wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Sztafeta Życia - można zostać dawcą szpiku

14.10.2009
Co roku w Polsce na nowotwory krwi zachorowuje ok. 10 tys. osób. Każdy chory ma szansę wrócić do zdrowia dzięki przeszczepowi szpiku.
 
Do tego potrzebni są potencjalni dawcy, czyli osoby, które oddadzą krew i zgodzą się zapisać do w specjalnego rejestru. W sobotę będzie można to zrobić w ramach akcji "Sztafeta życia" w warszawskim klubie Gold's Gym w Wilanowie.

"Leczenie chorób nowotworowych krwi często jest kosztowne i długotrwałe. Można je jednak skrócić stosując metodę przeszczepu krwi" - powiedziała we wtorek na konferencji prasowej Monika Sankowska, przewodnicząca Rady Fundacji Przeciwko Leukemii im. Agaty Mróz. Choroby nowotworowe krwi mogą dotknąć każdego. Przy poszukiwaniu dawcy dla chorego bardzo liczy się czas, dlatego dawców powinno być zarejestrowanych jak najwięcej w specjalnych rejestrach - przekonywała.

Fundacja Przeciwko Leukemii prowadzi jeden z pięciu rejestrów potencjalnych dawców szpiku istniejących w Polsce. Zarejestrowanych jest w nim ponad 8 tys. osób, z których dawcami szpiku zostało już ponad 100 osób. Jak mówił dyrektor rejestru dr Leszek Kauc, rejestr ten należy do "najmłodszych" na świecie ze względu na średnią wieku osób zarejestrowanych - są to głównie ludzie młodzi, w wieku 18-25 lat. "Dawcą szpiku dla osoby niespokrewnionej można zostać do 60. roku życia, ale komórki od osób młodszych przyjmują się lepiej" - tłumaczyła Sankowska.

1 2 3
Tagi: szpiknowotwór
REKOMENDACJA
2009-10-15 04:27:39
~RYBAK

TO CI AFERZYSCI Z SOPOTU ???????

2009-10-15 02:20:13
~xz

Borelioza moze prowadzic do leukemi i wielu groznych chorob nawet raka i innych z takimi obiawami jak bol stawow zapalenie skory na konczynach dolnych.Choroba atakuje system nerwowy i wszystkie organy wewnetrzne,nieleczona prowadzi do zgonu.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.