wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Światowy dzień walki z cukrzycą

10.11.2010

Cukrzyca jest głównym i stale rosnącym problemem zdrowotnym, który dotyczy wszystkich bez względu na wiek i kraj pochodzenia.

Prognozy Światowej Organizacji Zdrowia przewidują, że w latach 1995-2025 liczba chorych na cukrzycę w krajach gospodarczo i społecznie rozwiniętych zwiększy się o 43%, a w krajach rozwijających się (w tym w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, a więc także w Polsce) o 170%.

Cukrzyca jest jedną z głównych przyczyn utraty wzroku, niewydolności nerek. Stanowi najczęstszą przyczynę amputacji kończyn dolnych, zwiększa ryzyko niedokrwiennej choroby serca i udaru mózgu. Hamuje rozwój młodych ludzi, ogranicza produktywność dorosłych i niszczy spokój w wieku podeszłym.

W skali światowej cukrzyca powoduje corocznie 3,2 miliona zgonów i należy do 10 najważniejszych epidemicznych zagrożeń życia i zdrowia. Cukrzyca ze względu na masowość występowania uznawana jest za chorobę cywilizacyjną. Obecnie realizowany przez Ministerstwo Zdrowia program zdrowotny pn.: „Narodowy Program Przeciwdziałania Chorobom Cywilizacyjnym – Moduł II pn. Prewencji i Leczenia Cukrzycy w Polsce na lata 2010-2011” oparto na działaniach zmierzających do zwiększenia świadomości społeczeństwa o roli zdrowego trybu życia, nabycia umiejętności istotnych w profilaktyce cukrzycy i zapobiegania powikłaniom oraz wykształcenia w społeczeństwie postaw prozdrowotnych, jak również promocji działań dotyczących pierwszej pomocy, jakiej należy udzielić chorym na cukrzycę oraz instruktażu skierowanego do dzieci posiadających pompę insulinową, adresowanego do chorych, rodziców i opiekunów oraz do wybranych grup zawodowych (m. in. kierowcy autobusów/autokarów wycieczkowych, instruktorzy nauki pływania, nauczyciele).

Co Polacy wiedzą o cukrzycy?
W ramach realizowanego programu zdrowotnego pn.: „Narodowy Program Przeciwdziałania Chorobom Cywilizacyjnym” – Moduł II pn. „Program Prewencji i Leczenia Cukrzycy w Polsce” zostało wykonane przez instytut badawczy Ipsos badanie na temat świadomości wiedzy Polaków o cukrzycy. Przeprowadzone badania pokazują dość niski poziom wiedzy na temat tej cywilizacyjnej choroby.

fot. DigitalVision/Thinkstock

Więcej na temat cukrzycy dowiesz się stąd:

Cukrzyca pod kontrolą

Skazani na dożywocie?

Przełomowe odkrycie w leczeniu cukrzycy

1 2
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.