wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Rewolucja w leczeniu raka piersi

18.02.2011
Nie zawsze trzeba usuwać okoliczne węzły chłonne u kobiet wymagających operacji z powodu raka piersi. Skuteczność mniej radykalnego zabiegu jest bowiem taka sama - wynika z przeprowadzonych w USA badań.

 

Ich rezultaty opublikowano w najnowszym wydaniu "Journal of the American Medical Association".

Węzły chłonne w dole pachowym od 100 lat są rutynowo usuwane u wielu kobiet z guzem piersi. Tego rodzaju bolesna i związana z częstymi powikłaniami operacja stała się wręcz dogmatem onkologii. Wygląda jednak na to, że wkrótce przejdzie ona do historii medycyny, podobnie jak amputacja całej piersi, która do niedawna była kanonem w operacjach raka piersi.

Sugerują to badania, które przeprowadzono u 891 kobiet chorych na raka piersi w 115 w ośrodkach onkologicznych w USA. "Ich wyniki są sporym zaskoczeniem" - przyznał dr Armando E. Giuliano, chirurg onkolog z John Wayne Cancer Institute St. John's Health Center w Santa Monica (Kalifornia), który kierował badaniami. Wielu onkologom, chirurgom i radiologom początkowo trudno będzie je zaakceptować, bo wymagają radykalnej zmiany poglądów.

Onkolodzy wychodzili dotąd z założenia, że usuwanie okolicznych węzłów chłonnych jest konieczne, gdy z guza pierwotnego przedostaną się do nich komórki rakowe. Rozwijający się rak piersi najpierw rozprzestrzenia się na najbliżej znajdujący się tzw. węzeł wartowniczy, a potem na węzły chłonne w dole pachowym. W bardziej zaawansowanym stadium komórki rakowe razem z chłonką mogą przedostawać się do węzłów chłonnych przymostkowych, nad- i podobojczykowych. Węzły chłonne są wtedy powiększone, co łatwo można wyczuć podczas samobadania piersi.

Nowotwór, który rozprzestrzenił się na okoliczne węzły chłonne, gorzej rokuje. Sądzono zatem, że jedynie radykalna operacja - przynajmniej u niektórych pacjentek - będzie mogła zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby i zwiększyć szansę przeżycia. Zdarza się zatem, że chirurdzy w dobrej wierze wycinają ponad dziesięć węzłów chłonnych (zgodnie z przyjętymi powszechnie rekomendacjami).

fot. DigitalVision/Thinkstock

Kompleksowy test zdrowia online

1 2
REKOMENDACJA
2018-01-05 11:49:22
~Malwina

Po operacji i radioterapii moja babcia była bardzo osłabiona. Utratę sporej ilości kilogramów ją to leczenie kosztowało. Z racji że nie miała apetytu gotowałam jej na początku głównie zupy, a żeby podnieść ich kaloryczność i dodać odpowiednich wartości odżywczych dodawałam Nutramil. Dzięki temu stopniowo z dnia na dzień odzyskiwała siły.

2011-10-20 21:25:32
~wiesia

Powinno się zapobiegać na czasie.Mego męża nauczył ginekolog rozmasowywania piersi po okresie na wspólnej wizycie bo zawsze jest mąż przymnie podczas badań.Często powodują niektóre tabletki antykoncepcyjne raka piersi lub macicy to się dzieje po latach od zażywania antykoncepcji.

2011-02-24 10:24:15
~Abigail

Od lat w Polsce wykonuje się tzw operację oszczędzające, czyli wycina się tylko guza a nie całą pierś i tylko usuwa się tzw węzły wartownicze. W dobrych klinikach jest medycyna nuklearna, która oznacza tylko węzły wartownicze.Tak było u mnie. Wiadomość wyjątkowo nieświeża. Medycyna u nas nie jest aż taka przestarzała

2011-02-21 07:53:18
~jan

Szczupła sylwetka i pozostawanie w dobrej formie kojarzy się z ciężką pracą i odmawianiem sobie wszystkiego, co dobre. Tymczasem istnieje cała masa rzeczy, które możemy robić, by poprawić swój wygląd i kondycję, a które są przyjemne i pożyteczne. Bo jesz ulubione posiłki i tracisz na wadze. Tłuszczyk się spala sylwetka szczupleje ja tak pozbyłem się 15 kg dwa lata temu i do dziś trzymam wagę. Polecam (odchudzamskutecznie.com.pl)

2011-02-19 09:48:37
~Onkolog

Informacja lekko nieświeża. Wymienione operacje są w polskich ośrodkach onkologicznych standardem od 4-6 lat.

2011-02-19 07:47:03
~Agata, bez piersi

żeby chodziło o męższyznę, powiedziała bym onkologowi wytnij albo naświetl mi pan zdrowego fiutka, bo taki jest rezultat tego wywiadu w niepodważalnych skutkach

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.