wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Nie tylko nowotwory

26.08.2011

Wprawdzie alkohol nie jest najczęstszą przyczyną zgonów - ani w Polsce, ani na świecie, jednak przeraża fakt, że około 4 proc. z nas traci życie dlatego, że za często sięgamy po butelkę.

Na świecie z powodu alkoholu umiera co 25 osoba, ogłosili kanadyjscy naukowcy z na łamach czasopisma „The Lancet”.
Również WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że 4 proc. wszystkich zgonów (ponad 6 proc. wśród mężczyzn i ponad 1 proc. wśród kobiet) spowodowanych jest nadużywaniem alkoholu. Oznacza to, że rocznie spożywanie napojów wyskokowych kończy się śmiercią dla 2 mln ludzi na całym świecie. 

Sytuacja jest o tyle przerażająca, że spożycie alkoholu na świecie nie tylko nie maleje, ale wzrasta. Szczególnie niepokojące są doniesienia naukowców, dotyczące problemu nadużywania alkoholu przez Europejczyków i mieszkańców obu Ameryk. Kanadyjscy naukowcy z University of Toronto, dowodzą, że biorąc pod uwagę średnią światową (120 mililitrów czystego alkoholu na jednego mieszkańca tygodniowo), na kontynentach amerykańskich wypija się 170 mil alkoholu, a w Europie aż 215. 

Najgorsza sytuacja jest w krajach byłego ZSRR, gdzie nadużywanie alkoholu zabija aż 15 proc. społeczeństwa.

W jaki sposób nadmierne picie może skrócić nam życie? Możliwości niestety jest wiele - alkohol może wywołać raka, choroby układu krążenia, marskość wątroby, choroby psychiczne, samobójstwa i różne wypadki.  Choć alkohol zabija więcej osób niż epidemia AIDS, czy gruźlicy, nie on jest najczęstszą przyczyną zgonów na świecie.

Z danych Eurostatu opublikowanych pod koniec ubiegłego roku wynika, że najwięcej ludzi odchodzi z powodu chorób układu krążenia i nowotworów. We wszystkich krajach członkowskich UE, w latach 2000 - 2008 ludzie najczęściej umierali na raka. Sytuacja jest najtrudniejsza w Dani, Węgrzech, Słowenii, Słowacji, Czechach i niestety w Polsce.

Taki sam obraz sytuacji wyłania się z najnowszego raportu Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. Wynika z niego, że nowotwory złośliwe są już główną przyczyną śmierci wśród mężczyzn Europy Zachodniej, a niedługo taka sama sytuacja będzie miała miejsce w Polsce, gdzie w ciągu ostatnich dwóch dekad umieralność z powodu raka wzrosła z 19 do 26 proc.

1 2
PRZECZYTAJ KONIECZNIE
REKOMENDACJA
2018-01-05 11:47:37
~Iwona

Mój dziadek po chorobie nowotworowej był bardzo wyniszczony, jednak leczenie przyniosło skutek. Z osłabienia powoli wyciągamy go odpowiednim żywieniem. Cieżko było na początku bo nie miał apetytu kompletnie. Zaczęłyśmy mu z mamą podawać zupy, a do nich dodawać Nutramil, który wzbogacał je o dodatkowe wartości odżywcze. Dzięki temu stopniowo odzyskał sporo sił

2011-09-24 17:00:41
~Asia

Nowotwory wciąż atakują, tylko dlaczego tak rzadko poddajemy się badaniom ? Zapraszam do zapoznania się http://postlinknews.com/457 news.php

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.