wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Długie dojazdy do pracy szkodzą zdrowiu

fot. Thinkstock
09.05.2012

Osoby dłużej dojeżdżające samochodem do pracy są bardziej narażone m.in. na otyłość i różne zaburzenia metaboliczne – wynika z badań, które publikuje pismo „American Journal of Preventive Medicine".

Choć negatywny wpływ siedzącego trybu życia na zdrowie układu krążenia i metabolizm jest dobrze znany, dotychczas nie analizowano w tym kontekście długich dojazdów samochodem do pracy.

Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w St. Louis (stan Missouri) przeprowadzili badania wśród 4 297 mieszkańców 11 hrabstw stanu Teksas (w okolicach miasta Austin, Dallas oraz Fort Worth).

Sprawdzano ich wydolność krążeniowo-oddechową, wyliczono wskaźnik masy ciała (BMI), pozwalający ocenić nadwagę i otyłość, zmierzono obwód talii, będący wskaźnikiem otyłości brzusznej, poziom we krwi trójglicerydów (związki tłuszczowe, które obok cholesterolu mają wpływ na ryzyko chorób serca), poziom glukozy na czczo i poziom lipoprotein wysokiej gęstości (HDL, inaczej „dobry cholesterol”) oraz ciśnienie tętnicze krwi. Zebrano też informacje na temat uczestnictwa badanych osób w umiarkowanych lub intensywnych ćwiczeniach fizycznych w ostatnich trzech miesiącach.

Okazało się, że badani, którzy w drodze do pracy pokonywali dłuższe dystanse za kierownicą samochodu mieli zmniejszoną wydolność krążeniowo-oddechową, wyższy wskaźnik masy ciała (BMI), większy obwód pasa oraz wyższe ciśnienie tętnicze.

Jak przypominają autorzy pracy, dłuższe dojazdy do pracy mogą zastępować udział w zajęciach fizycznych. I faktycznie, ci którzy mieli do pracy ponad 24 km rzadziej uprawiali umiarkowane lub intensywne ćwiczenia, częściej też cierpieli na otyłość. Jednak większa odległość do pracy wiązała się z większym BMI oraz szerszą talią nawet po uwzględnieniu ćwiczeń fizycznych, co oznacza, że przyczynia się ona ogólnie do mniejszego wydatkowania energii.

Pokonywanie do pracy dystansu ponad 16 km wiązało się z ryzykiem nadciśnienia tętniczego.

Zdaniem kierującej badaniami dr Christine M. Hoehner dostarczają one ważnych danych o potencjalnych czynnikach odpowiedzialnych za zależność między czasem spędzonym za kierownicą samochodu a ryzykiem zgonu z powodu choroby układu krążenia.

Naukowcy zwracają jednak uwagę, że dojeżdżanie do pracy samochodem reprezentuje tylko jeden z rodzajów siedzącego trybu życia, a w najnowszych badaniach nie uwzględniono innych siedzących zajęć, jak oglądanie TV czy siedząca praca.

Ponadto, na związek dłuższych dojazdów do pracy z ryzykiem zaburzeń metabolicznych i kardiologicznych mogą wpływać również inne czynniki, jak natężenie ruchu ulicznego, które nasila stres (i dodatkowo wydłuża czas spędzony w samochodzie). (PAP)

 

PAP jjj/ agt/

REKOMENDACJA
2012-05-11 06:31:38
~kotylion

Dowiedz się jak możesz inwestować z serwisami o unikalnych patentach gdzie zarabiasz od około 2% dziennie minimalny koszt inwestycji to 10$ dowiedz się więcej na pasywny-dochod. manifo. com

2012-05-10 20:39:02
~kotylion

Dowiedz się jak możesz inwestować z serwisami o unikalnych patentach gdzie zarabiasz od około 2% dziennie minimalny koszt inwestycji to 10$ dowiedz się więcej na pasywny-dochod. manifo. com

2012-05-10 17:59:25
~adam

bez ruchu i zdrowego zywienia nie ma mowy zeby dobrze wygladac i dobrze sie czuc, na ruch trzeba znalezc czas, a jesli chodzi o odzywianie to mozna jesc razem z cateringiem easydiet, posilki dowozone do domu lub pracy, zdrowe przygotowane przez dietetyka daja pozytywne efekty

2012-05-10 16:22:28
~kotyl

Dowiedz się jak możesz inwestować z serwisami o unikalnych patentach gdzie zarabiasz od około 2% dziennie minimalny koszt inwestycji to 10$ dowiedz się więcej na pasywny-dochod. manifo. com

2012-05-10 15:59:37
~pawel

Ja dojeżdżam z Bielan na Mokotów 22-23 km. Dziennie w samochodzie ze 2 godz spędzam. Mogę jeździć metrem i autobusem też wychodzi 2 godz. Efekt jest taki że po powrocie nie mam siły nic robić, kiedyś lubiłem biegać...chyba się użalamy tutaj z dobrobytu

2012-05-10 15:46:24
~o

A ja dojeżdżam codziennie z Marek do piaseczna 50km.... spędzam około 4h dziennie w samochodzie . Robię dziennie 280 kroków i jestem za gruba a na ćwiczenia nie mam już siły... :(

2012-05-10 15:28:32
~d

A ja dojeżdżam rowerem. Co mi grozi?

2012-05-10 13:44:45
~lusia

a ja wogóle nie dojeżdzam bo jestem bogata i nie musze pracować. Czy mi też grozi otyłość?

2012-05-10 13:25:44
~v

Zapraszam na "gud2laugh.com" jesli macie chwilke wolnego czasu :)

2012-05-10 13:20:49
~Hana

Wniosek jest prosty.Pracuj blisko domu a będziesz szczupły hehehe pozdrawiam

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.