wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Światowy Dzień Walki z Otyłością

fot. Thinkstock
24.10.2011

24. października obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością. Aż 47 proc. Polaków ma problemy z nadwagą -wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP.  Otyłość to nie tylko problem społeczny, ale też zdrowotny. Czy istnieją sposoby, by poradzić sobie z tą plagą?

O dość kontrowersyjnym sposobie radzenia sobie z epidemią otyłości głośno było jakiś czas temu, gdy brytyjska minister zdrowia Anne Milton, oświadczyła, że lekarze powinni pozbyć się oporów wobec takiego niedyplomatycznego zwracania się do osób puszystych. Zdaniem minister Milton ludzie, którym mówi się, że są grubi, zaczynają odczuwać większą odpowiedzialność za swoje zdrowie i wygląd. Tylko czy rzeczywiście takie podejście do problemu otyłości może przynieść pozytywne skutki?

Argumenty na „tak”
Polska nie jest jeszcze w takim stopniu dotknięta plagą otyłości jak przodujące w tego typu statystykach Stany Zjednoczone, ale jeśli będziemy przybierać na wadze w takim tempie jak dotychczas, za kilka lat może się to zmienić. Kiedyś najbardziej szkodliwe dla zdrowia Polaków było palenie papierosów, ale ponieważ te w ostatnim czasie dramatycznie podrażały, a ponadto nowa ustawa antynikotynowa mocno ograniczyła prawa palaczy, kopcących jest coraz mniej. Tym bardziej, że od lat powtarza się nam, że palenie jest śmiertelnie niebezpieczne. Kampanie informacyjne zdają się w końcu przynosić żniwa.Natomiast świadomość, że nieprawidłowa dieta również może nas zabić, nie jest wcale powszechna. Niewiedza ta znajduje odbicie w liczbach: 50% kobiet i 60% mężczyzn w Polsce to osoby otyłe. I o problem palenia dotyczył głównie osób dorosłych, o tyle nadwaga to zjawisko powszechne, możliwe do zaobserwowania już w piaskownicach.

Otyłość prowadzi w prostej linii do cukrzycy, nadciśnienia, miażdżycy, udarów i nowotworów. Nie ma co się oszukiwać: zabija. Co więcej, osoby otyłe są zwykle nieszczęśliwe, przejawiają większą skłonność do depresji i mają niską samoocenę. Być może należałoby przestać chodzić wokół nich na paluszkach. Staramy się nie używać wyrazów, które mogłyby je urazić, ale może czas to zmienić? Zwłaszcza, jeśli w grę wchodzi kontakt między pacjentem a lekarzem.

Jakby na to nie patrzeć, nadwaga to kwestia ściśle związana ze zdrowiem, i kto jak kto, ale doktor powinien mieć prawo nazywać rzeczy po imieniu. Można by się zastanowić, jakie podejście bardziej nam odpowiada – jasne zdiagnozowanie problemu, umożliwiające nam uporanie się z nim, czy dowiedzenie się 20 kilogramów za późno, że powinniśmy byli uważać na naszą tuszę. Owijanie w bawełnę często nie przynosi żadnych rezultatów, zwykle musimy dostać prawdą między oczy, by zdać sobie z czegoś sprawę.

1 2
PRZECZYTAJ KONIECZNIE
REKOMENDACJA
2015-06-23 16:31:54
~hilary

czy ktoś kupił rower na http://www.cyklotur.com/rowery/trek kingowe/p,rower-trekking-m-2-0-r-cz arny-unity,467584.html? potrzebuję opinii

2015-05-19 15:45:13
~skin

zwykły rower też wystarczy ;) ja mam http://www.centrumrowerowe.pl/rower y/crossowe/p,rower-orkan-2-0-d-bial y-romet,439156.html i nie płaczę z powodu nadwagi.... ;)

2014-12-11 21:46:05
~Enigma

Nadwagi można się pozbyć tylko trzeba tego chcieć i wziąć się za siebie.Moją metodą na pozbycie się nadwagi okazały się tabletki Foreverslim.Nawet nie sądziłam że dzięki tabletką można schudnąć aż tyle.Ale grunt żę się udało i teraz mogę się zaliczyć do grona osób szczupłych.

2012-10-29 16:32:15
~aasd

Na stronie http://www.naturala.pl/tag/511/walk a_z_otyloscia jes też pare dobrych info :D

2012-10-24 16:32:05
~kasiunia

A ja zawsze byłam otcyła, od dziecka- przez co bardzo nieszczęśliwa. Zawsze tłumaczyłam to sobie genami. Przy wzroście 178cm najwięcej ważyłam 112kg. Teraz ważę 72kg, mam 26lat. Uwierzyłam, że dieta nie ma nic do genetyki. Wzięłam się za siebie, miliony diet, kopenhaska, dukana, ale ostatnie 20 kg pomógł m dietetyk. Wreszcie wiem co jem, wybieram sobre produkty - pełnoziarniste, dużo warzyw, JEM ZDROWO! Jestem szczęśliwą osobą która odkryła siebie na nowo. Zachęcam do

2012-10-24 14:17:11
~Anna, W-wa

___________________________________ ___________________________________ _____ ISTNIEJĄ DWA POWODY NADWAGI / CHORÓB SERCA U LUDZI: ♥♥♥♥♥ 1. Wysoki poziom cukru we krwi, czyli mąka i cukier spożywczy, a zatem: WYSOKIE WĘGLOWODANY TJ. OD 26,01% WZROSTU.

2012-10-24 14:16:36
~Anna, W-wa

2. Zbyt duże spożycie tłuszczów, mamy więc klasyfikację: INDEKS ŻYWIENIOWY TJ. IŻ PRODUKTU. 3. Puenta to tabele: IŻ PRODUKTU.

2012-10-24 14:16:02
~Anna, W-wa

P. S. Realizując klasyfikację IŻ, organizm sam wykorzystuje złogi trójglicerydów w żyłach, oczyszczając je. Zwyczajne biologiczne reakcje, które równocześnie eliminują miażdżycę i nadciśnienie, a także cukrzycę typu 2. Spożycie CHLEBA NA OSTEOPOROZĘ-IRL, szprotek wędzonych oraz fasoli czyli produktów o dużej zawartości wapnia wyjśnia celowość umieszczenia tych produktów jako zalecane. 4. Prozdrowotne w diecie są tzw: NISKIE WĘGLOWODANY TJ. DO 26% WZROSTU.

2012-10-24 13:54:48
~ewa

Od lat zmagałam się z moimi kg! Próbowałam różnych sposobów na pozbycie się nadwagi, ale waga wracała. Aż wreszcie ktoś polecił coś rewelacyjnego!Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te kg, wiem tylko ze nie glodowalam i jadłam ulubione moje potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:) a wszystko dzieki diecie zakupionej na allegro u uzytkownika dietek1 polecam a komentarze mowia same za siebie... http://allegro.pl/listing /user.php?us_id=23382927

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.