wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Raka można rozpoznać po oddechu

fot. Thinkstock
21.02.2012

Naukowcy z USA skonstruowali urządzenie do testów, rozpoznających i określających rodzaj guzów nowotworowych płuc, po ich metabolitach, wydzielających się wraz z oddechem pacjenta. Urządzenie przeszło już pomyślnie badania kliniczne - poinformował magazyn Technology Review.

 

Naukowcy, pracujący dla firmy technologicznej Metabolomx w stanie Kalifornia, opracowali zestaw testów oddechowych, obejmujących rozpoznawanie różnych stadiów i rodzajów raka płuc. Testy te przeszły już pomyślnie badania kliniczne i zostały zakwalifikowane do użytku – na razie w zakładach lecznictwa zamkniętego, ale jeszcze w tym roku prawdopodobnie znajdą się w przychodniach.

Dokładność testów wynosi 83 proc. i na podstawie ich wyników zdiagnozować można takie rodzaje nowotworów, które przedtem wymagały przeprowadzenia biopsji. Są one uzupełnieniem niskopoziomowej tomografii komputerowej, która pozwala tworzyć różnego typu obrazy płuc – w zależności od użytych typów obrazowania.

Testy opracowane przez naukowców z Metabolomx, opierają się na zasadzie, że produkty metabolizmu guzów nowotworowych płuc trafiają do krwi i częściowo wydzielają się z oddechem. Wcześniej prowadzone próby na psach pozwoliły stwierdzić, iż wyszkolone zwierzę rozpoznaje pacjentów z rakiem płuc – nawet we wczesnym stadium – w 98 proc. przypadków. Na podobnej zasadzie opracowano bardzo czułe biomarkery, które badają obecność w oddechu śladów substancji stanowiących metabolity guza nowotworowego.

Pacjent w trakcie badania oddycha przez ustnik przez około 5 minut. Pompy przepuszczają wydychane powietrze przez zestaw filtrów, oczyszczających je z naleciałości biologicznych (głównie bakterii) i przekazujących na zespół czujników. Czujniki zawierają zestaw 24 reagentów, z których każdy jest wrażliwy na określony typ substancji biochemicznej i w razie jej obecności zabarwia się na określony kolor.

Stopień wybarwienia świadczy o stężeniu danej substancji. W dokładnej procedurze badawczej reagentów może być nawet 130. System wykonuje automatycznie serię kolorowych fotografii wysokiej rozdzielczości, dokumentujących przebieg badania w określonych odstępach czasu i na koniec tworzy kolorowy wzór wyniku, korzystając z dołączonego specjalnego oprogramowania komputerowego.

Testy nie są drogie – podstawowy zestaw reagentów ma kosztować 75 USD (czyli ok. 235 zł). Według Metabolomx znajdą się one w klinikach już w połowie obecnego roku. (PAP)

 

PAP mmej/ tot/

REKOMENDACJA
2012-02-22 15:16:54
~zez

Zapraszam do internetowego sklepu http://bialamysz.pl

2012-02-22 14:41:45
~as

Ja nie mogę narzekać. Mam dopiero 18lat skończyłam tylko gimnazjum zarabiam bardzo dużo i do tego uszczęśliwiam facetów zobacz moją prywatną stronę www.ChetnaMaja.pl

2012-02-22 13:49:47
~Ala

MASZ FIGURĘ TYPU GRUSZKA CZY JABŁKO NA TEJ DIECIE TO BEZ ZNACZENIA-Sprawdź dlaczego program którego używałam skutecznie pozwolił mi się pozbyć nadwagi i nie pozwolił przytyć ponownie Poznaj moc która drzemie w twoim organizmie. Jedz ulubione dania i chudnij. Czytaj na kalorie-zdrowia.com.pll) sprawdzony i skuteczny w przypadku kobiet po porodzie. Znakomicie regeneruje organizm i kształtuje sylwetkę. Polecam gorąco

2012-02-22 13:18:56
~heniek

Najlepszy serwis inwestycyjny z unikalnym patentem !!! zarabiasz 2% dziennie (z codziennym podsumowaniem) minimalny koszt inwestycji to 10$ dowiedz się więcej na http://justbeenpaid.manifo.com/

2012-02-22 13:14:30
~CarolinaPieczka

Ja się dorobiłam w całkiem inny sposób. Właśnie, można nazwać to "sposobem". Wystarczy wejść sobie w wyszukiwarkę google, wpisać "fizyka zarabiania" i mamy gotowy przepis na sukces.

2012-02-22 12:51:50
~H....a

Jeśli będziecie dbać o czystość jelit to żadne raki wam nie zagrożą, jelita to korzeń życia człowieka. Jak to robić w wygodny i prosty sposób poczytaj na blogu suplementyheleny.pl/nopalin/, na tej stronie jest wiele porad dotyczących zdrowego stylu życia.

2012-02-22 12:17:22
~fdre

to ja mam raka tylko po przebudzeniu i czasem jak czosnek zjem

2012-02-22 10:25:41
~H....a

Wystarczy systematycznie oczyszczać jelita by uniknąć wielu problemów ze zdrowiem. Jelita to korzeń życia. Jak to zrobić prosto i wygodnie poczytaj na suplementyheleny.pl/nopalin/

2012-02-22 08:57:54
~sethur

Wpisz w google "dorabiaj w internecie" i dowiedz sie jak możesz dorabiać wykorzystując swój komputer i internet.

2012-02-21 20:46:22
~grzmil

Paranoicy dietetycy wszędzie was pełno. To już zaczyna irytować.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.