wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Aktualności

Od czego kurczy się mózg?

fot. SPL/EastNews
02.08.2011
Palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca albo nadwaga i otyłość w średnim wieku mogą przyczyniać się do zmniejszenia objętości mózgu i szybszego rozwoju demencji - wynika z pracy, którą publikuje pismo "Neurology".

Wszystkie te czynniki prowadzą bowiem do uszkodzenia naczyń krwionośnych, z czym wiąże się ryzyko lokalnego niedokrwienia tkanki nerwowej i jej degeneracji, przypominają autorzy pracy.

"Nasze wyniki wskazują, że wczesna identyfikacja tych czynników ryzyka może pomóc wytypować osoby w średnim wieku, które są najbardziej narażone na demencję oraz zachęcić je do zmiany stylu życia zanim będzie za późno" - komentuje biorący udział w badaniach Charles DeCarli z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Sacramento.

Razem ze współpracownikami przeanalizował on dane zebrane wśród 1.352 osób o średniej wieku 54 lata. Na początku, u nikogo nie stwierdzono objawów demencji, tj. osłabienia pamięci i innych zdolności umysłowych. Poza tym, z badań wykluczono osoby po udarze mózgu, bo może on przyczyniać się do pogorszenia sprawności intelektualnej. Badania były częścią wieloletniego, szeroko zakrojonego studium o nazwie Framingham Offspring Study.

Uczestnikom mierzono ciśnienie tętnicze, poziom cholesterolu we krwi oraz wykonano badania na cukrzycę. Nadwagę lub otyłość oceniano na podstawie tzw. wskaźnika masy ciała (BMI), który oblicza się dzieląc masę ciała w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. Dla każdego wyliczono również stosunek objętości pasa do bioder, który może być wskaźnikiem otyłości brzusznej, uważanej za czynnik ryzyka chorób metabolicznych i układu krążenia. Po ok. 7 latach począwszy od pierwszego badania pacjentom zaczęto badać mózgi z użyciem rezonansu magnetycznego.

Okazało się, że u osób z nadciśnieniem tętniczym szybciej niż u badanych z prawidłowym ciśnieniem krwi pojawiały się zmiany degeneracyjne w istocie białej mózgu, które wiąże się z lokalnym niedokrwieniem tkanki nerwowej. Ponadto, w grupie tej szybciej pogarszały się wyniki testów sprawdzających funkcje wykonawcze mózgu, takie jak planowanie i podejmowanie decyzji. Badacze ocenili, że liczba punktów, jaką uzyskiwały osoby z tej grupy odpowiadała osobom starszym biologicznie o 5-8 lat.

U pacjentów, którzy w średnim wieku cierpieli na cukrzycę szybciej malała objętość struktury mózgu o nazwie hipokamp, niż u osób bez zaburzeń metabolizmu glukozy. Hipokamp jest m.in. odpowiedzialny za procesy pamięciowe.

Z kolei, u palaczy papierosów odnotowano szybszy niż u niepalących spadek całkowitej objętości mózgu oraz objętości hipokampa. Szybciej pojawiały się też u nich zmiany degeneracyjne w istocie białej.

Osoby otyłe w średnim wieku częściej znajdowały się w grupie, w której najszybciej pogarszały się funkcje wykonawcze. A badanych z wysokim wskaźnikiem objętości pasa do bioder częściej zaliczano do ludzi, którym najszybciej malała objętość mózgu.

Jak ocenia DeCarli, wyniki badań jego zespołu dowodzą, że nadciśnienie, cukrzyca, palenie papierosów i zbędne kilogramy u osób w średnim wieku przyczyniają się do szybszego kurczenia objętości mózgu i do szybszego pogorszenia sprawności umysłowej 10 lat później.(PAP)

 

PAP jjj/ krf/

PRZECZYTAJ KONIECZNIE
REKOMENDACJA
2011-08-17 07:07:17
~inna

normalny proces starzenia się

2011-08-03 13:36:00
~lekarz

Zapytajcie Macierewicz i innych pisowców od czego im się mózgi skurczyły

2011-08-03 00:15:06
~Tytan

Zwolniłem pod byle pretekstem wszystkich palaczy. Nie mogłem patrzeć na występujące u nich objawy kurczenia się mózgu.

2011-08-02 17:54:46
~pol

Kontrolerzy ruscy stwierdzili, że jak małemu sie udało to i duży sfrunie,,,zapytali jednak Moskwę, a właściwie samego towarzysza Putina czy maja pozwolic na lądowanie...Putia skrzywił gebe, podrapał sie, pomacał co trzeba, wyjął majty z brudnego tyłka i powiedział...Komoroski mówił cos o lądowaniu na drzwiach obory, zatem niech lądują na drzwiach, a dla pewnosci, że wyladuja na drzwiach mówcie, że sa na kursie i na ściezce, a ja już z MAKiem i Donkiem załatwiam reszte..

2011-08-02 17:14:09
~Jolka

Mózg kurczy się od ogladania TVN, Szkła kontaktowego, i czytania Gazety Wyborczej. Swiadczą o tym wpisy zwolennikow Platformy!

2011-08-02 16:57:52
~Z GŁUPOTY.

PRAWDA WYGLĄDA TROCHĘ INACZEJ MÓZG SIĘ KURCZY OD BRAKU PROCESÓW MYŚLOWYCH. U NAS WIDAĆ TO DOSKONALE PO SĄDAŻACH WYBORCZYCH. JEŚLI PO PRZEKRACZA 10% TO WIADOMO ŻE TO ROZWODNIENIE MÓZGU.

2011-08-02 16:50:08
~arte

Witam, Rak to zmora współczesnego świata, umiera na tą chorobę coraz więcej ludzi. Tylko wczesne wykrycie raka daje możliwość wyleczenia. Dlatego polecam nową metodę wykrywania raka. Nowa metoda wykrywania raka to bezpłatny, szybki tekst, który pozwoli zorientować się w zagrożeniu. Wejść na stronę http://tojefura.com i kliknij w nowa metoda wykrywania raka. Na stronie http://tojefura.com znajdziecie: 1) nową metodę wykrywania raka 2)objawy raka

2011-08-02 16:42:20
~jiraya1987

Wiedziałem, że palacze są mentalnie upośledzeni bo żadne racjonalne argumenty do nich nie przemawiają.

2011-08-02 16:37:14
~złodziej z sld

mózg kurczy sie od oflądania TVN, czytanie onet-ów i wirtualnych niedorozwojów....cała reszta nie wpływa na zmiany w mózgu.

2011-08-02 16:32:18
~maurycy

kurczy się ,bo się starzeje!!! wtedy wszystko się kurczy-niestety!!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.