wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Miłość służy zdrowiu

fot. Thinkstock
06.06.2012

6 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Pocałunku, a dzień później, 7 czerwca, obchodzimy w Dzień Seksu. To świetna okazja, by dowiedzieć się, jak miłość służy naszemu zdrowiu. A po zdobyciu teoretycznej wiedzy, pozostaje już tylko jedno - celebrowanie tych nietypowych świąt! 

Warto pamiętać, że daty tych wyjątkowych dni powtarzają się w kalendarzu wielokrotnie (Dzień Pocałunku niektórzy obchodzą też 6 lipca, a Dzień Całowania 28 grudnia). Naszym zdaniem należy je celebrować każdego dnia - pamiętając o korzyściach, jakie przynoszą naszemu zdrowiu.

Jeśli wierzyć dr Cammeron, z kultowego serialu Dr House - seks to dla naszego organizmu ogromna rewolucja: "...źrenice się rozszerzają, tętnice kurczą, temperatura wzrasta, serce łomocze, ciśnienie strzela w górę, oddech spłyca się i przyśpiesza, neurony odpalają, gruczoły wyrzucają hormony, mięśnie naprężają się..." – twierdzi serialowa lekarka. Z badań wynika, że choć to rzeczywiście akt gwałtowny, który wpływa na niemal wszystkie organy naszego ciała, to jednak nie tylko nam nie szkodzi, ale przeciwnie - bardzo korzystnie działa na zdrowie. 

Jaką wymówkę najczęściej stosujemy, gdy nie mamy ochotę na nocne igraszki? Ból głowy. Okazuje się jednak, że zamiast zasłaniać się bólem, lepiej pozbyć się go w łóżku. Podczas seksu w organizmie rośnie poziom oksytocyny i endorfiny. Dzięki nim zmniejsza się odczuwanie bólu. Hormony te sprawiają też, że poprawia się nasze samopoczucie, wzrasta samoocena i pewność siebie.

To nie jedyne pozytywy płynące z regularnego uprawiania seksu dla naszego zdrowia psychicznego.

Kontakty erotyczne pozwalają rozładowywać napięcie seksualne, ułatwiają radzenie sobie ze stresem, uspokajają i odprężają. Zdaniem naukowców osoby, które mają satysfakcjonujące życie erotyczne, rzadziej ulegają frustracjom i cierpią na wszelkiego rodzaju dolegliwości spowodowane stresem. Seks sprawia, że czujemy się nie tylko zrelaksowani, ale też szczęśliwi. 

Wracając do wypowiedzi serialowej dr Cammeron - akt miłosny to nie tylko hormony, ale też szybsze bicie serca, wzrost ciśnienia i tętna, skok temperatury... Te objawy mogą się wydawać niepokojące, jeśli się jednak dobrze zastanowimy, dokładnie to samo dzieje się z naszym organizmem podczas uprawiania sportu.

Dlatego długi i intensywny akt miłosny można z powodzeniem porównać do zajęć sportowych. Podobne są też jego efekty - wzmocnienie serca i innych mięśni, poprawa krążenia, dotlenienie organizmu.  Seks wpływa też na nasz wygląd. Po pierwsze kochając się regularnie dbamy o figurę. W końcu to ogromny wysiłek, a więc i okazja, by spalić sporo kalorii. Poza tym szczęśliwi - odczuwamy mniejszą potrzebę podjadania, tzw. zajadania frustracji i smutków. Chudniemy więc podwójnie.

Jednak to nie jedyny wpływ seksu na urodę. Podczas stosunku krew jest pompowana z dużo większą prędkością. Takie przyśpieszenie oznacza ogromne dawki tlenu, który umożliwia pozbycie się z organizmy produktów przemiany materii. Jednym słowem kochając się, jednocześnie pozbywamy się z organizmu toksyn.

1 2
REKOMENDACJA
2014-12-13 19:31:51
~Tylko ja

Zdecydowanie tak, jak dla mnie życie bez miłości traci sens. I to zarówno w sensie fizycznym (seks) jak i duchowym (uczucie) I tak jak na problemy ze sprawami fizycznymi mozna sobie poradzić (odpowiednie techniki stosowane przez partnerów czy choćby wspomaganie takie jakie daje IQman), to w przypadku braku uczucia niestety jest już znacznie gorzej... a z drugiej strony i seks i uczucie jak dla mnie są całkowicie powiązane

2012-08-02 16:56:53
~Arkadiusz Kabata

Doktor Ekonomii Arkadiusz Kabata - Amber Gold upadl !!! Tylko uczciwy czlowiek moze gwarantowac uczciwy procent od lokat!!! Pewność i uczciwość!!! Przyjmuję lokaty na 25% rocznie: 50 000 zl., i 100 000 zl., na 27% rocznie: 200 000 - 500 000 zl., oraz 30% rocznie (1 mln. zl. i wielokrotnosc). Setki zadowolonych klientow!!! Depozyty prosze przywozic na ul. Gornicza 6 w Opolu. Pewnosc i zaufanie gwarancja solidnosci!!!

2012-06-11 15:46:39
~Amigo

Takie działanie seksu może ma miejsce jak jest się z kobietą przez czas maks. do 2 lat od pierwszego razu. Potem trzeba szukać nowych doznań, gdyż dotychczasowy seks staje się mechaniczny i daje tyle doznań co mycie zębów.

2012-06-08 13:21:44
~katarzyna_brzezinska@op.pl

SIGNUM oferuje dostęp do kompleksowej opieki medycznej. Szybko, komfortowo, solidnie, bez kolejek i niekończących się wydatków na lekarzy. 1000 placówek medycznych w całej Polsce. Dołącz do zadowolonych użytkowników SIGNUM. Więcej informacji: katarzyna_brzezinska@op.pl

2012-06-07 11:35:59
~Znawca

Seks dla zdrowia? Być może i to prawda ale dla portfela to ruina i gorsze niż dywanowy nalot bombowy z II Wojny Światowej.

2012-06-07 00:06:12
~prawda czyznowu prafty?

Miłość służy zdrowiu. A to teraz juz wiem dlaczego konrad był i jest taki chory i ma tak wiele patologii, choć mniejszych lub wiekszych patologii, yake łune miełłoźź zapuszczają na konrada. Uj uj uj. Podobno jest przysłowie: nie ma róży bez kolców, a w przypadku życia konrada to przysłowie się nie sprawdza i inne niestety ma zastosowanie: Nie ma róży są kolce. author: my zakolcowując życie konradowi

2012-06-06 13:03:25
~coco

7 czerwca to ja obchodzę rocznicę ślubu.

2012-06-06 12:48:47
~Mania

Czyli jutro na ławce w parku można się bzykać publicznie?

2012-06-06 12:35:09
~Całownik

ZEZ, idź do gastrologa! Z tym rzyganiem możesz mieć poważne problemy zdrowotne!

2012-06-06 12:18:02
~koposio

A kiedy jest światowy Dzień Sikania i Srania? Bardzo proszę i informację.:)

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.