wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Udar mózgu - co robić?

fot. Thinkstock
27.10.2011

W razie wystąpienia objawów udaru mózgu, takich jak zaburzenia czucia lub niedowład po jednej stronie ciała, zaburzenia mowy i widzenia, asymetria twarzy, należy jak najszybciej wezwać pogotowie – apelowali lekarze na konferencji prasowej w Warszawie.

Jak podkreślali, dzięki takiemu działaniu można uratować życie i uniknąć trwałej niepełnosprawności.

„Tu liczy się każda chwila, bo mózg jest wyjątkowo wrażliwy na niedotlenienie i z każdą minutą obszar uszkodzenia się powiększa. Strata czasu oznacza w tym wypadku stratę mózgu” – powiedziała prof. Danuta Ryglewicz, konsultant krajowy ds. neurologii.

Przypomniała, że według najnowszych danych, w Polsce co roku udar mózgu występuje u 70-80 tys. osób, podczas gdy jeszcze 15 lat temu było to 60 tys. „Aż 30 proc. z nich umiera w ciągu pierwszego roku, a wśród tych, którzy przeżywają aż 50 proc. wymaga stałej opieki osób drugich” – zaznaczyła.

Zdaniem specjalistki, te statystyki można by poprawić, gdyby pacjenci, u których dojdzie do wystąpienia objawów udaru nie zwlekali z wezwaniem pogotowia.

Tymczasem, z przedstawionych przez nią danych wynika, że w Polsce ponad 65 proc. osób doznających udaru zwleka z wezwaniem pomocy natychmiastowej – odkłada to na później, czeka aż symptomy same miną albo umawia się na wizytę do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Prof. Anna Członkowska, przewodnicząca Sekcji Chorób Naczyniowych Mózgu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego przypomniała, że najczęstszy rodzaj udaru, tzw. niedokrwienny (stanowi 80 proc. przypadków - PAP), można skutecznie leczyć podając lek trombolityczny, tzw. tkankowy aktywator plazminogenu. Rozpuszcza on zakrzep będący przyczyną zamknięcia tętnicy i niedokrwienia tkanki nerwowej. „Podawanie go ma jednak sens tylko w ciągu 4,5 godziny od wystąpienia udaru, później może być niebezpieczne, gdyż zwiększa ryzyko krwotoku mózgowego” – powiedziała neurolog.

Dodała, że lek powinno otrzymywać ok. 15 proc. pacjentów, tymczasem w Polsce jest to – według szacunków - 2-3 proc.

Zbyt późne zgłaszanie się pacjentów to tylko jedna z ważnych przyczyn tych rozbieżności - oceniła prof. Członkowska. Według niej, bardzo ważna jest również odpowiednia organizacja służby zdrowia, by pacjenci otrzymywali natychmiastową pomoc i byli diagnozowani oraz leczeni zgodnie ze standardami europejskimi.

„Udar mózgu to stan nagły, wymagający natychmiastowego leczenia szpitalnego” – zaznaczyła. Jej zdaniem, w tym przypadku nie ma rejonizacji, a osoba, u której podejrzewa się udar powinna od razu trafiać na najbliższy, specjalistyczny oddział udarowy.

Inne postępowanie jest błędem w sztuce - wtórowała prof. Ryglewicz. „Pacjenci oraz ich rodziny muszą mieć świadomość swoich praw i upominać się o nie” – zaznaczyła neurolog.

Z danych przedstawionych przez prof. Członkowską wynika, że w Polsce jest ponad 100 oddziałów udarowych, ale nie wszystkie spełniają wymagane standardy. Na przykład, zaledwie połowa z nich leczy trombolitycznie więcej niż 5 proc. pacjentów. Jest to spowodowane nie tylko zbyt późnym zgłaszaniem się pacjentów, ale też obawą lekarzy przed powikłaniami związanymi z tą terapią.

Neurolodzy zwrócili też uwagę na niedostateczną wiedzę na temat objawów udaru mózgu wśród lekarzy. Jak ocenił prof. Grzegorz Opala, konsultant ds. neurologii w województwie śląskim, wynika to m.in. z faktu, że na studiach medycznych na neurologię przeznacza się zaledwie kilka godzin.

„Z badań, które prowadziliśmy wynika, że na pierwszym roku studiów na pytania o udar mózgu prawidłowo odpowiada 15 proc. studentów, a na szóstym – 50 proc.” – powiedział. Jego zdaniem, odsetek ten jest prawdopodobnie znacznie niższy u lekarzy, którzy jakiś czas temu opuścili uczelnię.

Dlatego – postulowali w środę eksperci - poprawa w zakresie diagnozowania i leczenia udarów mózgu w Polsce wymaga edukacji nie tylko całego społeczeństwa, ale też lekarzy POZ czy pracujących na pogotowiu.

Edukacja na temat zapobiegania, diagnostyki i leczenia udarów mózgu jest głównym celem istniejącej od 2009 r. Fundacji Udaru Mózgu, organizatora środowej konferencji. FUM pomaga też osobom po udarze i ich rodzinom. Więcej informacji na temat działań fundacji można znaleźć na stronie internetowej: www.fum.info.pl

 

 

PAP jjj/ agt/

PRZECZYTAJ KONIECZNIE
REKOMENDACJA
2013-01-04 22:35:47
~Tomjan

Najmniej powikłań po udarze jest jesli trafimy do szpitala w ciągo 45 min. No i natychmiast rehabilitacja. Najlepiej indywidualna wg metod np. PNF lub Bobath. Sam mogę polecić www.elzbietanki.com

2012-10-22 14:17:06
~ABO

Ratunek przy wylewie krwi.......Rewelacja w medycynie! …. IGŁA RATUJE ŻYCIE !!! Porada chińskiego profesora jak udzielić pierwszej pomocy ofiarom wylewu: Trzymaj w domu strzykawkę lub nawet zwykłą igłę do szycia lub prostą szpilkę. To jest zdumiewające jak w nietypowy sposób można odwrócić skutki wylewu. Kiedy dochodzi do wylewu, naczynia krwionośne w mózgu stopniowo pękają. Kiedy zdarzy ci się być świadkiem wylewu <n i e p a n i k u j > Nie ma znaczenia, w jakim m

2011-12-02 00:31:30
~ewalon1

kiedyś przeczytałam w niemieckiej gazecie jak szybko i skutecznie rozpoznać udar , należy poprosić chorą osobę o : 1. podniesienie rąk (asymetryczne uniesienie jest wskazówką) 2. uśmiechnięcie się ( asymeryczny wyraz twarzy jest wskazówką) 3. podanie aktualnej daty ( niemozność jest wskazówką) 4. liczenie od 10ciu wspak ( niemozność jest wskazówką)

2011-10-28 07:18:00
~Polak

Tak powinno być a tymczasem niedouczeni lekarze i pielęgniarki maja gdzieś ludzkie życie, jak już nawet szybko pacjęt trafi do szpitala to tam zaniedbują go kładąc byle gdzie i czeka bądz na mądrego lekarza bąż na transport lub kto wie na co i póżniej jest za póżno. Jak to pisze Pani zbyyt mała wiedza o udarach? czy my żyjemy w średniowieczu? gdzie sie uczą, szkolą na różnego rodzaju kursach nasi lekarze w krajach 3 świata?

2011-10-27 23:44:01
~Semper_Idem

Ja do pani doktor trafiłem z udarem w drugiej dobie od jego wystąpienia. Miałem już wtedy całkowity niedowład lewej ręki. Pani konował zdiagnozowała mnie, że tzw. łokieć tenisisty. W ten sposób straciłem kolejne cztery dni, aż w ciężkim stanie trafiłem do szpitala. Minęło pół roku od tego czasu, ciągle się rehabilituje, ale niedowład ręki pozostał. Gratuluję pani Kopacz możliwości z korzystania z kliniki rządowej. A nam zwykłym zjadaczom chleba życzę tyle szczę

2011-10-27 23:16:09
~gość

Moja mamusia tak umarła...udar mózgu plus nadciśnienie..;-( 7 lat mija...ale boli tak samo..;-(

2011-10-27 23:10:13
~Załamana

jeszcze 5 dni tylko żył.Dla mnie Lekarze tam to potwory i zwyrodnialce. A wszytko się działo w Szpitalu w Kędzierzynie Koźlu przy ul.Judyma

2011-10-27 23:07:43
~Załamana

Mój tato po dwóch wylewach z udarem żył 17 lat.Mówi się że medycyna idzie z postępem psinco prawda.Tato dostał po 17 latach następny udar z wylewem.Karetka zabrała ojca do szpitala i po 8 godzinach mojej mamie kazali zabrać tatę do domu .Tak tak pomylili pacjentów.Ten pacjent ,który miał z izby przyjęć jechać do domu pojechał na oddział neurologi za mojego ojca a mój tato przyjechał do domu po udarze.Jak zrobiłam dopiero zadymę w szpitalu tatę przyjęto ale niestety je

2011-10-27 22:33:11
~Misia

Mam 36 lat, 1 sierpnia tego roku trafilam na oddzial neurologii na poodzial udarowy bo stwierdzonu u mnie zawal lewej polkuli. Do tej pory nie mam okreslonej przyczyny mojego udaru niedokrwiennego. Wszystkie badania naczyniowo-kardiologiczne sa prawidlowe i skad sie u mnie wzielo? Nie pije, nie pale duzo sie ruszam ogolnie zdrowo odzywiam. Dozywotnio polocard a na razie neotropil zeby przywrocic sprawnodc mozgu. Teraz trzeba dalej zyc .

2011-10-27 22:10:48
~ewa

Wpisz w google : 'atypowy proces utraty wagi'a dowiesz sie jak zgubic nadmierne kilogramy. Ja juz pozbylam sie tego balastu.

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.