wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Jakie są objawy zawału serca?
Zdrowie & Fitness

Aktualności

Jakie są objawy zawału serca?

08.11.2010
Odczuwasz rozległy ból w klatce piersiowej promieniujący do szyi i ramion? Nie czekaj! Natychmiast zadzwoń po pogotowie, bo są to objawy typowe dla zawału serca - apelują specjaliści z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK).

PTK - razem z Asocjacją Interwencji Sercowo-Naczyniowych, której przewodniczy dr hab. Maciej Lesiak - rozpoczęło na początku listopada ogólnopolską kampanię "Zawalcz o swoje serce!".

Jej celem jest nauczenie społeczeństwa jak objawia się zawał serca i zachęcenie do jak najszybszego wezwania pogotowia, gdy do niego dojdzie. "Chodzi nam o to, by chorzy docierali do ośrodka kardiologii inwazyjnej maksymalnie w ciągu 120 minut od pojawienia się pierwszych objawów zawału. Gdyby tak było, to jestem w stanie zaryzykować twierdzenie, że moglibyśmy uratować 99 proc. z nich" - powiedział PAP Lesiak.

Jak przypomniał kardiolog, wbrew popularnemu przekonaniu, ostry, kłujący ból z lewej strony klatki piersiowej prawie nigdy nie jest związany z sercem. Typowym objawem zawału jest natomiast rozległy ból w klatce piersiowej, który najczęściej promieniuje ku górze - do ramion, szyi i żuchwy, a czasem rozchodzi się na boki. Może mieć charakter uciskowy; pacjenci mówią, że czują, jakby byli ściskani obręczą, a inni - odwrotnie - czują rozpieranie od wewnątrz. Często towarzyszy temu niepokój, poty.

Wystąpienie tego typu dolegliwości i utrzymywanie się ich dłużej niż 10-15 minut powinno nas skłonić do natychmiastowego wezwania pogotowia, zwłaszcza jeśli jesteśmy w średnim lub starszym wieku i w grę wchodzą takie czynniki ryzyka, jak palenie tytoniu, cukrzyca, nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu, nadwaga, otyłość oraz obciążenia rodzinne. "Chcemy apelować, żeby pacjenci nie jechali własnym transportem, z krewnym czy sąsiadem, ale korzystali z wyspecjalizowanego transportu medycznego. Nie powinni też czekać do następnego dnia, aby pójść do lekarza rodzinnego i zrobić EKG" - podkreślił Lesiak.

fot. Blend Images/Thinkstock

Kompleksowy stest zdrowia. Zrób go, zanim będzie za późno!

1 2 3
REKOMENDACJA
2013-03-19 12:00:57
~zbulwersowana

mój mąż miał zawał lekarz karetka zabrała go do szpitala w Inowrocławiu przetrzymali męża do wieczora na izbie przyjęć i wypuścili do domu badał go lekarz chorób wewnętrznych bez żadnych badań specjalistycznych lekarza kardiologa nie było .Na dzień dzisiejszy mąż musi wydać na badania takie jak echo serca,ekg wysiłowe i lekarza kardiologa z własnej kieszeni gdyż na kase chorych jest to nie możliwe.A na domiar tego zaraz po zawale poszedł do pracy bo nie miał zwolnieni

2012-08-13 11:04:22
~gość

Mój tata 53 lata pali od 30 lat, w miesiąc temu najpierw miał zatrucie przynajmniej wszyscy tak myśleli, wymiotował biegunka ale zatruł się tylko on, poszedł do lekarz wszystkie badania prześwietlenie klatki, ekg itd. wszystko ok zwłaszcza ekg, tata był 10 w kolejce do lekarza, lekarka powiedziała że jeżeli pierwsze takie wyniki to nie ma się czym martwić nie nadaje się do leczenia. Przedwczoraj go pochowaliśmy pomoc przyszła natychmiast nie było ratunku reanimowali go 1,5 g

2011-04-03 00:33:37
~wladyslaw

objawy zawalu

2011-03-06 12:22:53
~;];[

mnie zawał nie obchodzi ja piszę referat;]

2010-12-04 19:23:15
~Renia

Ja zyję dzieki szybkiej i fachowej pomocy Pogotowia z Kużni Raciborskiej oraz wspaniałej Klinice Serca w Kędzierzynie Kożlu.Dziekuję załodze karetki pogotowia z Kuzni Raciborskiej,która w dniu 12.05.10 uratowałą mi życie.Miałam zawał(nie wykrywalny nawet w EKG).Dziekuję całemu personelowi Kliniki Serca w Kędzierzynie Kożlu.Dziekuję za życie:):):)

2010-11-09 12:04:49
~Tomek

schudłem będąc na diecie Dukana,wyniki mam lepsze,czuję sie dobrze,wiadomo nadwaga to choroby z nią zwiazane/nadcisnienie,cukrzyca/.Pol ecam rewelacyjna dietę Dukana,natomiast stosujacym ją polecam pyszne,pełne protein kawalki suszonej,urugwajskiej wolowiny-wild west jerky.Pyszna,niskokaloryczna przekaska dla odchudzajacych sie,sportowcow i dbajacych o sylwetki.

2010-11-09 11:18:38
~Pavuloni

Ale mogą sie przydać inne części zamienne

2010-11-09 11:13:06
~Krysia

C.D. Poprosiłam o skierowanie do szpitala, ale kiedy z domu zadzwoniłam na pogotowie żeby mnie zawieziono (bo okropnie się czułam) doznałam rozczarowania. Pogotowie przyjechało, ale nie zabrali mnie bo nie miałam zlecenia z przychodni. Ledwo żywa wsiadłam w swój samochód i wio do szpitala. Tam jednoznaczna diagnoza ZAWAŁ. Jeszcze musiałam wysłuchiwać, że za póżno się zgłosiłam. OTO OBRAZ NASZEJ SŁUŻBY ZDROWIA, a swoją drogą dziekuję lekarzom z Ochojca za uratowanie mi

2010-11-09 11:06:35
~Krysia

To ja wam opowiem moją historię. Któregoś pięknego dnia (dla innych ne dla mnie) zaczął mnie boleć żołądek i ogólne byłam osłabiona. Poszłam do lekarza I Kontaktu w Katowicach oś. 1000-lecie. Pani doktor zbadała mnie i diagnozę postawiła, a jakże WRZÓD DWUNASTNICY. Wykupiłam leki. Po 2 dniach nie byłam w stanie iść do pracy bo ból żołdka się nasilił połączone to było z brakiem powietrza. Doczłapałam do lekarki , gdzie usłyszałam, że nie podobam jej się i d

2010-11-09 11:06:11
~frania

Długo zmagałam się z nadmierną wagą, wiele prób ponosiło klęskę. Aż w końcu coś się zmieniło zobaczyłam efekty, mogłam sobie pozwolić na zakup sukienki i to m.in. po to aby odkryć a nie zakrywać swoje ciało. Wpisując w wyszukiwarce ( moja wygrana z nadwagą ) znajdziesz właśnie ten sposób, który całkowicie odmienił mnie i moje życie. Spróbuj a na efekty nie będziesz długo czekać.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.