wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Dużo chrapiesz? Sprawdź czy nie masz cukrzycy!

23.06.2008

Osoby, które dużo chrapią są narażone na cukrzycę typu II i dlatego powinny często przechodzić badania diagnostyczne na tę chorobę - wynika z raportu zamieszczonego na łamach pisma "Diabetes Research and Clinical Practice".

Chrapanie jest podstawowym objawem schorzenia określanego jako bezdech senny. To zaburzenie oddychania objawia się okresowym zatrzymaniem oddechu w czasie snu. Liczba zatrzymań oddechu może dochodzić do 30 razy w ciągu jednej nocy i powodować znaczne niedotlenienie organizmu. 

Nie od dziś wiadomo, że osoby cierpiące na bezdech gorzej śpią, często budzą się w nocy i dlatego bywają senne i zmęczone w ciągu dnia. Zaburzenie to  zwiększa również ryzyko poważniejszych schorzeń, jak choroby układu sercowo-naczyniowego, np. nadciśnienie, zawał serca, udar mózgu.W ostatnim czasie, coraz więcej badań dowodzi też, że bezdech senny jest ściśle związany z cukrzycą typu 2. Z najnowszego raportu przygotowanego przez Międzynarodową Federację Cukrzycy (IDF - International Diabetes Federation)
wynika, że aż 40 proc. pacjentów cierpiących na bezdech ma również cukrzycę (a 23 proc. cukrzyków ma zaburzenia oddychania w czasie snu).

"Nie ma wątpliwości co do związku między tymi schorzeniami" - komentuje Paul Z. Zimmeta przewodniczący grupy zadaniowej IDF ds. epidemiologii i prewencji chorób w Melbourne w Australii. Dlatego, specjaliści z IDF zalecają, by pacjentów, którzy mają jedno z tych schorzeń poddawać testom na wykrywanie drugiego. 

Bardzo ważne jest też przeprowadzenie w przyszłości badań, które pozwolą zrozumieć przyczyny związku między bezdechem a cukrzycą.

(PAP)

REKOMENDACJA
2011-07-19 16:10:23
~T.

Na chrapanie (i bezdechy) pomagaja aparaty dentystyczne do wysuwania żuchwy, np. tutaj: www.chrapanie-STOP.pl.

2008-06-23 14:13:51
~Do "Wiecznego Singla":

"...po kilku miesiącach"- to bardzo długo wytrzymały... Facet chrapiący, lub jeszcze gorzej- z bezdechem- to jest masakra! Po jednej nieprzespanej nocy miałam dość znajomości...

2008-06-23 13:07:39
~doctor

ja chrapie,ale tylko ,gdy spie na wznak,na boku i na brzuchu juz nie.na razie cukrzycy nie mam i oby tak dalej

2008-06-23 12:55:03
~JA

ale to że twój dożył 95 to nie znaczy że tak jest ze wszystkimi , mój chrapał i niestety miał wredną cukrzycę ,amputowali mu po kawałku kończyny ,a teraz już niestety nie żyje.

2008-06-23 12:32:35
~chrapka

Tata chrapal az sciany drzaly i sufit sie unosil i dozyl 95 lat bez cukrzycy , chorob serca ,zawalow!

2008-06-23 11:13:18
~wieczny singiel

Ja chrapie , a cukrzycy nie mam,i to chrapie ostro,az wszystkie kobiety ode mnie uciekaja po kilku miesiacach

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.