wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Aktualności

Cukrzyca. Wygrajmy Razem!

fot. 123RF
20.04.2012

Dziś w stolicy przeprowadzone zostaną bezpłatne badania przesiewowe w kierunku cukrzycy typu 2. Zostaną one wykonane u 250 osób zagrożonych chorobą w ramach społecznej akcji „Cukrzyca. Wygrajmy Razem!”.

Bezpłatne badania rozpoczną się w Klinice Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii w Szpitalu MSWiA w Warszawie (budynek S, 2 piętro) od godz. 8.00 i potrwają do wyczerpania 250 bezpłatnych testów.

Akcja została zorganizowana przez warszawską i kijowską Kapitułę Nagrody Zaufania „Złoty OTIS" (nagroda przyznawana przez konsumentów firmom farmaceutycznym za ich produkty - PAP). Ma to być pierwsze bezpłatne badanie przesiewowe realizowane jednocześnie w Polsce i na Ukrainie. W sumie w obu krajach zostanie przebadanych 5 tys. osób.

Cukrzyca typu 2 jest zaburzeniem metabolizmu glukozy, silnie związanym z niezdrowym stylem życia. Podwyższone ryzyko choroby mają przede wszystkim osoby z nadwagą lub otyłością, mało aktywne fizycznie, ale też z cukrzycą występującą w rodzinie (u rodziców lub rodzeństwa), kobiety, które urodziły dziecko ważące ponad 4 kg lub miały cukrzycę ciążową, pacjenci z nadciśnieniem tętniczym, ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu lub trójglicerydów, pacjenci z chorobą układu sercowo-naczyniowego oraz ci, u których w poprzednim badaniu stwierdzono nieprawidłowy poziom glukozy na czczo (powyżej 100 mg na decylitr, tj. na 100 ml) lub nietolerancję glukozy. Ryzyko cukrzycy typu 2 wzrasta też po 45. roku życia.

Testy prowadzone w ramach akcji „Cukrzyca. Wygrajmy Razem!” będą polegać na określeniu poziomu tzw. hemoglobiny glikowanej (tj. hemoglobiny z dołączoną cząsteczką glukozy, w skrócie HbA1c), który pozwala ocenić stężenie glukozy we krwi w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Jest to związane z tym, że średni czas życia czerwonych krwinek, które zawierają hemoglobinę wynosi ok. 3 miesięcy. Test można wykonać po posiłku, co stanowi znaczne ułatwienie w porównaniu ze standardowym badaniem poziomu glukozy na czczo.

Eksperci z Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego szacują, że w Polsce na cukrzycę choruje 2-2,5 mln osób, a zgodnie z przewidywaniami Ministerstwa Zdrowia w ciągu najbliższych 20 lat liczba ta może się podwoić. Ok. 85 proc. przypadków choroby stanowi cukrzyca typu 2.

Ponad 750 tys. Polaków z tym typem cukrzycy nie wie o swojej chorobie i nie leczy się, co jest groźne dla ich zdrowia i życia. Nieleczona lub źle leczona cukrzyca zwiększa ryzyko poważnych powikłań, takich jak choroby układu krążenia, niewydolność nerek, uszkodzenie siatkówki oka i nerwów obwodowych, zespół stopy cukrzycowej (tj. zaburzenia czucia, które zwiększają ryzyko powstawania trudno gojących się ran na stopach, mogących prowadzić do amputacji).

Diabetolodzy wielokrotnie podkreślają na konferencjach prasowych, że brak świadomości choroby jest związany m.in. z tym, iż cukrzyca typu 2 długo nie daje objawów. Dlatego bardzo ważne jest aktywne poszukiwanie chorych w badaniach przesiewowych. (PAP)

 

PAP jjj/ krf/ dym/

REKOMENDACJA
2017-04-13 15:55:45
~Ola

Zapraszam na stronę https://www.facebook.com/kampaniast opacukrzycowa/ . Znajdziecie tam dużo informacji o zapobieganiu powikłaniom cukrzycowym, profilaktyce prozdrowotnej oraz o skutecznych metodach leczenia.

2014-03-10 21:38:17
~Ewa KARSKA, Wwa

CHORUJĄC NA CUKRZYCĘ POWINNIŚMY ZATEM, REALIZOWAĆ DIETĘ: Wg tzw. NISKICH WĘGLOWODANÓW TJ. DO 26% WZROSTU, i nie chodzi bynajmniej o ilość czy o to, że są cukry proste lub złożone. Chodzi o to, aby klasyfikować węglowodany wg wzrostu poziomu cukru jaki powodują we krwi po spożyciu. Nie uwzględniają tego wymienniki ww węglowodanowe, które pokazują wyłącznie ilości węglowodanów jako ilości, a nie uwzględniają jakości.

2012-06-25 09:43:32
~dwedew

witam mimo mlodego wieku mi tez wmawiano cukrzyce mialem nadwage ale nie byla ona duza po mocnych lekach po zatruciu lekami cukier mi podnioslo ale to normalne ale dodatkowo wcisneli mi insuline na dobicie organizmu nie dawno obudzilem sie z powiklaniami po tych eksperymentach wrócilem do natury nie uzywam trucizn cukru bialej maki mleka uht i przetworów i miesa schudlem ponad 17kg czuje sie lepiej ale nadal sie nie odtrułem to dlugi proces latwo sie zalatwic lekami cukrzyca tez jest do wylec

2012-04-21 20:19:09
~Cukrzyczka zmuszana do pracy

Nie przejmujcie sie nadwaga, przestancie brac insuline i waga gwaltownie spadnie. W ostatnim polroczu schudlam 17 kg. Bylam na komisji lekarskiej, nikt nie przejal sie moim schudnieciem. Te badania sa po to zeby ludzie mysleli, ze sie cos dla nich robi. Czy wiesz, czy nie wiesz o chorobie zadna roznica. Od pol roku czekam na wizyte u diabetologa, dopiero w czerwcu beda nowe kontrakty. My cukrzycy poumieramy jak rakowcy a badania sa potrzebne zeby rzadzacy wiedzieli ile zaoszczedza na emeryturach

2012-04-21 20:11:17
~Cukrzyczka zmuszana do pracy

po co te wszystkie badania? Mam stwierdzona cukrzyce od 15 lat i zaden lekarz w Polsce nie traktuje tej choroby powaznie. Mam opinie bieglego diabetologa z Wroclawia, z ktorej wynika, ze cukrzyca to dobrodziejstwo, nic nie szkodzi, ze poziom cukru mam zawyzony trzykrotnie i czasami czterokrotnie, biore 3 razy tabletki i 4 razy insuline na dobe. W Polsce cukrzyca nie jest choroba, lekarz zaleca mi pracowac bo jeszcze nie zdycham na nerki i inne powiklania. Szkoda czasu, bo to tylko statystyki !!

2012-04-21 19:15:56
~wiki

No i co z tego, że "odkryją" u mnie podwyższony poziom cukru- cukrzycę 2? Jak potem zachowują się lekarze?W ogóle nie leczą. Zalecają takie, czy inne jedzenie-dieta tysiąc kalorii, lekarstwa-drogie w skali miesiąca (trzeba ciągle brać),ciągłe badanie paskami-znów pieniądze!!! A skąd na to brać???A ja już mam dość siedzenia całymi godzinami przed gabinetem lekarza. Czytam - i sama sobie radzę. Nie tak powinna wyglądać opieka lekarska nad nieuleczalnie chorymi!!

2012-04-21 19:00:35
~typ 1

dlaczego wszyscy zajmują się typem 2 przecierz są inne typy co jest przecież to są dzieci i młodzi ludzie którzy muszą się męczyć z tym całe życie

2012-04-21 17:34:44
~rommoc39

Jestem cukrzykiem i dlatego wiem, dlaczego cukrzyca jest grożna dla zdowia. Bardzo dobra akcja. Ja tez pomagam innym poprzez moją stronę(cukrzycaseniora.szablon.pl) , z której można darmowo pobrać programy komputerowe dla cukrzyków

2012-04-21 17:22:13
~W Polsce żyją nie tylko Warsza

Przepraszam, a kto płaci za te bezpłatne testy? Bo jakoś nie widzę powodu, żebym jako podatnik miała dopłacać komuś w Warszawie coś, do czego ja nie mam dostępu?

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.