wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Masz nadwagę? Możesz mieć kłopoty z płodnością

fot. Thinkstock
05.07.2011
Mężczyźni otyli oraz z nadwagą są mniej płodni, gdyż wytwarzają nasienie gorszej jakości - wykazały badania opublikowane podczas kongresu European Society of Human Reproduction and Embryology (ESHRE) w Sztokholmie.

To największe badania na ten temat. Objęto nimi 1940 Europejczyków, których spermę analizowało 12 laboratoriów Unii Europejskiej. Wynika z nich, że jakość nasienia pogarsza się wraz z przybywaniem na wadze, szczególnie u tych osób, które są otyłe.

Uczestniczący w badaniu Paul Cohen-Bacrie, dyrektor Eylau-Unilabs w Paryżu - jednego z laboratoriów, twierdzi, że powodem tego mogą być zaburzenia hormonalne, jakie wywołuje nadwaga i otyłość (głównie otyłość brzuszna). Sprawiają one, że otyli mężczyźni wytwarzają mniej plemników, które na dodatek są mniej żywotne i ruchliwe.

Wyliczono, że u mężczyzn z nadwagą liczba plemników jest średnio o 10 proc. mniejsza, a u otyłych - o 20 proc. (w porównaniu do tych, którzy mają prawidłową masę ciała).

Otyli mężczyźni są też prawie czterokrotnie częściej całkowicie bezpłodni. Z danych opublikowanych podczas kongresu wynika, że tylko 1 proc. tych z prawidłową masą ciała nie wytwarza żadnych plemników. Wśród otyłych mężczyzn całkowicie bezpłodnych jest 3,8 proc.

Za otyłe uznaje się te osoby, których wskaźnik BMI (Body Mass Index) przekracza 30 punktów. U ludzi z nadwagą mieści się on w granicach 25-30 punktów. U osób z prawidłową masą ciała nie przekracza 25 punktów, ale nie może być też mniejszy niż 18,5 pkt, bo wtedy jest niedowaga.

Wskaźnik, który już w połowie XIX w. opracował belgijski matematyk, socjolog i kryminolog Adolphe Queteleta, oblicza się dzieląc masę ciała w kilogramach przez wzrost w metrach do kwadratu (masa ciała (kg)/wzrost 2 (m2). Na przykład mężczyzna ważący 100 kilogramów przy wzroście 178 centymetrów ma BMI = 31,5, gdyż 100 : (1,78 x 1,78) = 31,5. (PAP)

 

PAP zbw/ agt/

REKOMENDACJA
2011-07-06 06:41:17
~kaśka

Polecam NAPOJE LIKOPENOWE. Są źródłem wielu ważnych dla zdrowia składników. Przede wszystkim w 100% przyswajalnego aktywnego likopenu, który przez naukowców i lekarzy uznawany jest za jeden z najsilniejszych antyoksydantów. W jednej butelce takiego napoju jest go, aż 30 mg (średnio trzy razy więcej niż w ketchupie, kilka razy więcej niż w soku pomidorowym, pomidorze, czy grejpfrucie). Likopen powoduje silny efekt ochronny przed rozwojem nowotworów płuc, wątroby, żołądka, pr

2011-07-05 23:04:08
~kam

fakt coś w tym jest ja już po zrzuceniu 5kg fatu zauwazylem wyzszy poziom testosteronu co przeklada sie na zwiekszony poped i na ilosc spermy i jej jakosci jest bardziej gesta poza tym jak sie jest szczuplym to jakos tak przyjemniej jest ;) wiec namawiam panowie dieta troche ruchu i waga w dol a wyjdzie wam to na zdrowie a na pewno waszemu potomstwu o ktorym moze mysliscie

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.