wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Co zwiększa ryzyko raka piersi?

fot. Thinkstock
03.11.2011
Regularne picie nawet małych ilości alkoholu może zwiększać ryzyko raka piersi – wynika z badań, które publikuje pismo „Journal of the American Medical Association”.

Autorzy pracy podkreślają, że zaobserwowany przez nich wzrost ryzyka był mały – u kobiet pijących tygodniowo 3-6 kieliszków wina (lub odpowiadającą temu ilość innych napojów alkoholowych) wynosił 15 proc. Ważne jest jednak, by zdawać sobie z tego sprawę i w ograniczać spożycie alkoholu.

W wielu badaniach powiązano alkohol z ryzykiem raka piersi. Koncentrowano się jednak na spożywaniu go w dużych ilościach.

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda w Bostonie (stan Massachusetts) oraz kilku innych ośrodków w USA niemal przez 28 lat śledzili stan zdrowia ok. 106 tys. kobiet, uczestniczek znanego studium dotyczącego zdrowia pielęgniarek. W tym czasie zdiagnozowano 7690 przypadków inwazyjnego raka piersi. Spożycie alkoholu przez panie oceniano na początku badania i osiem razy w późniejszym okresie.

„Odkryliśmy, że ryzyko raka piersi rośnie nawet przy spożywaniu niewielkich ilości alkoholu, choć ciągle utrzymuje się na dość niskim poziomie” - komentuje prowadząca badania dr Wendy Chen.

W grupie pań nigdy nie pijących alkoholu częstość zachorowania na raka piersi oceniono na 281 przypadków na 100 tys. kobiet na rok. Liczba ta rosła do 333 wśród pań pijących tygodniowo 3-6 kieliszków wina (lub odpowiednią ilość innych napojów alkoholowych, jak piwo czy napoje spirytusowe) oraz do 413 wśród kobiet pijących ponad 19 kieliszków wina w tygodniu.

Okazało się też, że na wzrost ryzyka raka piersi wpływała nie częstość sięgania po alkohol, ale sposób picia – tzw. picie na akord, czyli spożywanie dużych ilości alkoholu w krótkim czasie, np. w weekend. Zależność ta była widoczna, nawet gdy uwzględniono całkowitą ilość spożywanego alkoholu.

Picie w młodszym lub późniejszym wieku jednakowo wpływało na ryzyko raka piersi. Zdaniem autorów pracy, najważniejsza jest bowiem łączna ilość alkoholu spożytego w życiu.

Jak komentuje dr Chen, choć dokładny mechanizm odpowiedzialny za ten związek nie jest poznany, jednym z możliwych wyjaśnień jest to, że alkohol wpływa na poziom krążących w organizmie estrogenów – żeńskich hormonów, które pobudzają wzrost większości raków piersi.

W rozmowie z BBC, Sarah Williams z brytyjskiej fundacji zajmującej się badaniami nad rakiem - Cancer Research UK - przypomniała, że ograniczenie spożycia alkoholu, podobnie jak inne zmiany w stylu życia, w tym utrzymywanie prawidłowej macy ciała i aktywność fizyczna, mogą zredukować ryzyko raka piersi. „Zdrowy styl życia wprawdzie nie gwarantuje ochrony przed rakiem, ale kształtuje ryzyko na naszą korzyść” - podsumowuje dr Chen. (PAP)

 

PAP jjj/ tot/

Tagi: rak piersiraknowotwóralkohol
PRZECZYTAJ KONIECZNIE
REKOMENDACJA
2012-02-07 15:13:03
~łuki

Witam, zwracam się z prośbą, jeśli nie czujesz się dotknięty przez kryzys finansowy albo jesteś po prostu człowiekiem dobrej woli proszę wspomóż mnie. Szukam trzydziestu tysięcy pomocnych ludzi, którzy zechcieliby mi pomóc, ponieważ muszę spłacić kredyt, który jest dla mnie zbyt dużym ciężarem. Dlatego proszę Cię o pomoc w wysokości 1 złotówki lub dowolnej kwoty na konto nr 43114020040000380264446126. Z góry dziękuję wszystkim ofiarodawcom- Łukasz Laszczak.

2011-11-12 17:13:59
~ewa

Nam na jednej ze wspólnych wizyt ginekolog powiedział że do końca są jeszcze nie sprawdzone skutki uboczne tabletek i szczepionek to samo z antykoncepcją.Mąż jest podczas każdego badania przy mnie u ginekologa i zalecił masowanie piersi by uniknąć raka i unikać tabletek,spirali,plasterków antykoncepcyjnych bo mogą skończyć się rakiem.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.