wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Zamrażanie raka piersi

26.03.2010
Amerykańskim naukowcom udało się zamrozić raka piersi u pacjentek, które odmówiły operacji, podaje ScienceDaily. Zabieg przeprowadzono metodą krioterapii wieloaplikatorowej.

Każdego roku w Stanach Zjednoczonych u 200 tys. kobiet wykrywa się nowotwór piersi. Diagnozuje się go tam co trzy minuty, a co 13 min. jedna z tamtejszych kobiet umiera z powodu tego nowotworu.

"Minimalnie inwazyjna krioterapia jest obiecująca" - mówi Peter J. Littrup, radiolog zabiegowy i dyrektor badań obrazowych w Barbara Ann Karmanos Cancer Institute w Detroit.

W zabiegu wzięło udział 13 pacjentek, u których do pięciu lat po krioterapii nie zaobserwowano nawrotów, znaczących komplikacji, a kobiety były zadowolone z braku znaczących zmian kosmetycznych. Biopsja zamrożonej tkanki wykazała brak nowotworu.

Naukowcy użyli kilku, podobnych do igieł, krioaplikatorów. Wprowadzili je przez skórę i prosto do komórek nowotworowych wtłoczyli bardzo zimny gaz, powodując ich zamrożenie.

Podobnej techniki używali przez wiele lat chirurdzy na salach operacyjnych. W ostatnim czasie aplikatory stały się jednak na tyle niewielkie, że mogą być wykorzystywane przez radiologów zabiegowych i wprowadzane poprzez małe nacięcie na skórze.

"Głównymi zaletami krioterapii nowotworów piersi są: doskonała wizualizacja zamrażanego fragmentu, niski poziom bólu, wysoka skuteczność i minimalne zmiany na skórze" - mówi Littrup.

Znaczącą różnicą pomiędzy tym zabiegiem a wcześniejszymi jest użycie dwu lub więcej krioaplikatorów. Dotychczasowe próby leczenia w ten sposób nowotworów piersi korzystały tylko z jednego krioaplikatora i w związku z tym nowotwory większe niż 1,5 cm nie nadawały się do leczenia w ten sposób. (PAP)

fot. JupiterImages

PAP kn/ tot/

REKOMENDACJA
2010-03-26 17:48:24
~obserwator

zaraz w USA, jak kto nie wierzy sam zobaczyć i przeczytać http://www.mmtrojmiast o.pl/4927/2009/3/10/iza-sokolowska- w-chinach-usmiechnieta-jak-zawsze-z djecia?category=pics

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.