wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Aktualności

Piją i palą w ciąży

25.03.2010
Przedwczesny poród, niska waga urodzeniowa, wady wrodzone - to tylko niektóre efekty picia alkoholu czy palenia tytoniu przez ciężarne kobiety. Mimo to 11 proc. Polek przyznaje, że będąc w ciąży paliło, a 14 proc. - że piło alkohol.

Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny przedstawili w środę wyniki ogólnopolskiego badania na ten temat. Badanie zostało przeprowadzone w czerwcu 2009 roku na 382 oddziałach, gdzie przebywały kobiety wraz z noworodkami. W sumie przepytano ok. 3,3 tys. kobiet. Na pytania odpowiadały nie tylko one, ale też opiekujący się nimi lekarze i pielęgniarki.

Wyniki badania wskazują, że kiedykolwiek w życiu paliło 50 proc. kobiet; w ciągu ostatnich dwóch lat paliło 36 proc. z nich, a prawie co piąta (18 proc.) wypaliła w ostatnich dwóch latach blisko 20 paczek papierosów w ciągu jednego miesiąca. Blisko 62 proc. palących rzuciło palenie przed lub na początku ciąży.

17 proc. kobiet zerwało z nałogiem w pierwszym trymestrze ciąży, a dodatkowe 10 proc. w drugim i trzecim trymestrze. 11 proc. kobiet kontynuowało palenie w czasie ciąży. Spośród palących 44 proc. ma wykształcenie podstawowe, 34 proc. - średnie, 36 proc. - wyższe.

Abstynencję alkoholową w ciągu ostatniego roku zadeklarowało 50 proc. kobiet w wieku prokreacyjnym. Spośród kobiet pijących w ciągu ostatniego roku, prawie co druga sięgała po piwo (49 proc.), 51 proc. piło wino, 14 proc. napoje spirytusowe. Ok. 14 proc. wszystkich badanych i aż 29 proc. kobiet pijących alkohol w ciągu ostatniego roku piło go także, gdy były w ciąży (najczęściej były to kobiety w wieku 29-34 lata).

Przeczytaj koniecznie:

Przygotuj psychikę do ciąży

Dlaczego jesteś wyjątkowy?

Polecamy: Zakochaj się! Wejdź na doserca.pl

1 2 3
REKOMENDACJA
2010-08-18 00:49:36
~ona

palisz e-papierosy? wypełnij ankietę! http://moje-ankiety.pl/respond-1288 .html

2010-08-05 08:20:56
~bożena

Mam juz 50 lat więc wiek prokreacyjny mam za sobą. Urodziłam troje dzieci. Niestety palę papierosy ale bedąc w ciąży i w czasie karmienia piersią nie paliłam i nie wypiłam ani lampki wina. Nigdy też nie paliłam w domu w obecności dzieci.Jeśli matka kocha swoje dzieci i zależy jej na ich harmonijnym rozwoju to rezygnacja z nałogu przynajmniej w okresie ciązy nie bedzie dla niej problemem. Dzisiaj moi synowie ukończyli studia a moja 13 letnia córka jest świetną uczennicą.

2010-03-26 17:17:25
~matka

idzie dziecko i mówi do matki a mnie z buzi nie leci dym jak tobie(idzie z papierosem w reku) na to matka mówi jak dorosniesz to bedziesz jarac jak ja i moja matka-moja piła i paliła ja paliłam i piłam i ty bedziesz pic i palic

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.