wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Zmęczonym praca szkodzi

30.06.2008

Praca kontynuowana pomimo zmęczenia może szkodzić, miedzy innymi podnosząc ciśnienie tętnicze krwi - informuje "International Journal of Psychophysiology".

Naukowcy z University of Alabama w Birmingham zaobserwowali, że wykonując takie same zadania osoby zmęczone miały bardziej podwyższone ciśnienie krwi niż wypoczęte, jeśli uważały, że osiągnięcie sukcesu jest możliwe i warte wysiłku. 80 badanych osób miało zapamiętywać bezsensowne, trzyliterowe skróty, by wygrać niewielką nagrodę. Częste wysiłki pomimo zmęczenia, połączone z podwyższonym ciśnieniem, szkodliwie wpływają na układ sercowo-naczyniowy, zwiększając ryzyko. Normalną reakcja na zmęczenie jest zaprzestanie wysiłku, jednak w przypadku wielu typowych dla życia współczesnego człowieka sytuacji nie jest to możliwe.

(PAP) pmw/ tot/

REKOMENDACJA
2008-06-30 23:09:52
~dodo

i dlatego coraz częściej myślę o przeniesieniu sie na wieś, czuję, że ten pęd mnie zabija. Potrzebuje tlenu i spokoju, a radosne serce samo rzuci sie w wir pracy.

2008-06-30 20:59:12
~hak

Fajowo, pracodawcom też szkodzi zmęczony pracownik, bo jest mniej wydajny, skupiony i zaangażowany, ale o tym się nie mówi, bo po co... Wycisnąć co sięda i co dalej?

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.