wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Badanie krwi w ciąży wykrywa zespół Downa

23.06.2008

Nowo opracowany test pozwala wykryćzespół Downa we krwi ciężarnej kobiety, co przybliża perspektywęudostępnienia go przyszłym matkom, które będą chciały mu się poddać i uczyni niepotrzebnymi stosowane obecnie ryzykowne badania inwazyjne - informuje "The Times" powołując się na publikację "Nature Medicine".

Zespół wad wrodzonych Downa, dawniej zwany mongolizmem, spowodowany jest obecnością dodatkowego chromosomu 21 (tzw.trisomia 21). Dzięki nowemu testowi genetyczne cechy wskazujące na nieprawidłową strukturę chromosomu 21 mogą zostać wykryte w krwioobiegu matki.Eksperymentalna technika wypracowana w Hongkongu przez zespół naukowców z tamtejszego uniwersytetu pod kierunkiem profesora Dennisa Lo, okazała się skuteczna w zdiagnozowaniu 90 proc. przypadków występowania zespołu Downa w płodzie. W 97 proc. przypadków trafnie wykluczyła jego występowanie.

"Jeżeli technikę uda się uczynić jeszcze skuteczniejszą i zostanie pomyślnie przetestowana na większej liczbie przypadków,
co zdaniem naukowców wymaga dalszych 3-5 lat badań, to zastąpi ona obecnie stosowane testy na wykrycie zespołu Downa" -  napisał "Times".

1 2
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.