wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Komu grozi rak jamy ustnej?

fot. Thinkstock
06.02.2012

Zdaniem ekspertów aż jedna piąta z nas spożywa więcej alkoholu, niż zalecają to dzienne normy spożycia dla tego napoju. Tymczasem już dwa kieliszki wina dziennie trzykrotnie podnoszą ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej!

Ostatnie badania, przeprowadzone przez Cancer Research w Wielkiej Brytanii, wykazały, że alkohol powoduje 12.500 przypadków raka rocznie, w tym nowotworów piersi, jelita, jamy ustnej i gardła.

Nawet niewysokie przekroczenie limitów dziennych bezpiecznych dawek alkoholu znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wielu chorób zagrażających naszemu życiu. Regularne przyjmowanie 5 – 6 jednostek alkoholu nie tylko zwiększa niebezpieczeństwo  nowotworu jamy ustnej, ale też podwaja ryzyko nadciśnienia tętniczego, co z kolei może prowadzić do zawału mięśnia sercowego czy udaru mózgu.Przyjmuje się, że kobieta może pić nie więcej niż 2 - 3 jednostki alkoholu dziennie, a mężczyzna nie więcej niż 3 lub 4.  Dwie jednostki alkoholu zawiera standardowy kufel piwa czy kieliszek wina. Silniejsze alkohole lub alkohole podawane w większych niż standardowe naczyniach (przekraczających 175 ml) mogą zawierać już nawet 3 jednostki alkoholu.

Rak jamy ustnej jest dość trudny do wykrycia, ponieważ zwykle długo nie daje wyraźnych objawów. Lokalizuje się najczęściej w obrębie języka lub dna jamy ustnej, znacznie rzadziej występuje na wewnętrznej stronie policzka czy na podniebieniu. Nowotwór jamy ustnej, wykryty w swoim początkowym stadium, daje szansę przeżycia na poziomie nawet 90 proc. Niestety, zwykle wykrywa się go zdecydowanie zbyt późno, kiedy śmiertelność z jego powodu wynosi już nawet 50 proc.

Do czynników sprzyjających zachorowaniu na raka jamy ustnej, poza alkoholem, należą też: palenie i żucie tytoniu, wiek, zarażenie wirusem HPV oraz czynniki fizyczne, takie jak choćby stałe drażnienie wnętrza jamy ustnej przez źle dopasowaną protezę.

O kontrolowanie stanu jamy ustnej warto prosić swojego dentystę w trakcie wizyt kontrolnych. Sami jednak także powinniśmy zwracać uwagę na bolesne zmiany wewnątrz jamy ustnej, wyczuwalne językiem zgrubienia czy guzki w obrębie policzka, trudności z żuciem lub przełykaniem pokarmów, obrzęki jamy ustnej, zmiany koloru dziąseł i języka, zaburzenia czucia w jamie ustnej, a także zmiany barwy głosu. Jeśli cokolwiek wzbudzi nasze obawy, powinniśmy natychmiast zgłosić się do lekarza.
 

ESE

REKOMENDACJA
2012-02-21 15:10:35
~kreol

co za bzdury-jak się zgłosić do lekarza gdy nie ma miejśc,.w prywatnych gabinetach-owszem ale wizyta ponad 300zł.Taki spec,w przychodniach nie przyjmuje,a jesli -to już brak miejsc..Z pełną odpowiedzialnością to piszę bo bliska mi Osoba musiała zrezygnować z leczenia z w/w powodów.

2012-02-21 12:52:38
~wojtek

A ja nie pije i nie pale czy też powinienem obawiać się o zdrowie a gdzie czynnik Genetyczny Każdy pisze o używkach A jeśli ktoś z bliskich chorował to czy to nie jest ryzyko A co do tych specjalistów to nie radził bym wybierać Pomorskiego Centrum Onkologi niestety Tam lekarze popełniają dosyć często błędy i ktoś bliski umiera.A jak idziesz do lekarza I Mówisz ze coś cie kłuje to cie zbywa A potem za późno wielu lekarze tak pozbawili zdrowia i nadziei BO komuś się nie

2012-02-21 12:50:42
~wojtek

A ja nie pije i nie pale czy też powinienem obawiać sie o zdrowie a gdzie czynnik Genetyczny Każdy pisze o używkach A jeśli ktoś z bliskich chorował to czy to nie jest ryzyko A co do tych specjalistów to nie radził bym wybierać Pomorskiego Centrum Onkologi niestety Tam lekarze popełniają dosyć często błędy i ktoś bliski umiera.A jsak idziesz do lekarza I Mówisz ze coś cie kłuje to cie zbywa A potem za poźno wielu lekarze tak pozbawili zdrowia i nadziei BO komuś się nie c

2012-02-08 08:31:33
~sethh

Wpisz w google "dorabiaj w internecie" i dowiedz sie jak możesz dorabiać wykorzystując swój komputer i internet.

2012-02-08 05:53:26
~pawel

a mój sąsiad leczył się u najlepszego specjalisty i...też umarł.

2012-02-08 00:20:12
~misiek

Generalnie, życie jest szkodliwe. Wiadomo, czym się kończy.

2012-02-07 23:34:25
~sghd klflshka df

Moja zona nie pila nie palila, nie miala HPV itd, zrobila sie jej ranka na boku jezyka jak przy zagryzieniu, roslo i roslo az zrobila sie spora rana ok 2cm wygladalo na infekcie, poszla do lekarza.... zmarla po poltrora roku walki z rakiem..... i nie bylo milosierdzia ani zmiluj sie.....poszla do nieba, notabene pogrzeb w wigilie..... parodia losu. Uwazajcie na siebie... bo nikt tego za was nie zrobi.

2012-02-07 23:32:51
~koko

dotlenienie ciagły ruch i mało słodyczy oraz omijanie nerwówek w zyciu to wystarczy by zdrowo zyc, ale jak temu podołac?

2012-02-07 22:59:33
~anh

nie jedz, nie pij, nie oddychaj. zminimalizujesz ryzyko zachorowania na raka do 6%.

2012-02-07 22:32:58
~DiMarco

Taaaa....A lekarz na to: Niemozliwe! Dzieki NFZ!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.