wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Mammografia ratuje życie!

fot. Thinkstock
03.10.2011
Przesiewowe badania mammograficzne wykonywane co dwa lata wśród kobiet w wieku 50-69 lat są dziś najskuteczniejszą metodą wczesnego wykrywania raka piersi i zmniejszenia śmiertelności z jego powodu.

"Mammografia spełnia wszystkie kryteria dobrego testu przesiewowego - jest czuła, swoista i powtarzalna. Oczywiście, ma wady, ale przecież nie ma badania idealnego. Na chwilę obecną nie ma innej alternatywy pozwalającej wcześnie wykrywać raka piersi i leczyć go w stadiach mniej zaawansowanych" - podkreśliła dr Ewa Dziewulska z Centrum Onkologii w Warszawie, podczas
II Warszawskich Dni Ultrasonograficznych. .

Z wieloletnich doświadczeń krajów skandynawskich wynika, że przesiewowe badania mammograficzne pozwoliły zredukować umieralność z powodu raka piersi o 25-30 proc., zaznaczyła specjalistka.

Jak przypomniała, w Polsce od 2006 r. prowadzone są bezpłatne badania mammograficzne, z których co dwa lata mogą korzystać panie w wieku 50-69. "Niestety, ciągle zgłasza się na nie za mało kobiet" - powiedziała dr Dziewulska.

Z oficjalnych danych Centralnego Ośrodka Koordynującego Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy wynika, że w 2010 r. na bezpłatne badania mammograficzne zgłosiło się 40 proc. uprawnionych pań.

Jednak najnowsze statystyki zaprezentowane przez dr Dziewulską wskazują, że na dzień 1. września 2011 r. odsetek zgłoszeń wynosił tylko 12 proc.

Zdaniem prof. Romualda Dębskiego z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, za mała zgłaszalność kobiet na przesiewowe badania mammograficzne jest główną przyczyną mniejszej skuteczności leczenia raka piersi w Polsce. Statystyki wskazują, że w USA oraz wielu krajach Europy Zachodniej odsetek zgonów z powodu tego nowotworu wynosi ok. 20 proc., natomiast w Polsce jest on dwukrotnie wyższy - ok. 40 proc. Ale na przykład w Szwecji, na mammografię zgłasza się ok. 90 proc. uprawnionych kobiet, podkreślił ginekolog.

"Rak piersi jest najczęstszą przyczyną zgonów polskich kobiet z grupy wiekowej 30-50 lat. A musimy sobie zdać sprawę, że liczba nowych zachorowań na ten nowotwór będzie w przyszłości rosła" - zwrócił uwagę prof. Dębski. Wynika to z kilku przyczyn. Jedną z nich jest fakt, że coraz mniej kobiet decyduje się na dziecko przed 30. rokiem życia, a jak wskazują badania tylko urodzenie potomka przed 30-tką jest czynnikiem obniżającym ryzyko raka piersi. Ponadto, rośnie odsetek kobiet z nadwagą i otyłością, które zalicza się do czynników ryzyka tego nowotworu.

Dlatego bardzo ważne jest, by zgłaszalność na badania mammograficzne wzrosła, podkreślał specjalista. "Gdyby udało się upowszechnić program badań przesiewowych wśród kobiet to skuteczność leczenia raka piersi w Polsce poprawiła by się zasadniczo" - powiedział.

Jak przypomniał prof. Dębski, międzynarodowe badania, w których udział brały dwa polskie ośrodki, wykazały, że jeśli wykryje się raka piersi o średnicy poniżej 1,5 cm to odsetek wyleczeń wynosi nawet 90 proc., ale jeśli średnica przekracza 4 cm, to spada on do 40 proc. Wynika z nich również, że skuteczność leczenia raków piersi wykrytych w badaniach przesiewowych jest o 10 proc. wyższa niż tych, które zostają wykryte na podstawie objawów klinicznych.

Od pewnego czasu w mediach pojawiają się informacje kwestionujące skuteczność i celowość przesiewowych badań mammograficznych. Jednak często opierają się one na pojedynczych doniesieniach, a nie uwzględniają całościowej wiedzy na ten temat, podkreślali eksperci obecni na spotkaniu.

Według dr Dziewulskiej, międzynarodowe towarzystwa naukowe ciągle rekomendują te badania. Na przykład American Cancer Society zaleca, by kobiety wykonywały je corocznie od 40. roku życia. "W Polsce zalecamy, by kobiety z grupy wiekowej 40-50 lat poddawały się im co 1,5 roku i najlepiej, aby była to mammografia cyfrowa" - podkreśliła.

Do 40 roku życia zaleca się generalnie badanie piersi metodą USG, a po 50-tce mammografię. Ale - jak podkreślił dr Maciej Postolski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - wiele zależy też od utkania piersi. Jeśli mają one budowę bardziej gruczołową, to lepiej sprawdza się USG, a gdy przeważa utkanie tłuszczowe - mammografia.

Bardzo ważne jest, by kobiety pamiętały, że na mammografię oraz mammografię rezonansu magnetycznego (badanie zalecane głównie kobietom obciążonym genetycznym ryzykiem raka piersi) powinno się wykonywać albo w trakcie miesiączki, albo zaraz po niej (generalnie w pierwszej fazie cyklu miesięcznego). "Chodzi o to, że w drugiej fazie cyklu piersi są bardziej obrzmiałe i wrażliwe na ucisk" - tłumaczył dr Postolski. A w przypadku mammografii rezonansu z powodu nagromadzenia w tkankach wody można uzyskiwać nawet 20-30 proc. wyników fałszywie pozytywnych. Jedynym badaniem, które można wykonywać niezależnie od cyklu jest USG.

Prof. Dębski zwrócił też uwagę, że kobiety powinny się nauczyć tzw. samobadania piersi metodą palpacyjną i upominać się o takie badanie u swojego ginekologa. Niestety, nawet nie wszyscy specjaliści potrafią je wykonywać, podkreślił.

 

Joanna Morga (PAP) jjj/ tot/

PRZECZYTAJ KONIECZNIE
REKOMENDACJA
2012-01-17 23:50:59
~gośka

Dzięki mammografi prędzej

2011-11-02 07:51:23
~jedna z wielu

Mammografia ratuje życie?! Trutu tutu, majtki z drutu! Nie ratuje, tylko właśnie POWODUJE raka piersi! Bowiem w piersiach mogą znajdować się guzki zupełnie niezłośliwe, z którymi można bardzo długo żyć, natomiast pod wpływem napromieniowania i ucisku mogą się uzłośliwić! Pomijam już to, że mammografia to badanie bardzo nieprzyjemne i bolesne, dlatego nigdy jej nie wykonywałam i nie poddam się jej! Nie ma głupich!

2011-10-03 18:47:45
~obiektywna

Bzdura z mammografią bo słyszałam że tak samo z mężczyznami PSA okazało się ze statystyk że to nic nie zapobiegło bo jak jest naprawdę rak złośliwy to zgon.Można zapobiegać przez rozmasowywanie piersi tak jak mojego męża nauczył ginekolog podczas mojego badania bo mąż jest zawsze obecny prze moim badaniu bo ma prawo.Do tego stanik z naturalnych surowców i unikanie hormonów w żywności i antykoncepcji.

2011-10-03 12:52:22
~chora

mam 35 lat i od dwóch lat leczę się z powodu raka piersi, badań mi nikt nie robił bo jestem za młoda i mi się nie należą, dopiero jak coś się samemu znajdzie, jak znalazłam to mój guz miał już 2,5 cm i był w III stadium zaawansowania, o wyleczeniu nie ma mowy. Największy żal mam do lekarzy ginekologów, żeby mi któryś powiedział że warto sobie nawet prywatnie zrobić raz na jakiś czas usg piersi, może nie musieli by na mnie teraz wydawać setek tysięcy na leczenie.

2011-10-03 12:34:16
~lolek

Statystyki ... zglasza sie 40% uprawnionych Pan ... pierdy pani dr wygaduje, a czemu ? Moja siostra wyjechala 36 lat telu za granice. Do dzisiaj zapraszaja ja na badania. Tak wyglada statystyka.

2011-10-03 12:32:36
~mac

Dlaczego bezpłatne badania dotyczą kobiet po 50 roku życia, skoro rak piersi jest główną przyczyną śmierci kobiet w przedziale 30-50? Moja mama (71 lat) miała mammografię i jak mówi nigdy więcej- b. bolesne badanie. ja mając 48 lat mogę zrobić badanie prywatnie, bo mój ginekolog nie widzi powodu by mnie skierować.

2011-10-03 12:29:14
~kasia

Zachęcanie kobiet, choć szczytny cel, jest jakąś ironią w naszych polskich warunkach. Kobiety, u których odkryto komórki rakowe są pozostawione same sobie, nie mogą się dostać do lekarzy specjalistów, a jak już się dostaną, to są przez lekarzy lekceważone i właściwie jakiekolwiek działania są podejmowane dopiero, kiedy stan jest nie do wyleczenia.

2011-10-03 12:28:17
~"młoda" 25-ciolatka

nie no fajnie że w kółko się pisze na ten temat i uświadamia kobiety, ale powinno się też uświadamiać lekarzy aby wysyłali na tego typu badania, a nie mówili "Pani jest za młoda na takie badanie!"

2011-10-03 12:27:16
~Jana

Mam uraz do mammografii. Badanie miałam przeprowadzone na starym mammografie, przez nieprofesjonalną obsługę. Panie dopiero się uczyły. Kiedy wyszło coś podejrzanego , zamiast wysłać mnie na usg (miałam 36 lat), zrobiły jeszcze raz zdjęcie. Mammograf szybko ze szpitala wycofano...

2011-10-03 12:26:56
~lucinda

No może to i niezbyt było przyjemne, ale bez przesady nie takie bóle się wytrzymało. Ja też pierwszy raz miałam robioną mammografię.

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.