wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Co zamiast leków na przeziębienie?

04.05.2010

Laryngolodzy zalecają stosowanie tradycyjnych metod leczenia przeziębienia u niemowląt i małych dzieci. Odsysanie z nosa, nawilżanie pomieszczeń i zakraplanie soli fizjologicznej jest dużo bezpieczniejsze niż rutynowo stosowane przez rodziców środki "na przeziębienie" sprzedawane bez recepty - ostrzegają amerykańscy naukowcy na łamach pisma Otolaryngology - Head and Neck Surgery.Jak informują autorzy pracy dostępne bez recepty lekarstwa na przeziębienie są powszechnie stosowane u małych dzieci do łagodzenia dolegliwości towarzyszących infekcjom górnych dróg oddechowych, takich jak ostre zapalenie ucha środkowego, zatok przynosowych i popularne przeziębienie.

Na podstawie ankiet stwierdzono, że rodzice i opiekunowie najczęściej sięgają po takie środki jak paracetamol w połączeniu z pseudoefedryną, różnego rodzaju specyfiki na przeziębienie i gorączkę (o nieokreślonym składzie) i środki przeciwkaszlowe (o nieokreślonym składzie). Według statystyk dwa razy więcej dzieci przyjmuje środki dostępne bez recepty niż te przepisane przez pediatrów.

Doktor David Tunkel tłumaczy, że rodzice podają te leki dzieciom w dobrej wierze ponieważ sami się nimi leczą. Niestety nie ma żadnych danych potwierdzających skuteczność ich stosowania u dzieci. Wiadomo natomiast, że dla małych dzieci mogą być bardzo szkodliwe.

Zdaniem autorów badań pediatrzy i laryngolodzy dziecięcy powinni ostrzegać rodziców i opiekunów o istniejącym ryzyku stosowania tego typu leków, również na etykietach powinny być wyraźnie zaznaczone ograniczenia dotyczące wieku od jakiego stosowanie danego specyfiku jest bezpieczne.

Zdaniem laryngologów tradycyjne metody takie jak nawilżanie, znieczulanie i płukanie powinny być standardowo stosowane w domowym leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych w tym przewlekłego i ostrego zapalenia ucha środkowego.

Autorzy pracy podkreślają, że niezbędne jest przeprowadzenie dalszych szczegółowych badań skuteczności i szkodliwości leków bez recepty w leczeniu niemowląt i małych dzieci. (PAP)

fot. JupiterImages

Przeczytaj więcej o zdrowiu dziecka:

Jak wyleczyć chory brzuszek?

PAP kdo/ tot/

REKOMENDACJA
2017-01-30 18:45:06
~karin

Na przeziębienie u dzieci warto zastosować płyn do kąpieli Bąbel firmy Langsteiner. Zawiera on naturalne składniki m.in. lawendę, eukaliptus, siarkę, które pomagają leczyć przeziębiania, a przy okazji wzmacniają odporność. Płyn dodaje się do kąpieli. Jest bezpieczny i warto po niego sięgnąć.

2010-05-04 20:19:53
~Venefica

Leki na przeziębienie!?! chyba pisał to jakiś hipochondryk.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.