wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Polskie testy genetyczne na raka

fot. SPL/EastNews
30.11.2011

Od grudnia w Polsce będzie można skorzystać z nowej generacji testów genetycznych, pokazujących podatność danej osoby na raka jelita grubego i prostaty – poinformowali w środę w Warszawie przedstawiciele Inno Gene, polskiej spółki biotechnologicznej.


 

Obydwa testy Inno Gene opracowała wspólnie ze specjalistami Uniwersytetu Medycznego i Wielkopolskiego Centrum Onkologii (WCO) w Poznaniu, którymi kierował prof. Andrzej Mackiewicz, kierownik Zakładu Diagnostyki i Immunologii Nowotworów WCO.

Koszt jednego testu to 1,8 tys. zł. Prezes Inno Gene Michał Kaszuba wyraził jednak nadzieję, że w przyszłości u niektórych osób z rodzinną skłonnością do obydwu nowotworów, testy będą refundowane z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Przekonywał przy tym, że za polskie testy i tak trzeba będzie zapłacić dziesięć razy mniej, niż za inne podobne testy na świecie, które kosztują 4-4,5 tys. euro i są mniej dokładne, bo badają mniejszy zakres mutacji. Zapewnił, że skuteczność polskich testów została potwierdzona badaniami laboratoryjnymi.

„To jedyne takie testy na świecie (…) umożliwiające równoczesną ocenę setek fragmentów DNA i występujących w nich mutacji genetycznych w jednym badaniu” – podkreślił Jacek Wojciechowicz - biotechnolog, wiceprezes Inno Gene.

Wyjaśnił, że ich wyjątkowość polega na tym, że obejmują analizę 169 mutacji genetycznych odpowiedzialnych za proces nowotworowy i dają wynik w ciągu zaledwie dwóch dni. „Żaden inny test dostępny w Polsce i innych krajach nie ma tak dużego zakresu badania” – przekonywał Wojciechowicz.

Zdaniem Kaszuby, zastosowanie obydwu testów może przynieść w Polsce oszczędności dla służby zdrowia sięgające 200 mln złotych rocznie. Wczesne wykrycie raka jelita grubego i prostaty nie tylko bowiem zwiększa szanse wyleczenia, ale i zmniejsza koszty leczenia.

Jak poinformował, materiał do testu będzie można uzyskać samodzielnie w domu. Wystarczy pobrać wymaz z jamy ustnej, który po bezpiecznym zapakowaniu trzeba jedynie przesłać do laboratorium kurierem lub pocztą. Wynik badania będzie znany po kilku dniach od daty badania, ale ostateczne wyniki testu będzie musiał zinterpretować lekarz (na podstawie wytycznych opracowanych przez Wielkopolskie Centrum Onkologii).

Według dr. Tomasza Banasiewicza z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologii i Endokrynologii UM w Poznaniu, testy przeznaczone są szczególnie dla tych osób, których krewni zachorowali na ten typ raka i chcą się upewnić, czy są bardziej zagrożeni tą chorobą.

„Często połowa osób z takiej rodziny wykazuje skłonności genetyczne do tych nowotworów. A są one zwykle wyjątkowo niebezpieczne, gdyż powstają często w młodym wieku i szybko postępują” – podkreślił poznański onkolog.

Zapewnił jednak, że w przypadku raka jelita grubego wystarczy częściej wykonać badania z użyciem kolonoskopii. Jest wtedy duża szansa, że guz zostanie wcześnie wykryty, a nawet można mu zapobiec, gdy zostaną usunięte polipy, które mogą się przekształcić w nowotwór złośliwy.

„Dlatego wykrycie skłonności do nowotworów przy użyciu badań genetycznych nie musi narażać na dodatkowe stresy. Wręcz przeciwnie – daje poczucie bezpieczeństwa, jeśli tylko chorobę można kontrolować” – wyjaśnił dr Banasiewicz.

Kaszuba powiedział, że polskimi testami interesują się amerykańskie firmy, gotowe je wprowadzić na rynek w USA.

 

 

Zbigniew Wojtasiński (PAP) zbw/ agt/ jra/

PRZECZYTAJ KONIECZNIE
REKOMENDACJA
2012-02-07 15:07:16
~łuki

Witam, zwracam się z prośbą, jeśli nie czujesz się dotknięty przez kryzys finansowy albo jesteś po prostu człowiekiem dobrej woli proszę wspomóż mnie. Szukam trzydziestu tysięcy pomocnych ludzi, którzy zechcieliby mi pomóc, ponieważ muszę spłacić kredyt, który jest dla mnie zbyt dużym ciężarem. Dlatego proszę Cię o pomoc w wysokości 1 złotówki lub dowolnej kwoty na konto nr 43114020040000380264446126. Z góry dziękuję wszystkim ofiarodawcom- Łukasz Laszczak.

2012-01-09 12:13:55
~misza

Tylko ciekawe skąd wzięto liczby - 200 mln złotych rocznie? Test ok, fajny. pewnie część predyzpozycji wykryje. Trzeba jednak pamietac, ze badane sa mutacje, ktore wystapily u kogos tam, kto niekoniecznie musi miec z nami cokolwiek wspolnego. Nawet jesli mutacja zostanie wykryta (np. w genie BRCA1) nie oznacza to, ze zachorujemy na 100%, ale jak przypadku BRCA1 tylko na 60%. Znacznie wazniejsza jest historia rodzinna i dopiero potem robienie testow. kiedy juz sie wie na co testy robic.

2012-01-09 12:09:30
~misza

TO nie są te same informacje co uzyskane z kolonoskopii.

2011-12-02 19:10:41
~neb

PRACA w internecie poprzez klikanie w reklamy. Nie są to duże pieniądze na początku ale sposób jest sprawdzony i pewny. Proszę o pisanie tylko poważnych osób, które są zdecydowane na dodatkowe zarobki w ten sposób na adres: knebraska@gmail.com

2011-11-30 17:09:13
~nawigator

mialem kolonoskopie robiona i aby uniknac tego bolu po zabiegu wolalbym dac nawet 5 tys za test

2011-11-30 17:07:25
~cem

Test na raka 1,8tyś.. Leczenie chorego na raka ogromne pieniądze. W polsce wychodzi na to że lepiej leczyć niż zapobiegać. NFZ nie ma pieniędzy. Na pewno by je miał gdyby nie musiał leczyć tylu tysięcy chorych u których można by było zapobiec chorobie.

2011-11-30 17:06:06
~ola

W Polsce badanie PET jest wykonywane w kilku osrodkach onkologicznych. Jest to bardzo dokladne badanie wykrywajace najdrobiejsze zmiany nowotworowe.

2011-11-30 16:54:17
~realistka

Super, powstała kolejna nowość w Polsce, tylko pytanie: kto z tego skorzysta? Przeciętnych ludzi nie stać żeby wyjąć ot tak 1,8 tys. z kieszeni i zapłacić za testy. "Zastosowanie obydwu testów może przynieść w Polsce oszczędności dla służby zdrowia sięgające 200 mln złotych rocznie", mogłoby, ale nie przyniesie. System zdrowotny w Polsce się sypie i w życiu nie uwierzę że NFZ zgodziłby się na refundację testów.

2011-11-30 16:53:08
~viki

Te informacje można mieć za 230 zł.Psa 30,kolonoskopia za 200.

2011-11-30 16:33:10
~aaaa

Czy mam skłonności za 1,8 tys zł ?

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.