wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Białko kluczowe dla powstrzymania rozwoju raka

15.03.2010
Białko o nazwie BRD7 aktywuje słynne białko hamujące wzrost nowotworów p53 i dzięki temu powstrzymuje rozwój guzów nowotworowych - informują naukowcy z Holandii na łamach pisma "Nature Cell Biology".

Od dawna wiadomo, że czynnik transkrypcyjny p53 jest bardzo ważnym białkiem supresorowym czyli hamującym rozwój nowotworów. Inaktywacja tego białka prowadzi do rozwoju wielu rodzajów raka.

Ekspresja genu kodującego białko BRD7 jest często wyciszona w komórkach raka piersi, dotychczas nie było jednak wiadomo w jaki sposób białko BRD7 może wpływać na rozwój guzów.

Reuven Agami wraz z kolegami z Holenderskiego Instytutu Badań Raka w Amsterdamie wykazał, że BRD7 wiąże się do p53 i aktywuje je przez co hamuje rozwój raka. Ponadto BRD7 wpływa również na strukturę chromatyny w miejscach położenia genów, których ekspresję reguluje p53 i umożliwia ich lepszą aktywację.

Jak zaobserwowali badacze, utrata BRD7 z ludzkich komórek hodowanych w laboratorium powoduje rozpoczęcie niekontrolowanych podziałów i transformację nowotworową komórek.

Naukowcy przebadali ponad 2000 próbek - wycinków raka sutka i odkryli, że do wyłączenia ekspresji BRD7 dochodzi tylko w przypadku nowotworów kontrolowanych przez białko p53, co potwierdza opisany przez nich mechanizm kontroli aktywności tego białka przez BRD7. (PAP)

fot. JupiterImages

Przeczytaj koniecznie: Najgroźniejsze zarazki czyhają w szpitalach!

źródło: PAP kdo/ tot/

REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.