wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Czy kazirodztwo zawsze jest szkodliwe?

fot. Thinkstock
25.01.2012

Kazirodztwo jest grzechem śmiertelnym w religii katolickiej. W wielu innych religiach świata małżeństwa między członkami najbliższej rodziny także są zakazane lub stanowią tabu.

A jednak mimo tego, przez wieki ludzie żenili się ze swoimi kuzynami, a nawet braćmi lub siostrami. Czy medycyna przemawia za tym, że kazirodztwo powinno być zakazane?

Na kazirodztwo zezwalali nawet papieże. Choć XVI- czy XVII-wieczny bogacz musiał się sporo wykosztować, to często otrzymywał zgodę Kościoła na małżeństwo z bliskim krewnym.

W przypadku egipskich faraonów, ze względu na ich święty, boski status, wybór potencjalnych małżonków był bardzo zawężony. Wydanie niektórych sióstr faraona za kogokolwiek innego niż on sam, byłoby świętokradztwem. Podobnie było w przypadku władców Inków. Inkaski król był uznawany za potomka bogów i tylko kobiety "boskiej krwi" mogły być jego żonami. Zazwyczaj wybór padał na siostrę władcy. 

Dziś kazirodztwo jest zabronione prawem, choć nie wszędzie. Seks, a nawet małżeństwo między osobami dorosłymi, jest w różnym stopniu legalne we Francji, Luksemburgu, Holandii, Belgii, Portugalii, Turcji, Japonii, Argentynie, Szwecji i Brazylii.

Mimo to, zakaz kazirodztwa należy do najbardziej powszechnych zakazów na świecie i występuje w niemal wszystkich kulturach. Według antropologów, zakaz ten leży u podstaw rozwoju pierwotnych społeczeństw. Gdy powstał zakaz małżeństw między rodzeństwem, ludzie musieli szukać partnerów w innych społecznościach. Wędrowali więc i łączyli się w coraz to większe plemiona.

Dlaczego więc dziś tak bardzo się boimy tego typu związków? Przez długie lata naukowcy przekonywali wszystkich, że dzieci, które rodzą się ze związków kazirodczych, są w znacznie większym stopniu niż inne narażone na choroby genetyczne.

Wnioskowano tak głównie z opisów sprzed wieków, gdzie zdarzały się rzadkie choroby genetyczne, szczególnie w rodach królewskich, w których przez pokolenia żeniono się między sobą. Na starych obrazach widać blade, zdeformowane ciała i twarze księżniczek czy królewiczów. 

Co musi się stać, aby człowiek zapadł na chorobę genetyczną? Zazwyczaj konkretny rodzaj danego genu, determinującego chorobę, musi wystąpić podwójnie, czyli być przekazany i przez ojca i przez matkę. Ponieważ bliscy krewni mają z definicji sporą grupę wspólnych genów, szansa, że niekorzystna mutacja pojawi się w dwóch egzemplarzach u potomka pochodzącego z kazirodczego związku, jest dużo większa, niż w przypadku dziecka niespokrewnionej pary.

To medyczny dowód jednoznacznie świadczący przeciwko kazirodztwu. Okazuje się jednak, że bycie dzieckiem spokrewnionych rodziców (zdrowych) może mieć też dobre strony - oczywiście z medycznego punku widzenia.  Próbował dowieść tego m.in. włoski naukowiec, prof. Giuseppe Passarino z Uniwersytetu Kalabria. Prowadząc badania etnologiczne zauważył on, że mieszkańcy pewnego regionu Włoch żyją przeciętnie dłużej niż mieszkańcy innych terenów. Gdy sprawdzał jeszcze raz wyniki swoich badań, ze zdumieniem odkrył, że większość z tych długowiecznych osób nosi to samo nazwisko!

1 2
REKOMENDACJA
2019-03-26 15:30:16
~Jdwiga

Popieramy sex rodzinny/matka-syn,,ojciec-corka..R odzice sa zobowiazani nauczyc-dzieci sweje,czerpac przyjemnosc z seksu!.Szkola nie jest od tego do nauczania.Natomiast sex siostra-brat,po 15r/zycia sa bardziej dojzali,to ma byc dla dwoiga przyjemnosc,nie gwalt!.

2014-11-15 14:44:28
~galicja

jestem wnuczką bliskich kuzynów i mam upośledzone dziecko

2014-03-09 02:04:35
~prawiczek

Od lat marzę o mojej kuzyneczce i wiem że ja też jej się zawsze podobałem. Niestety to cnotka niewydymka i mimo że już nie raz lądowała mi na kolanach to do niczego nigdy nie doszło :/

2013-12-31 19:04:40
~Braciszek

Do autora "znam temat". Ja tez sypiam ze swoim bratem, i jest najlepszy debesciak. Najwrzniejsze sie zabezpieczyc, bo zeby dzieci nie bylo !

2013-12-31 18:58:35
~znam temat

Minęło 17 lat, teraz rzadko, ale jednak jak sie nadarzy okazja, to wciąż nie potrafimy się powstrzymać. Więc ktos, kto tego nie przeżył, niech nie pitoli głupot...Albo ci wielce oburzeni, którzy dużo gadają a pod kołdrą fantzajują o takim seksie...

2013-12-31 18:54:26
~znam temat

Jak miałem 15 lat, to po jednej z imprez pod nieobecność rodziców wylądowałem w łóżku z dwa lata starszą siostrą. Oboje byliśmy pijani. Na drugi dzień unikaliśmy się, ale wieczorem postanowiliśmy sobie to wyjaśnić - już na trzeźwo. Jak zapytałem jej czy żałuje - powiedziała, że nie... Skończyło się na tym, że spędziliśmy najwspanialszą noc życia. Dziś ja mam 32 a siostra 34 lata. Oboje poukladaliśmy sobie życie. Mamy rodziny i żyjemy jak normalni ludzie.

2013-10-23 00:29:39
~Doswiadczony

Wszyscy piewcy kazirodztwa ciekawe jak będziecie się czuli jak po 5 latach się dowiecie ze wasze żony/mężowie ruchali siostry/braci ..to jest choroba zboczency!!

2012-09-17 17:03:10
~dannka

Redakcja programu "Miasto kobiet" TVN style poszukuje osób, które są w związkach kazirodczych. Gwarantujemy anonimowość - podczas nagrania programu istnieje możliwość stylizacji. Każdy bohater biorący udział w nagraniu otrzymuje odpowiednie wynagrodzenie. Osobom spoza Warszawy zwracamy koszta podróży i zapewniamy nocleg. Zainteresowanych proszę o kontakt tel. 516-444-589 lub mailowy d.krejpcio@tvn.pl

2012-06-19 12:45:04
~ja

Nie wierze, aby rodzenstwo moglo miec do siebie jakis poped seksualny.

2012-04-27 12:26:45
~karolina

SEKS -to rozumiem ale żeby od razu DZIECI...? Moja kuzynka wyjechała ze swoim synem do Turcji i tam ze sobą żyją. Są ze sobą chyba z 20 lat ale z tego co wiem dzieci nie mają. Po co ryzykować urodzeniem chorego dziecka ?! Kiedyś spytałam kuzynkę jak to jest z własnym... odpowiedziała że tak samo tylko rozkosz o wiele większa, no cóż zakazany owoc smakuje o wiele wiele lepiej...

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.