wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Aktualności

Cukrzyca ma związek ze schizofrenią

09.06.2010
Zaburzenia w działaniu insuliny, które są przyczyną rozwoju cukrzycy i otyłości mogą bezpośrednio przyczyniać się również do chorób psychicznych takich jak schizofrenia - informują naukowcy z USA na łamach pisma "PLoS Biology".

Naukowcy z Vanderbilt University Medical Center odkryli, że zaburzenia w sygnalizacji za pośrednictwem insuliny w mózgu powodują u myszy objawy przypominające schizofrenię. Ich badania tłumaczą większą podatność cukrzyków na zaburzenia psychiczne i poznawcze i sugerują nowe strategie terapeutyczne.

Doktor Aurelio Galli wraz ze współpracownikami jako pierwszy wykazał, że insulina - hormon regulujący metabolizm glukozy w organizmie, kontroluje również poziom ważnego neuroprzekaźnika dopaminy w mózgu.

Zaburzona sygnalizacja za pośrednictwem dopaminy leży u podstaw chorób takich jak depresja, parkinsonizm, schizofrenia i ADHD.

W swojej najnowszej pracy naukowcy powiązali molekularne mechanizmy odpowiedzialne za nieprawidłową sygnalizację insuliny i dopaminy w mózgu i objawy schizofrenii.

Badacze wyhodowali myszy z zaburzoną sygnalizacją insulinową w neuronach (nie działało u nich białko Akt odpowiedzialne za przekazywanie sygnału insulinowego w komórkach) i zaobserwowali, że gryzonie mają objawy przypominające schizofrenię. Ponadto stwierdzili, że myszy te mają obniżony poziom dopaminy w mózgu, a podwyższony poziom innego neuroprzekaźnika - norepinefryny. Zmiany w poziomie tych substancji wiązały się z podwyższonym poziomem białka NET transportującego je z przestrzeni połączeń między neuronami.

Zdaniem naukowców zwiększenie poziomu białka NET prowadzi do obniżenia poziomu dopaminy i przekształcenia jej w norepinefrynę. Niski poziom dopaminy w korze mózgu przyczynia się do zaburzeń poznawczych, objawów depresji i wycofania - związanych ze schizofrenią.

Podanie myszom inhibitora białka NET prowadziło do przywrócenia prawidłowego poziomu dopaminy w mózgu oraz normalnych zachowań zwierząt. Jak informuje doktor Galli pierwsze badania kliniczne tego rodzaju leków u pacjentów chorych na schizofrenię już się zaczynają.

Zdaniem naukowców sygnalizacja za pośrednictwem insulin i białka Akt jest niezbędna dla prawidłowego działania dopaminy, norepinefryny i serotoniny - neuroprzekaźników z grupy monoamin. Niestety może zostać łatwo rozregulowana - przez cukrzycę typu I, wysokotłuszczową dietę, leki - i w ten sposób zwiększać ryzyko chorób psychicznych u wielu osób. (PAP)

fot. JupiterImages

PAP kdo/ krf/

REKOMENDACJA
2017-04-13 15:19:13
~Ola

Zapraszam na stronę https://www.facebook.com/kampaniast opacukrzycowa/ . Znajdziecie tam dużo informacji o zapobieganiu powikłaniom cukrzycowym, profilaktyce prozdrowotnej oraz o skutecznych metodach leczenia.

2012-08-07 20:01:55
~schizo11

Terapia Gersona jest podobno skuteczna w schizofrenii. http://schizofrenia.e vot.org/viewtopic.php?f=132&t=1 0534

2010-06-27 19:19:57
~ciocia_devocia

Naukowcy wszytko wiedzą, Biora kasę co miesiąc z naszych podatków. I co z tego wynika? Nic. Lekarstwa na schizę jak nie było tak nie ma. I nigdy nie będzie...

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.