wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Aktualności

Niebezpieczne napoje energetyczne!

17.02.2011
Amerykańscy naukowcy ostrzegają: napoje energetyczne mogą być niebezpieczne dla dzieci i młodzieży. Potencjalnie groźne skutki ich picia to głównie, spowodowane nadmiarem kofeiny lub podobnych substancji, palpitacje serca i udary, które mogą być przyczyną zgonów.

 

Naukowcy z wydziału medycznego Uniwersytetu Miami zawarli te ostrzeżenia w raporcie, opublikowanym na łamach pisma medycznego "Pediatrics". Podstawą raportu były dane rządowe, informacje grup interesów, literatura naukowa, artykuły prasowe i analiza konkretnych przypadków.

Autorzy ostrzegają, że w napojach energetycznych często można znaleźć składniki, potęgujące działanie kofeiny, a także substancje, które mogą powodować nudności i biegunkę. Zalecają pediatrom rutynowe pytanie pacjentów i ich rodziców o spożywanie napojów energetycznych i odradzanie ich stosowania.

Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Miami, napoje energetyczne powinny podlegać równie rygorystycznym regulacjom, co alkohol, wyroby tytoniowe i leki na receptę. Wskazują oni również, że w przypadku dzieci i młodzieży nie zdefiniowano dotąd bezpiecznych ilości napojów energetycznych. Nie ma też badań nad skutkami długotrwałego spożycia.

Napoje te pojawiły się w USA ponad 20 lat temu i są tam najszybciej rozwijającym się sektorem rynku napojów - podkreśla agencja Associated Press. Oczekuje się, że w tym roku ich sprzedaż przekroczy 9 mld dolarów. Autorzy raportu zwracają uwagę, że z badań wynika, iż po takie napoje regularnie sięga w USA jedna trzecia nastolatków i młodych dorosłych.

Raport ukazał się w czasie, gdy urząd kontroli żywności i leków (FDA) zajął się napojami energetycznymi, zawierającymi alkohol i kofeinę. W kilku stanach napojów takich już zakazano. (PAP)

fot. Stockbyte/Thinkstock

Kompleksowy test zdrowia online

PAP az/ ap/ krf/

REKOMENDACJA
2011-02-17 12:28:08
~FanR20

Prawda! Mógłbym dodać, że długotrwałe spożywanie tychże napoi powoduje uzależnienie. Tak samo jak picie herbaty, kawy, palenie fajek itp. Kilkakrotnie udało mi się przedawkować, ale piłem je jako drinki z wódką. Swoją drogą to polecam + plasterek cytryny.

2011-02-17 11:31:31
~Dorota

Napoje energetyczne a zdrowie naszych dzieci !!! tu poczytacie : http://silazdrowia.blogspot.com/201 1/02/napoje-energetyzujace-zdrowie- naszych.html

2011-02-17 11:30:08
~qh

"Potencjalnie groźne skutki ich picia to głównie, spowodowane nadmiarem kofeiny lub podobnych substancji..." czyli kawa jest tak samo groźna dla dzieci i młodzieży, nie ma co panikować ;P

2011-02-17 11:23:37
~ula

osobiście rozwiązałam problem zbyt okrągłych kształtów odpowiednią dieta do mojego wieku. Bogatą w substancje odżywcze i z odpowiednią do wagi porcją białka oraz niezawodny, błonnikiem. Jadłam to co zwykle mimo to waga spadała. Nie szukałam porad u znajomych tylko zasugerowałam się poradą którą znalazłam na (odchudzamskutecznie.ocm.pl) wytłumaczono mi zasady zdrowej diety i skorzystałam. Dziś ważę o 11,655 kg mniej i noszę rozmiar taki jak miałam przed ciążami. P

2011-02-17 11:16:33
~zas

Amerykę odkryli.

2011-02-17 11:12:28
~susa

Jaaa uwielbiam :D od czasu do czasu pije i żyje xD ale we wszystkim trzeba znać umiar . Jakby tak patrzeć co w sklepiej jest potencjalnie niezdrowe to by się nic nie kupowało prawie :)

2011-02-17 11:11:20
~ania

Jeśli martwisz się zbyt szeroką talią, cellulitem na udach i kilkoma zbędnymi centymetrami w biodrach, możesz już zacząć myśleć o czymś innym. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy specjalny program, dzięki któremu wypracujesz idealny wygląd. W zasadzie niewiele zmieni się w twojej diecie. Będziesz mogła jeść ulubione dania a waga będzie spadać.(odchudzamskutecznie.com.pl ) a ty osiągniesz wymarzoną talię

2011-02-17 11:10:22
~seth

Dowiedz sie jak dorabiac przez internet wiecej informacji na http://www.dorabiajteraz.zafriko.pl /

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.