wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Depresja - 10 objawów
Zdrowie & Fitness
Muffiny idealne
Pytamy.pl

Aktualności

Kochasz muffiny?

123RF
03.04.2012

Amatorzy jedzenia typu fast-food oraz tłustych wypieków, jak babeczki czy pączki, mogą być bardziej narażeni na depresję – potwierdzają badania, które publikuje pismo "Public Health Nutrition".

Naukowcy hiszpańscy z Uniwersytetu w Las Palmas na wyspie Gran Canaria oraz z Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych wśród blisko 9 tys. osób, u których nigdy wcześniej nie występowała depresja i którzy nie stosowali leków przeciwdepresyjnych. Badanie było wykonane w ramach Projektu SUN, który jest prowadzony na Uniwersytecie Nawarry i dotyczy wpływu diety oraz stylu życia na zdrowie.

Informacje na temat spożywania dań z fast-foodów, takich jak hamburgery, hot-dogi czy pizza, a także tłustych wypieków, w tym muffinów, donatów czy croissantów, zebrano przy pomocy specjalnych kwestionariuszy. Stan zdrowia uczestników badania oceniano średnio przez sześć lat. W tym okresie blisko 500 z nich bądź usłyszało diagnozę „depresja”, bądź zaczęło zażywać leki przeciwdepresyjne.

Po uwzględnieniu innych rodzajów pokarmów, naukowcy wyliczyli, że osoby które często jadły żywność typu fast-food były narażone na depresję o 36 proc. bardziej niż ci, którzy sięgali po nią najrzadziej. Wzrost ryzyka depresji był wprost proporcjonalny do ilości tego typu jedzenia. „Im więcej ich konsumujesz, tym bardziej jesteś narażony na depresję” – tłumaczy współautorka pracy Almudena Sanchez-Villegas.

Z kolei najwięksi amatorzy gotowych wypieków mieli o 38 proc. wyższe ryzyko depresji niż osoby, które spożywały ich mniej.

Jak zaobserwowali badacze, w grupie konsumującej największe ilości żywności typu fast-food oraz gotowych wypieków częściej trafiały się osoby bez partnera, mniej aktywne fizycznie, mające złe nawyki żywieniowe – jedzące mniej warzyw i owoców, ryb, orzechów i oliwy z oliwek. Ponadto, osoby te częściej paliły papierosy i dłużej pracowały, tj. ponad 45 godzin tygodniowo.

Najnowsze badania potwierdzają poprzednie wyniki uzyskane w 2011 r. w ramach Projektu SUN, które opublikowano na łamach pisma „PLoS One”.

„Choć potrzebne jest więcej prac nad tym zagadnieniem to spożycie tego typu żywności powinno być kontrolowane, z powodu jej negatywnego wpływu na zdrowie fizyczne, w tym otyłość i choroby serca, a także kondycję psychiczną” – podsumowuje Sanchez-Villegas.

Jak ocenia Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), na depresję cierpi obecnie 121 mln ludzi na świecie. Niewiele jednak wiadomo na temat roli diety w rozwoju zaburzeń depresyjnych. Wcześniejsze badania wskazywały, że niektóre składniki pokarmowe mogą obniżać ryzyko ich wystąpienia. Są to np. witaminy z grupy B czy kwasy tłuszczowe omega-3 (które są obecne w rybach morskich czy oleju rzepakowym). Zdrowa dieta, np. śródziemnomorska, zdaje się być związana z niższym ryzykiem zaburzeń depresyjnych. (PAP)

 

PAP jjj/ ula/

REKOMENDACJA
2012-05-06 14:50:26
~ilona

Ja chyba znalazłam sposób na spalenie kalorii i ukształtowanie sylwetki http://aqua-aerobik.pl/ to jest jeden ze sposobów zeby naprawde dobrze wygladac i spalic to co w ns niepotrzebne.

2012-04-09 23:38:43
~l

www.1720.pl ___________ www.1720.pl ____________

2012-04-04 15:45:31
~Madame Edith

Polecam przepis na muffiny bananowe z małą ilością tłuszczu (o ile się nie zrobi do nich kremu) http://madameedith.blogspot.com/201 2/04/muffiny-bananowe.html

2012-04-04 15:09:49
~pepe

do muffinek dodaje oliwe z oliwek i nie mam po nich depresji

2012-04-04 14:10:30
~tss

Nie tłuszcz, ale węglowodany człowiekowi wychodzą bokiem - stad: zaraza wysokowęglowodanowa - http://www.stachurska.eu/?p=992 .

2012-04-04 10:02:17
~pola

a ja polegam na portalu ww.nadarzyn.tv

2012-04-04 09:23:44
~ewa

Hej, młoda śliczna studentka poszukuje dobrze usytuowanego mężczyzny, który zapewni jej lepszy byt w zamian oferuje siebie. Obejrzyj moje foto i zadzwoń http://www.wp3.pl/zobacz_moje_fotki __ola_wawa/

2012-04-04 09:22:24
~Zenobia z Amn

Do Zenona z Kition. Zenonie. Muffiny to poniekąd babeczki ale od tych klasycznych różnią się kształtem i częściowo składem oraz rodzajem foremki przy pieczeniu.

2012-04-04 08:45:35
~Zenon_z_Kition

Ja się pytam - CO TO SĄ MUFFINY?? Od zawsze mówiło się na ten wypiek po prostu "babeczki" a teraz jakaś głupia moda by nazywać to muffiny..

2012-04-04 08:34:08
~KOBIECE VARIA

Przepis na MUFFINKI Z JABŁKIEM oraz inne DESERY, a także PIZZĘ czy BUŁECZKI DROŻDŻOWE znajdziecie na KOBIECE VARIA. Zapraszam :)

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.