wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Fast foody odpowiadają za cukrzycę

fot. Thinkstock
28.06.2011
Ponad 350 mln ludzi w świecie jest chorych na cukrzycę obu typów - wynika z analizy opublikowanej w najnowszym wydaniu magazynu medycznego "Lancet". Jest to o kilkadziesiąt milionów więcej niż szacowano dotychczas.

Wśród powodów powodujących, że cukrzyca stała się globalną epidemią wymieniane są ekspansja sieci detalicznych sprzedających żywność o niskich właściwościach odżywczych, a za to wysoko kalorycznych tzw. fast foody w krajach rozwijających się i narastające na tym tle zjawisko otyłości.

Organizm cukrzyków nie radzi sobie z regulacją poziomu cukru we krwi. Skutkiem tego stanu powstają choroby serca i udary, uszkodzenie nerek, nerwów i siatkówki. Na cukrzycę i choroby przez nią spowodowane umiera rocznie 3 mln ludzi w świecie.

85-95 proc. przypadków cukrzycy stanowi typ 2 będący chorobą metaboliczną często atakującą ludzi z nadwagą, otyłych i nieruchliwych. Spowodowany jest zbyt małym wydzielaniem insuliny lub insulinoopornością. Typ 1 jest odrębnym stanem autoimmunologicznym.

"Cukrzyca jest jednym z najczęstszych powodów umieralności w świecie, a nasze badania wykazują, że szerzy się niemal wszędzie. Zanosi się na to, że wkrótce będzie największym problemem dla służby zdrowia w różnych krajach" - ocenił prof. Majid Ezzati z Imperial College w Londynie, jeden z autorów badań.

"Rządom wielu państw trudno będzie poradzić sobie z konsekwencjami" - ostrzegł w wypowiedzi dla tygodnika "Observer".

Inny autor badań Martin Tobias z ministerstwa zdrowia Nowej Zelandii w komentarzu redakcyjnym w "Lancecie" stwierdził, iż cukrzyca powinna być monitorowana w skali globalnej tak samo, jak grypa.

Trzyletnie badania z udziałem 2,7 mln uczestników w wieku 25 lat i starszych sfinansowała Światowa Organizacja Zdrowia i Fundacja Billa Gatesa. Lekarze badali poziom glukozy w krwi na czczo po 12-14 godzinnym poście (poziom cukru podnosi się po posiłku).

W przypadku, gdy poziom glukozy we krwi był niższy niż 5,6 milimoli na litr (mmol/l) uczestników badań uznawano za zdrowych, Jeśli przekraczał 7, to stwierdzano u nich cukrzycę. U osób między 5,6 - 7 milimoli diagnozowano stan przed cukrzycowy.

W ostatnich trzydziestu latach poziom glukozy we krwi przebadanych ochotników z USA wzrósł ponad dwa razy bardziej niż średnia dla Europy Zachodniej. Największy poziom glukozy w świecie zachodnim, obok USA zaobserwowano w Nowej Zelandii, na Malcie i w Hiszpanii. Stosunkowo najmniejszy - w Holandii, Austrii i Francji.

W Europie Wschodniej jest umiarkowany i nie zmienił się zasadniczo w minionych trzech dekadach. (PAP)

 

PAP asw/ tot/

PRZECZYTAJ KONIECZNIE
REKOMENDACJA
2011-06-28 15:00:15
~kika

Ciekawe skąd w naszym kraju ludzie mają kasę na fastfoody?? Przecież tam wcale NIE JEST TANIO, wręcz przeciwnie!!!!

2011-06-28 11:36:02
~adam

Widzieliście kiedyś pustego McDonalda? Zjawisko pochłaniania przez ludzi tej tuczącej trucizny jest przerażające. To dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieciaków. Starsze pokolenie wychowane na zdrowym jedzeniu jeszcze jakoś odcina kupony, ale dzisiejsze dzieciak to potencjalni zawałowcy w wieku 30 lat.

2011-06-28 11:16:26
~paolo

Pitolenie zaden fast food na świecie nikomu do ust nie wciska jedzenia a wina jest tylko po stronie ludzi którzy nie potrafia normalnie jeść tylko sie opychają całymi tygodniami a potem wine zwalają na fast food nikt im tam nie każe jeśc zawsze mogą wybrać resteuracje 4 gwiazdkowe z zresztą i tak by zwalili winę na resteuracje .Napewno nic nie powoduje zjedzenie jednego burgera w tygodniu .

2011-06-28 11:07:11
~AdA

Jest na to prosty sposób, trzeba się odżywiać zgodnie z Piramidą Zdrowia - aktywniepozdrowie.pl

2011-06-28 11:05:23
~jola

schudlam juz 17kg zamawiam diete 800kcal na www.cateringdietetyczny.net rewelacja

2011-06-28 11:03:11
~Ola

Jeśli martwisz się zbyt szeroką talią, cellulitem na udach i kilkoma zbędnymi centymetrami w biodrach, możesz już zacząć myśleć o czymś innym. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy specjalny program, dzięki któremu wypracujesz idealny wygląd. W zasadzie niewiele zmieni się w twojej diecie. Będziesz mogła jeść ulubione dania a waga będzie spadać.(odchudzamskutecznie.com.pl ) a ty osiągniesz wymarzoną talię

2011-06-28 11:00:45
~Magda

smakoszom dobrych,wartościowych przekąsek,pożywnych,jednoczesnie nietuczących polecam niskokaloryczne kawałki suszonej,urugwajskiej wołowinki -wild jerk.Urugwaj słynie z najlepszej wołowiny na swiecie.Przekąska z racji duzej zawartosci protein/aż50% / i niskiej kalorii/tylko 6%/ jest odpowiednia dla osob odchudzajacych się dietą Dukana i nie tylko.Jest 7 smakow,fajna mozna schowac do toreki i miec pozywny,nietuczacy posilek w pracy.

2011-06-28 10:54:27
~Ewa

Poczytaj i wyślij tłuszcz do diabła. Idealna dieta dla każdego bez względu na wiek. Odżywia, oczyszcza organizm, wzmacnia i regeneruje .Ponadto możesz jeść ulubione posiłki i chudnąć.. Ja po dwóch ciążach zgubiłam 10 kg w 3 miesiące i wagę trzymam. Polecam (odchudzamskutecznie.com.pl)

2011-06-28 10:47:52
~anna

Polecam NAPOJE LIKOPENOWE. Są źródłem wielu ważnych dla zdrowia składników. Przede wszystkim w 100% przyswajalnego aktywnego likopenu, który przez naukowców i lekarzy uznawany jest za jeden z najsilniejszych antyoksydantów. W jednej butelce takiego napoju jest go, aż 30 mg (średnio trzy razy więcej niż w ketchupie, kilka razy więcej niż w soku pomidorowym, pomidorze, czy grejpfrucie). Likopen powoduje silny efekt ochronny przed rozwojem nowotworów płuc, wątroby, żołądka, pr

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.