniał zapasy „dobrych bakterii” w organizmie.  Jego zadaniem było tez wzmacnianie układu odpornościowego, a dokładniej pomoc w wytwarzaniu białych krwinek, które chronią organizm przed wirusami i bakteriami.

1 2
REKOMENDACJA
2009-08-27 10:31:52
~~~

dlatego wyrostek powinien byc usuwany kazdej osobie niedlugo po urodzeniu

2009-08-27 10:20:56
~plecy

tie żona Adama wyrostek robaczkowy to już kolejna rzecz sprawa że bóg nas nie stworzył ... przeczytaj jeszcze raz artykuł do końca...

2009-08-27 10:13:06
~And

Nareszcie coś sensownego. Znam takich paru, przechodzą codziennie koło mojego domu. Brudni, ciągle wstawieni, jedzą co popadnie (albo nic), prześpią się czasem na mokrej trwie i ... żyją! A wg współczesnej medycyny już dawno powinni zejść z tego świata.

2009-08-27 10:04:46
~devilan

czy ten "nius" może zrewolucjonizować walkę z alergią?

2009-08-27 10:00:24
~EWA, żona Adama

Urodziłam się z wyrostkiem, jak każdy człowiek. Takiego stworzył Bóg i ma to swój sens. Gdyby był on zbędny w wyniku ewolucji nastąpiłby już dawno jego zanik.

2009-08-27 09:58:27
~xyz

"(...) wyrostek robaczkowy występuje w naturze dużo częściej, niż dotąd sądzono i wciąż używany jest przez takie zwierzęta jak lemury czy wiewiórolotki." - ale my nie jesteśmy lemurami i wiewiorolotkami. I czegoś nie rozumiem - co wnoszą wyniki tych nowych badań? Potwierdzają przecież tylko to, że wyrostek nie jest nam do niczego potrzebny, bo jego funkcję załatwiamy innymi sprawami, np. higieną. Artykuł bez sensu.

2009-08-27 09:58:05
~jaśko

Tu wszyscy podurnieli już do końca. Przecież pomyślcie LUDZIE, skoro człowiek posiada coś takiego jak wyrostek robaczkowy to nie durna ewolucja go uczyniła w takim stanie jakim jest obecnie, ale STWÓRCA widocznie miał jakiś powód aby nas tak wyposarzyć. Przesytańcie już z tą durnowatą chorą ewolucją człowieka - to najdurniejsza teorja jaką ktoś mógł wymyśleć. A ponoć"CZŁOWIEK TO BRZMI DUMNIE".

2009-08-27 09:56:59
~aniolek

a kto to jest Darwin, że tak go wyznajecie? Bóżek? Teorii na świecie jest tyle na różne tematy, że każda z nich może w drodze ewolucji okazać mylną.

2009-08-27 09:56:20
~s.a.s.

b. ciekawa wiadomość ze świata nauki; Naukowcom medykom można zasugerować zbadanie ewent. korelacji statystycznej m. chorobami nowotworowymi a stanem wyrostka robaczkowego (0/1) oraz m. reakcją pacjenta na leki w przypadkach białaczek a wyrostkiem i in.

2009-08-27 09:47:45
~Bartosz

a ja się ciesze że miałem wyrostek :) 1,5 miesiąca siedzę w domu na zwolnieniu i w końcu mam wakacje ;) Pozdrawiam

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.