wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Grypa może być groźna - jak co roku

05.01.2011
Nic nie wskazuje, by w tym roku grypa była groźniejsza niż zwykle, ale nie należy jej lekceważyć - powiedział PAP dr hab.Tomasz Wąsik, kierownik Zakładu Wirusologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

"Grypa to nie jest zwykłe przeziębienie - u około 6 proc. chorych może mieć ciężki przebieg - przestrzega Wąsik. - Co roku z powodu grypy umiera w Polsce kilkaset osób, ale takie przypadki zwykle nie są nagłaśniane. Jeśli mamy typowe objawy - gorączkę, bóle mięśni, ból głowy, dreszcze - trzeba udać się od lekarza".

Według niego, wirus AH1N1 ("świńska grypa") nie jest niebezpieczniejszy od zwykłej grypy sezonowej - jest nawet mniej groźny.

W odróżnieniu od typowego przeziębienia w leczeniu grypy nie należy stosować leków zawierających kwas acetylosalicylowy - takich jak aspiryna. W połączeniu z wirusem grypy mogą wywołać niebezpieczny dla życia zespół Reye'a. Do obniżania gorączki u chorych na grypę lepsze są ibuprofen i paracetamol.

Ważna jest profilaktyka - wystarczy zachowanie podstawowych zasad higieny. Jak w każdej chorobie przenoszonej drogą kropelkową należy zasłaniać usta i nos przy kaszlu i kichaniu, a także używać jednorazowych chusteczek, wyrzucanych później do kosza. Trzeba myć ręce po przyjściu do domu - mogliśmy dotykać przedmiotów, których wcześniej dotknął ktoś zasłaniający ręką usta i nos. Lepiej unikać dużych skupisk ludzkich - chociażby supermarketów w godzinach szczytu.

Dostępna obecnie szczepionka przeciwko grypie jest skuteczna wobec wirusa AH1N1. Jak podkreślił Wąsik, żadna szczepionka nie chroni przed zakażeniem, natomiast może zapobiec rozwinięciu się choroby (choć także nie w 100 proc.). Ponieważ zdarzają się szkodliwe skutki uboczne, nie należy kupować szczepionek na własną rękę - lepiej najpierw skonsultować się z lekarzem.

Szczepić się powinni przede wszystkim najbardziej narażeni - osoby starsze, dzieci, a także ci, którzy mają do czynienia z dużymi grupami ludzi - choćby personel medyczny czy kasjerki z supermarketów. Jednak odporność pojawia się dopiero dwa - trzy tygodnie po zaszczepieniu.

Leki przeciwwirusowe pomagają, ale tylko wtedy, gdy zostaną podane wcześnie. Ponieważ wydaje się je z przepisu lekarza, tym ważniejsze jest udanie się do niego przy pierwszych objawach grypy.(PAP)

fot. DigitalVision/Thinkstock

PAP pmw/ ls/ jbr/

REKOMENDACJA
2011-01-12 16:14:48
~sylwia

Ja sie zastanawiam tylko nad jedna sprawa.Czy lekarze zawsze podczas zdiagnozowania u nas grypu musze przepisac nam antybiotyk ? A z ta praktyka spotykam sie dosyc czesto.

2011-01-05 15:00:02
~artos

szcepionka na grype to wieksze zlo niz pzrejscie grypy dla orgaznimu, juz sie odchodzi od szczepien.poczytajacie wgoogle

2011-01-05 14:41:57
~sara

A to ci nowina stulecia!!Odkąd sięgam pamięcią aspiryna to ponoć miała być panaceum na wszystko?i co z nią nie tak?Od dawna wiem,że nawet na zwykłe przeźiębienie nie mogłam jej używać,mój syn znalazł się odwodniony w szpitalu po zażyciu tego leku wszechczasów,rwało go na dwa fronty.Ludzie pomyslcie zaniominnym każecie coś brać bo takie dobre,tak pomaga

2011-01-05 14:18:22
~pl

Szukasz najtańszego kredytu hipotecznego to zapraszam tu > http://superkredyt.ebroker.pl/lp1.h tml . Każdy kredyt przez internet tańszy do 40%. . Wybierz w dwie minuty najtańszy kredyt w Polsce ,bez uciążliwego wędrowania po bankach.

2011-01-05 14:16:10
~ania

Pozbądź się niepotrzebnych kilogramów. Pytasz jak? Wejdź na www.dieta.być-kobietą.pl a sukces osiągniesz i to nawet szybciej niż się spodziewasz. Spróbuj a się przekonasz.

2011-01-05 14:06:44
~Pit

Co za bzdura. Już są badania, które wykazały, że Aspiryna wcale nie wywołuje zespołu Rey'a, co potwierdzają najlepsi lekarze-wirusolodzy, ale Autor artykułu nie zadał sobie trudu, by się tego dowiedzieć.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.