wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Osoby otyłe gorzej traktowane przez lekarzy

23.10.2009
Otyli pacjenci są gorzej traktowani przez lekarzy niż pacjenci, których waga utrzymuje się w normie - wynika z badań opublikowanych w "Journal of General Internal Medicine".

Wnioski te naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa oparli na analizie ankiet wypełnionych przez 238 pacjentów i lekarzy z Baltimore. Wyraźnie wynika z nich, że im wyższy wskaźnik masy ciała pacjenta, tym mniejszy szacunek lekarza.

Pomysł na badania zrodził się w klinice zajmującej się leczeniem otyłości, w której pracowała dr Mary Margaret Huizinga.

"Pod koniec wizyty w klinice pacjenci płakali, mówiąc, że wcześniej żaden lekarz nie rozmawiał z nimi w ten sposób. Żaden ich nie słuchał. Wielu pacjentów czuło, że ze względu na swoją nadwagę nie otrzymują takiej opieki jak inni" - mówi dr Huizinga.

Zwróciła jednocześnie uwagę, że pacjenci szanowani przez lekarzy są zazwyczaj lepiej informowani na temat swojej choroby. Brak szacunku prowadzi z kolei do tego, że niektóre osoby otyłe unikają wizyt u lekarza, a ich stan zdrowia ulega pogorszeniu.

"Następnym krokiem będzie głębokie zrozumienie, w jaki sposób stosunek lekarzy do otyłości wpływa na jakość opieki nad pacjentem. Czy lekarz, który nie darzy szacunkiem otyłych pacjentów będzie rzadziej zalecał im terapie, które pomogłyby pozbyć się zbędnych kologramów lub mniej chętnie wysyłał ich na badania screeningowe?" - zastanawia się badaczka.

Jak podkreśla dr Huizinga, studenci medycyny mało dowiadują się na temat uprzedzeń i dyskryminacji osób otyłych. A okres studiów to, według niej, najlepszy czas na to, by zwiększyć świadomość i wrażliwość przyszłych lekarzy.(PAP)

PAP koc/ tot/

fot. JupiterImages

Tagi: otyłość
REKOMENDACJA
2009-11-24 19:32:14
~nieważne

myślicie że osoby otyłe czują się tak fajnie jak o nich tak piszecie. ja mam to szczęście że nie należę do osób otyłych ale nie mam zamiaru ich z tego powodu obrażac. Reportaż był na temat lekarzy, którzy . dyskryminują os. otyłe a nie ich leczą a wy nie wiadomo z kąt wyskakujecie z świniami,Zastanówcie się jak czuje się osoba otyła która to czyta.

2009-10-30 02:39:29
~posterydowa

Sad but true. A najbardziej przykro kiedy pacjent przybierze na wadze z winy lekarzy (nieodpowiednie leki), a potem lekarze z powodu nadwagi traktują go jak ścierwo: zgnoimy cię, bo jesteś żywym dowodem naszych błędów.

2009-10-26 13:21:21
~ull

grubsem byc to musi byc straszne-zdrowie siada i wyglada sie fatalnie.Nie łudzmy sie-większosc grubasów jest z zaniedbania a nie z choroby. Ja ostatnio przytyłam 4 kg i juz mi żle a jak musi się czuc taki 80-kg grubas?

2009-10-26 10:06:31
~Xjan

Otyli muszą zrozumieć,że w wiekszości są leniami powodującymi SAMOZNISZCZENIE, a skutki wynikają z tego społeczne (leczenie,renty,zwolnienia z pracy etc.).To nie jest tylko ich osobista sprawa.

2009-10-25 18:43:11
~anka

Majka - twój kometarz śwaidaczy tylko o twojej inteligencji i kulturze, sama wysłałabym Cię raczej do psychiatry bo to ty masz chyba najwiekszy problem z sama sobą skoro takie opinie piszesz, a co do świń - udowodniono zostało że to bardzo inteligentne zwierzęta czego tobie brakuje!!!!!!!!!!!!!!!

2009-10-25 18:38:21
~anka

KULTURYSTA- mogę się załozyć że jesteś zakompleksionym frędzlem i tylko w taki sposób możesz się jakoś dowartościować - pewnie natura Cie chojnie nie obdażyła ale człowieku idź do psychologa a nie wyzywasz się na normalnych ludziach!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

2009-10-25 18:30:41
~anka

Tak czytam sobie co tutaj piszecie, porównywanie ludzi do świń i wysyłanie do weterynarzy - LUDZIE JESTEŚCIE NIENORMALNI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Osobiście mam 158cm wzrostu i ważę 50kg więc niech nikt nie mówi że jestem zakompleksiona grubaską - swojego czasu brałam tabletki hormonalne i wiem jak na mnie działały z dnia na dzień "puchłam" niezależnie od tego czy coś jadłam czy nie, uprawiam zawodowo sport więc LENISTWO i OBŻARSTWO nie miało wpływu na to że przyty

2009-10-25 16:28:22
~figura w kształcie jabłka

Majka !kobieto dlaczego poniżasz kobiety i wysyłasz do weterynarza. Przyczyny nadwagio są różne często uwarunkowane genetycznie , też dużo zależy od budowy ciała. Każda kobieta chciałaby mieć piękną sylwetkę , ale gdyby tak było , powiało by nudą. A gdzie tak naprawdę ta zdrowa żywnośc , Wszystko nafaszerowane chemią . Głowa do góry grubaski jest takie powiedzenie : nim gruby schudnie to chudy padnie....

2009-10-25 12:27:46
~majka

****GRUBASY DO WETERYNARZA ***** Otyłość, to dobrowolne doprowadzenie swego stanu i wyglądu, do gabarytów tuczonej świni (wieprza). Takimi zapasionymi osobami, w wypadku ich choroby, powinien się więc zajmować .. weterynarz.

2009-10-25 12:23:57
~Sylwia

Ja też kilka miesięcy temu byłam gruba teraz jestem na diecie schudłam 18kg tyle ile chciałam ale teraz cały czas jestem na diecie bo wiem co mogę jeść a czego nie Jak widzę otyłą dziewczynę np w bufecie która zamawia hamburgera i pączka na deser to krew mnie zalewa ja tez lubię takie jedzenie ale wiem że mi nie wolno tego jeść i nie ruszam słodyczy tłuszczu czy innych kalorycznych bomb Rozumiem chorobę ale wiem sama po sobie ze większość ludzi sama doprowadza się d

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!