wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Czy dieta śródziemnomorska chroni przed rakiem?

fot. Thinkstock
24.01.2012

Naukowcy z uniwersytetu w Coimbrze dowiedli, że spożywanie oliwy z oliwek może przeciwdziałać zachorowaniom na nowotwory. Kluczowe w walce z rakiem są, ich zdaniem, przeciwutleniacze wchodzące w skład produktów roślinnych.

 

Według prof. Marii Marques z Wydziału Chemii Molekularnej uniwersytetu w Coimbrze, spożywanie oliwy z oliwek może przeciwdziałać szeregowi chorób notoworowych, w tym rakowi piersi oraz skóry.

W trakcie prowadzonych przez osiem lat badań na uniwersytecie w Coimbrze międzynarodowy zespół uczonych kierowany przez prof. Marques wykazał, że istnieje bliski związek pomiędzy spożywanymi produktami a skłonnością do zachorowań na nowotwory. Kluczem są aktywne składniki fitochemiczne, które opóźniają lub eliminują szkodliwy dla organizmu proces utleniania, zachodzący pod wpływem stresu, wdychania zanieczyszczeń czy poddania promieniowaniu UV.

„W ramach naszego studium potwierdziliśmy, że osoby stosujące na co dzień dietę śródziemnomorską, bazującą na oliwie z oliwek, rzadziej chorują na nowotwory. Znacznie mniejszy jest wśród nich również odsetek chorych na schorzenia układu krążenia” - ujawniła prof. Maria Marques.

Zdaniem naukowców, oliwa z oliwek nie jest jedynym produktem diety śródziemnomorskiej bogatym w przeciwutleniacze. „Także warzywa, owoce, wino czy zboża, typowe dla tej diety, zawierają wysokie ilości antyoksydantów. Podstawą ich korzystnego wpływu na człowieka jest stosowanie właściwych dawek. Ich nadmiar może mieć działanie szkodliwe dla organizmu” - poinformowała portugalska uczona.

Jak ujawniła prof. Maria Marques, poza wykazaniem korzystnego działania przeciwutleniaczy, uczonym udało się precyzyjnie określić także limity ich zażywania. „W niedługiej przyszłości wiedza ta pomoże przemysłowi spożywczemu oraz firmom kosmetycznym na wyrób produktów o skuteczniejszym działaniu” - stwierdziła koordynatorka projektu badawczego.

Przeciwutleniacze, zwane też antyoksydantami, to grupa związków chemicznych, znajdujących się w naturalnych substancjach roślinnych. Wspierają one mechanizmy obronne komórek człowieka.

 

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP) zat/ krf/

REKOMENDACJA
2014-09-11 11:04:59
~beata

Od lat zmagałam się z moimi kg! Próbowałam różnych sposobów na pozbycie się nadwagi, ale waga wracała. Aż wreszcie ktoś polecił coś rewelacyjnego!Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te kg, wiem tylko ze nie glodowalam i jadłam ulubione moje potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:) Chcesz się dowiedzieć więcej? zajrzyj www.idealnafigura.com/gbere s

2012-10-17 12:36:11
~ana

Drogi internauto. Nie ma diety cud. W diecie nie chodzi o grupę krwi, czy jakąś hipnozę, ani o długość jej stosowania. W dobrej diecie chodzi o racjonalne odżywianie i oczywiście aktywność fizyczną. Ja to zrozumiałam gdy udało mi się trafić do centrum zdrowej diety ( dietywellness.pl). Pokazano mi ze zdrowe odżywianie nie musi być trudne i można je dostosować do każdych warunków i dziś nie mam już problemu z kontrola swojej wagi

2012-01-28 17:43:07
~łuki

Witam, zwracam się z prośbą, jeśli nie czujesz się dotknięty przez kryzys finansowy albo jesteś po prostu człowiekiem dobrej woli proszę wspomóż mnie. Szukam trzydziestu tysięcy pomocnych ludzi, którzy zechcieliby mi pomóc, ponieważ muszę spłacić kredyt, który jest dla mnie zbyt dużym ciężarem. Dlatego proszę Cię o pomoc w wysokości 1 złotówki lub dowolnej kwoty na konto nr 43114020040000380264446126. Z góry dziękuję wszystkim ofiarodawcom- Łukasz Laszczak.

2012-01-25 14:59:45
~anty rak

Raka eliminuje witamina B17 www.b17.pl działanie jest proste i logiczne zapraszam do lektury

2012-01-25 09:40:35
~gechu

Dieta śródziemnomorska może i jest trochę anty rakowa. Intermarche niby też francuskie ale tam raczej produktów nie kładżcie do wózków bo patrząc na ich czystość to można zwymiotować. Szczególnie w sklepie w Kórniku w woj. wielkopolskim.

2012-01-25 09:22:59
~kilo

Herbata to też przeciw utleniacz , Sok z kwiatu dzikiej róży , sok z kwiatu lipy to super przeciwutleniacze , żurawina to hiper przeciwutleniacz zwłaszcza kisiel.

2012-01-25 09:14:34
~wniosek

To w takim razie mieszkańcy krajów śródziemnomorskich nie powinni chorować na raka !

2012-01-25 09:12:43
~rookie

Szanowny Weteranie. Do czego waść używasz tej oliwy jeśli można zapytać?

2012-01-25 09:09:36
~seth

To będzie lepsze od Facebooka i Google!! będzie płaciło za członkostwo, siła internautów w jednym miejscu http://signup.wazzub.info/?lrRef=2c 707

2012-01-25 09:04:16
~CZEGO LEKARZ CI NIE POWIE

Większość lekarzy zapomina albo nawet nie wie o tym, że praktycznie wszyscy ludzie są zarażeni różnymi pasożytami, grzybami i pleśniami, jak również są permanentnie zatruwani toksynami http://kobieca-uroda.blogspot.com /2012/01/czego-lekarz-zwykle-ci-nie -powie.html#more

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.