wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Jak uniknąć cukrzycy?

123RF
27.06.2012

PAP

Osoby, które regularnie jedzą śniadania rzadziej chorują na cukrzycę typu 2 niż ludzie pomijający ten posiłek. Ryzyko choroby jest też niższe u tych, którzy się wysypiają – wynika z amerykańskich badań.

Przedstawiono je podczas 72. sesji naukowej American Diabetes Association (ADA), która odbywała się w dniach 8-12 czerwca w Chicago.

Według tradycyjnych zaleceń dietetycznych, jedzenie śniadań jest zdrowe. W ostatnim czasie pojawiły się różne doniesienia potwierdzające to założenie. Wynika z nich m.in., że osoby, które spożywają poranny posiłek rzadziej mają problemy z nadwagą czy otyłością.

Naukowcy z University of Minnesota w Minneapolis (Minnesota) razem z kolegami z Harvard School of Public Health w Bostonie (Massachusetts) i z Northwestern University w Chicago (Illinois) przeprowadzili badania w grupie blisko 3,6 tys. osób w wieku 25-37 lat, które na początku nie miały zaburzeń metabolizmu glukozy i cukrzycy. Zebrano wśród nich dane na temat częstości spożywania śniadań oraz ogólnie na temat kaloryczności diety. W ciągu 25 lat obserwacji stwierdzono niemal 400 przypadków cukrzycy typu 2.

W analizie uwzględniono: wiek, płeć, rasę, spożycie alkoholu, palenie, aktywność fizyczną, jakość diety, częstość wizyt w fast-foodach w tygodniu oraz całkowitą kaloryczność diety.

Okazało się, że osoby, które jadły śniadania przez co najmniej 5 dni w tygodniu miały o 31 proc. niższe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w porównaniu z tymi, którzy spożywali je przez najwyżej 3 dni lub wcale. Każdy dodatkowy dzień, w którym badani jedli poranny posiłek obniżał ryzyko cukrzycy o 5 proc.

I choć lepiej skomponowana dieta w większym stopniu chroniła przed tym schorzeniem, to działanie ochronne śniadań utrzymywało się nawet, gdy posiłki nie były przygotowywane zgodnie z zaleceniami dietetyków.

Ostatnio pojawia się coraz więcej prac sugerujących, że masa naszego ciała i metabolizm zależą w dużym stopniu od odpowiedniej długości snu. Badania naukowców z New England Research Institutes w Watertown (stan Massachusetts), którymi objęto niemal 2,5 tys. osób, dostarczają kolejnych dowodów na ten temat. Wynika z nich, że ci, którzy sypiają mniej niż 6 godzin na dobę są o 60 proc. bardziej narażeni na rozwój cukrzycy typu 2 w przyszłości. Wzrost ryzyka zaobserwowano zwłaszcza u osób ciemnoskórych.

Cukrzyca typu 2 stanowi 85 proc. wszystkich przypadków cukrzycy. Rozwija się w wyniku spadku wrażliwości tkanek na insulinę. W rezultacie glukoza – główne źródło energii dla organizmu – nie jest prawidłowo wykorzystywana przez komórki, a jej poziom we krwi jest podwyższony. Cukrzyca typu 2 jest silnie powiązana ze zbyt kaloryczną dietą, nadwagą i otyłością oraz siedzącym trybem życia. (PAP)

 

PAP jjj/ tot/

REKOMENDACJA
2012-11-06 10:24:47
~daria

Na pewno bardzo wazne jest to abyśmy zachowały zdrowy tryb życia. Ważne jest równiez mierzenie ciśnienia i cukru. Dlatego mysle ze ta informacja Was zainteresuje.Od 01.09 do 21.12.2012 trwa ogólnopolski konkurs "Zadbaj o prawidłowe ciśnienie krwi". Weź udział w konkursie kupując dowolny ciśnieniomierz marki AND. Nagrodą główną są 2 roczne abonamenty na usługi medyczne. Szczegóły konkursu na stronie internetowej www.diagnosis.pl, a także w dobrych aptekach i sklepa

2012-06-27 15:22:53
~iza

Cukrzyca dopada zazwyczaj osoby z nadwagą, aby jej uniknąć nalezy zacząć się zdrowo odżywiać,polecam www.idealnafgura.com/slomczynska, bez głodówek, bez efektu jojo jedząc swoje ulubine potrawy można naprawdę schudnąć, polecam każdemu

2012-06-27 11:23:05
~Wolf, grupenfigiel.

osoby, które częściej pierdzą, mają rzadziej kłopoty z żołądkiem; ci, co regularnie oddają stolec, również rzadziej zapadają na choroby żołądka;

2012-06-27 11:12:54
~tss

Żeby stac się cukrzykiem trzeba jeść 20 % białka, 40 % węglowodanów i 40 % tłuszczów. Kto nie chce mieć cukrzycy po pierwsze powinien wybrać jedno źródło energii nie zaś dwa jak jest powyżej - http://www.stachurska.eu/?p=6857 .

2012-06-27 11:06:52
~Slodziutki

Ja mam cukrzce typu 2 juz ponad 20 lat. Lykam te pastylki i sie nie przejmuje. kazdy umrze. Staram sie tylko brzucha nie zapuszczcac. Piwko mowia ze bee a ja pije 20 lat regularnie i cukier w normie z pastylkami..a jak nie pije to cykier do gory.

2012-06-27 10:56:46
~ALA

Nadwaga wiąże się z licznymi problemami zdrowotnymi :choroby serca, cukrzyca, miażdżyca, zawały itd. Ludzie sobie sprawy z tego nie zdają a potem jest już za późno! Trzeba zmienić nawyki żywieniowe i zacząć się regularnie i zdrowo odżywiać! Pokaż że ty też schudniesz z naszą pomocą. Uwierz w to! Polecam zdrowe, smaczne odchudzanie, bez głodowania i bez efektu jo-jo. idealnafigura.com/gberes

2012-06-27 10:43:25
~truther

cukrzyca jest efektem nadmiaru weglowodanow i rafinowana zywnosc

2012-06-27 10:07:19
~Józef

Mnie leczyła pani kardiolog na nadciśnienie tętnicze przez 4 lata, a robiła to tak, żebym broń boże trybu życia nie zmienił. Przypisywała coraz większe dawki leków, a na temat zdrowego odżywiania, czy uprawiania sportów nie zająknęła się nigdy ani słowem. Sam musiałem podjąć decyzję o swoim rzeczywistym leczeniu. "Wziąłem się za siebie." Schudłem 25 kilogramów, codziennie ćwiczę po 30 minut, często jeżdżę na rowerze po 50 km. Nadciśnienie znikło, a

2012-06-27 10:03:01
~kop

aby uniknąć cukrzycy to trzeba unikać chemicznego jedzenia albo je odtruć z chemii

2012-06-27 10:00:30
~bizull

Przyznajcie się cukrzycy ile ważycie? Czy prowadzicie aktywny tryb życia? Gimnastyka poranna 20 minut codziennie, przejażdżki rowerowe po 20 km trzy dni w tygodniu, używanie samochodu tylko w uzasadnionych przypadkach, a per pedes codziennie po kilka kilometrów, winda tylko powyżej czwartego piętra, itp., itd. Niewielu z was CUKRZYCY-LENIUCHY nie jest przyczyną choroby na którą cierpicie. Obżeracie się, nie ruszacie się, leków przyjmujecie coraz więcej - cieszą się tylko lekar

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.