wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Międzynarodowy Dzień Leworęcznych

13.08.2010

Od 1992r. 13 sierpnia leworęczni obchodzą swoje święto. Organizuje je światowa organizacja - Klub Leworęcznych z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Co roku mają oni swój zlot w dzielnicy Londynu- Soho.                                                                        

Leworęczni to największa mniejszość na świecie. Stanowią ponad 10 % mieszkańców Ziemi. W Polsce mamy ponad 8 % osób leworęcznych.        

U osób leworęcznych dominującą półkulą mózgu jest półkula prawa. To, jaką ręką się posługujemy jest tylko jednym z objawów dominacji jednej połowy ciała nad drugą. O tym, która strona dominuje decydują wszystkie podwójne narządy takie jak uszy, nogi czy oczy.                                        Leworęczność to cecha o podłożu genetycznym, jednak mają na nią również wpływ czynniki środowiskowe i kulturowe, co tłumaczy znaczne różnice w ilości osób leworęcznych w różnych państwach i kulturach. W Japonii  tylko 3 % społeczeństwa to osoby leworęczne (jeszcze do niedawna leworęczność kobiet w tym kraju mogła być przyczyną rozwodu), podczas gdy u Żydów i Eskimosów leworęczni stanowią aż 20 %, co ma związek z pewnym odizolowaniem tych społeczeństw i co za tym idzie mniejszą zmiennością genetyczną. W niektórych kulturach w Ameryce Południowej czczono leworęcznych, uważano, że osoby takie przynoszą szczęście. W krajach muzułmańskich oraz Afryce lewa ręka jest uważana za nieczystą.                

Według prof. Marty Bogdanowicz z Uniwersytetu Gdańskiego osoby leworęczne mogą mieć szczególne zdolności plastyczne lub muzyczne. Z Innych badań wynika, że wśród leworęcznych jest duży odsetek osób szczególnie uzdolnionych matematycznie.        

fot. iStockphoto/Thinkstock

Moje dziecko boi się hałasu. Co robić?

15 lat Wirtualnej Polski! Świętuj z nami!

1 2
REKOMENDACJA
2013-07-30 12:22:28
~h

Moja kobieta jest leworeczna i obchodzi urodziny 13 sierpnia.:)

2010-08-19 07:43:04
~KASIA

Leworęczna POZDRAWIA LEWORĘCZNYCH :) SPRAWDZMY ILU NAS JEST :)

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.