wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Aktualności

W Europie umiera zbyt wielu mężczyzn

fot. Thinkstock
30.09.2011

Mężczyźni w wieku produkcyjnym ciągle umierają przedwcześnie w krajach Europy, a Polska przoduje pod tym względem - wynika z raportu Komisji Europejskiej zaprezentowanego na rozpoczętej w czwartek, 29.września, w stolicy konferencji "Różnice w zdrowiu w populacji Polski".

Nasz kraj plasuje się w czołówce państw europejskich, które tracą najwięcej panów w sile wieku - wskazują dane zawarte w raporcie z sierpnia 2011 r. Zgony w grupie wiekowej 15-64 lata stanowią w Polsce aż 40 proc. wszystkich zgonów mężczyzn, podczas gdy w kraju o najmniej chlubnych statystykach, tj. na Litwie, odsetek ten wynosi 44 proc., a w Szwecji, w której sytuacja jest najlepsza - 18 proc.

Raport, wydany w sierpniu 2011 r., powstał po przeanalizowaniu stanu zdrowia 290 mln mężczyzn z 34 krajów europejskich: 27 krajów Unii Europejskiej, 3 krajów kandydujących (Chorwacji, Turcji i Macedonii) oraz czterech krajów spoza UE należących do układu z Schengen (Islandii, Norwegii, Liechtensteinu i Szwajcarii). Nie uwzględniono w nim m.in. danych z Rosji, gdzie w 2007 r. mniej niż 50 proc. panów dożywało 65 lat.

W raportu wynika, że w 2007 r. w całej UE zgony panów w wieku produkcyjnym stanowiły aż 26 proc. zgonów wszystkich mężczyzn, natomiast wśród pań odsetek ten był o połowę mniejszy - 13 proc. Epidemiolodzy szacują, że w ciągu najbliższych 50 lat w 27 krajach UE liczba mężczyzn w sile wieku zmniejszy się o 24 mln, podczas gdy liczba panów w wieku postprodukcyjnym wzrośnie o 32 mln.

Z raportu, który powstał po przeanalizowaniu stanu zdrowia 290 mln mężczyzn z 34 krajów europejskich, wynika też, że średnia życia panów w Europie jest o ponad 6 lat krótsza niż w przypadku kobiet. W Polsce różnice tę szacuje się na ok. 9 lat, a w krajach bałtyckich - na ponad 10. Ogólnie, występują znaczne różnice w długości życia mężczyzn między krajami Europy zachodniej i wschodniej, które sięgają blisko 14 lat, podczas gdy w przypadku kobiet jest to niecałe 8 lat.

Jak ocenił na konferencji współautor raportu prof. Witold Zatoński, kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii w Warszawie, różnice między między poszczególnymi krajami w zakresie stanu zdrowia mieszkańców oraz przedwczesnej umieralności stanowią "największe wyzwanie dla Europy". Z przedstawionych przez niego danych wynika, że palenie tytoniu w blisko 50 proc. tłumaczy różnice w długości życia mężczyzn na wschodzie i zachodzie Europy, natomiast nadużywanie alkoholu - w jednej czwartej.

Z raportu wynika, że panowie umierają przedwcześnie z wielu przyczyn, jak wypadki, urazy i akty przemocy, choroby zakaźne, jak i przewlekłe schorzenia niezakaźne, w tym głównie choroby układu krążenia i nowotwory złośliwe.

Obserwuje się znaczne różnice między poszczególnymi krajami. Ogólnie jednak panowie trzykrotnie częściej niż kobiety giną w wypadkach drogowych i odpowiadają aż za 95 proc. nieszczęśliwych wypadków w pracy. W krajach UE zapalenie płuc zabija więcej młodych mężczyzn niż kobiet, a groźne dla zdrowia i życia wirusowe zapalenie wątroby różnych typów dotyczy czterokrotnie częściej panów. Również choroby układu krążenia i nowotwory częściej są przyczyną przedwczesnej umieralności wśród mężczyzn niż wśród pań.

Według autorów publikacji, wyższy odsetek zgonów mężczyzn w wieku produkcyjnym wynika prawdopodobnie z tego, że mają oni tendencję do podejmowania w życiu większego ryzyka i częściej żyją w gorszych warunkach społeczno-ekonomicznych. Z badań wynika bowiem, że panowie będący w gorszej sytuacji materialnej prowadzą mniej zdrowy styl życia - np. mniej ćwiczą, gorzej się odżywiają, tyją, więcej piją, palą, używają narkotyków i podejmują ryzykowne zachowania seksualne. Różnice wykazane w raporcie mogą też mieć związek z tym, że mężczyźni częściej stają się bezdomni i częściej trafiają do zakładów karnych.

"Styl życia mężczyzn jest znacznie bardziej ryzykowny niż sposób życia kobiet. Większa skłonność do używek takich jak alkohol i tytoń powoduje, że są oni bardziej podatni na choroby układu krążenia, nieprzemyślane zachowania są z kolei przyczyną tego, że częściej ulegają wypadkom i urazom, do tego dokłada się też znacznie mniejsza troska mężczyzn o własne zdrowie i brak systematyczności w stosowaniu profilaktyki" - napisał w komentarzu główny autor raportu prof. Alan White.

Prof. Zatoński zwrócił uwagę, że np. w Holandii różnica między średnią życia kobiet i mężczyzn wynosi ok. 1,5 roku. "Oznacza to, że bardzo ważną rolę odgrywają tu nie czynniki genetyczne, ale środowiskowe, na które mamy wpływ" - zauważył.

Jego zdaniem, działania profilaktyczne mogą przynieść owoce bardzo szybko. Świadczy o tym choćby to, że pod koniec lat 80. przeciętna długość życia mężczyzn w Polsce i Rosji była bardzo zbliżona, a w 2003 roku różnica wynosiła już ponad 11 lat na korzyść Polski. (PAP)

 

jjj/ hes/

PRZECZYTAJ KONIECZNIE
REKOMENDACJA
2014-12-13 18:49:26
~Arek

Gosiu - bredzisz... Odpowiadam ci, że naprawdę ciężko by było być leniem w Polsce mając na utrzymaniu żonę i dwójkę dzieci. I wcale to nie jest narzekanie, tak postanowiliśmy, a opieka nad dziećmi w domu to też ciężka praca. A zabija nas stres, niestety nie ma spokoju w pracy, normy wyśrubowane, ciągły wyścig szczurów... I mamy efekty. Na podobnej zasadzie, dlaczego taką popularnością cieszą się środki takie jak IQman? Dlaczego faceci coraz mniej mogą w łóżku? Bo i

2012-07-14 03:20:56
~Jonek

To notowania rocco pojda w gore

2011-11-01 22:07:48
~gosia

Odpowiadam że nie wszyscy faceci są leniami!!!.Powiedział prawdę w TV Profesor że zdiagnozowanie(PSA) raka prostaty nie zmniejszyło UMIERALNOŚCI.To samo jest z mammografią i cytologią u kobiet.Ja mam męża podczas każdego badania u ginekologa i odwrotnie ja u urologa.Mogę potwierdzić że inaczej przebiega proponowanie leczenia.Jest partner obecny bo mamy prawo do takiej obecności.

2011-10-02 21:59:58
~emeryt

Biedny musi utrzymać siebie i bogatych, abogaty nikogo. Zyje za darmo.

2011-10-02 21:57:13
~Andrzej

No cóż, droga Alicjo, współczuję Ci środowiska w jakim się obracasz.

2011-10-02 21:55:26
~zx

fakt, ten co to pisał miał iq zbyt małe żeby spojrzeć na to szerszym okiem. W Polsce to trzeba nadgodziny walić by co kot kol wiek ledwo na życie zarobić. Ale on z partii Pasożytów jest co O problemach nic nie wie bo ich nie ma.

2011-10-02 21:43:10
~MEN

Z oceny feministek to kobiety pracują w ekstremalnych zawodach,są przemęczone itd,itd. A w rzeczywistości przechodzą na emeryturę o pięć lat wcześniej i żyją o dziewięć lat dłużej a więc kobiety pasożytują na mężczyznach przez 14lat ==KOBIETY TO PASOŻYTY

2011-10-02 21:41:29
~ytuli

autor tekstu miał niski iloraz inteligencji. Mógł sie przynajmniej wysilic.

2011-10-02 21:40:42
~Alicja

Faceci to lenie,kanapowce bez ruchu nic nie robią tylko piją,dlatego umierają.Kobieta pierze,gotuje ,sprząta i wiele innych czynności wykonuje w domu pozatym pracuje zawodowo i wychowuje dzieci.

2011-10-02 21:37:35
~POLECAM!!!!

http://signup.leagueoflegends.com/? ref=4e872fd285514575922439

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.