wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Trafiony punkt!

11.06.2008

Omdlenia, ucieczki, piski i jęki – to tylko kilka przykładowych reakcji co wrażliwszych osobników na widok narzędzia, którego łacińska nazwa brzmi niewinnie acus, czyli igła. Pierwszym skojarzeniem z tym pospolitym narzędziem medycznym jest zastrzyk. Jednak igła stała się podstawą zupełnie niezależnej dziedziny medycyny niekonwencjonalnej, której korzenie sięgają chińskiej medycyny ludowej. Mowa oczywiście o akupunkturze. Umiejętnie użyta potrafi zdziałać cuda.

Jak to się zaczęło?
Badacze tej starożytnej dziedziny medycyny dopatrują się jej początków już w erze neolitycznej, czyli przed 10.000 lat p.n.e. Praprzodkiem igły były wówczas ości ryby i gładzone kamienne narzędzia. Losy akupunktury zmieniały się przez wieki. Jej wielki kryzys w Chinach odnotowano w XIX wieku, kiedy to na te tereny wkroczyła medycyna zachodnia. Wygrała jednak siła tradycji i dziś chińska akupunktura znana jest na całym świecie i stosowana z powodzeniem w leczeniu wielu schorzeń. Ta metoda lecznicza polega na nakłuwaniu igłami określonych miejsc na ciele, nazywanych punktami akupunkturowymi. Niezbyt skomplikowane, prawda? Schody zaczynają się jednak przy znalezieniu właściwych punktów. Tu nie wystarczy łut szczęścia.Przede wszystkim równowaga
Filozofia akupunktury zawiera się w zasadzie w jednym słowie: równowaga. Jej wyznawcy wierzą, że w ludzkim organizmie, przez specjalne kanały energetyczne, zwane meridianami, krąży energia (tzw. Qi). To od jej równomiernego przepływu przez organizm zależy nasza kondycja zarówno fizyczna jak i psychiczna. Mediaranów głównych jest 12. Poza nimi istnieje jeszcze 8. mediaranów dodatkowych (zwanych czasami cudownymi). Każdy z nich ma swój przebieg zewnętrzny, który łączy kolejne punkty akupunkturowe oraz przebieg wewnętrzny, poprzez oddziałuje na narządy wewnętrzne. Cały zabieg polega więc na tym, by po dokładnym ustaleniu przyczyny dolegliwości, wybrać właściwe punkty i odblokować te miejsca, poprzez które przepływ energii jest utrudniony. 

1 2
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.