wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Przełomowe odkrycie w leczeniu cukrzycy

10.11.2010
Irlandzcy naukowcy dokonali przełomowego odkrycia dotyczącego mechanizmu produkcji insuliny w organizmie, które może przyczynić się do rozwoju anty-cukrzycowych terapii - donosi wtorkowy "Irish Times".

Ekipa z Królewskiego College'u Chirurgów i szpitala uniwersyteckiego Mater Misericordiae zidentyfikowała komórkę produkującą insulinę, która w trakcie obumierania wyzwala regeneracyjny stymulant dla sąsiednich komórek pobudzając ich rozwój.

Insulina jest ważnym hormonem kontrolującym sposób, w jaki organizm korzysta z cukru we krwi do produkcji energii. Bez insuliny poziom cukru we krwi może niebezpiecznie wzrosnąć powodując szok, lub nawet śmierć.

Irlandzkie badania obejmowały komórki beta będące trzustkową tkanką produkującą insulinę.

Cukrzyca dzieli się na dwa typy. Pierwszy występuje w dzieciństwie i w okresie dojrzewania wówczas, gdy system immunologiczny organizmu atakuje komórki beta. Drugi u osób starszych i rozwija się na tle niezdrowego trybu życia i czynników genetycznych.

"Nasze badania wykazują, iż obumieranie komórek beta stymuluje lokalne otoczenie do rozwoju nowych komórek" - mówi prof. fizjologii Jochen Prehn z Królewskiego College'u Chirurgów.

Z badań wynika, iż nawet przy cukrzycy 1 typu, organizm wciąż próbuje wyprodukować komórki beta.

"Regeneracyjną substancję komórki beta zidentyfikowano w badaniach krwi, co dowodzi, iż komórki chciały się uformować" - dodaje prof. Prehn.

Według niego "odkrycie potencjału regeneracyjnego komórek beta i ich ochrony przed atakiem systemu immunologicznego stwarza dla nauki wielkie nadzieje".

"Każde odkrycie przyczyniające się do lepszego zrozumienia mechanizmu produkcji insuliny w ciele ma duże znaczenie dla walki z cukrzycą" - zaznacza dr. Anna Clarke z irlandzkiej organizacji dopomagającej chorym na cukrzycę.

Dr. Clarke sugeruje, iż zablokowanie reakcji immunologicznej z równoczesnym zaaplikowaniem leku na bazie substancji regeneracyjnej komórek beta może okazać się obiecującą terapią leczenia cukrzycy. (PAP)

fot.  TetraImages/Thinkstock

Kompleksowy test zdrowia dostępny online!

PAP asw/ tot/

REKOMENDACJA
2017-04-13 15:17:23
~Ola

Zapraszam na stronę https://www.facebook.com/kampaniast opacukrzycowa/ . Znajdziecie tam dużo informacji o zapobieganiu powikłaniom cukrzycowym, profilaktyce prozdrowotnej oraz o skutecznych metodach leczenia.

2011-05-10 13:15:34
~mama

Daj Boże niech w koncu ktos wymysli cos skutecznego,szczegolnie dla dzieci dotknietych ta choroba:(

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.