wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Dlaczego mężczyźni żyją krócej?

123RF
06.08.2012

PAP

Mutacje w DNA mitochondriów, niewielkich struktur, pełniących w komórkach rolę elektrowni, wpływają na tempo starzenia się osobników męskich i długość ich życia - wskazują badania, które publikuje pismo “Current Biology”.

Zdaniem autorów pracy ich odkrycie pomoże lepiej zrozumieć jedną z największych tajemnic życia: fakt, że kobiety z reguły żyją dłużej niż mężczyźni.

Naukowcy australijscy z Monash University w Melbourne razem z brytyjskimi kolegami z Lancaster University (Lancaster, Wielka Brytania) analizowali różnice w długości życia między samcami i samicami muszek owocowych (Drosophila melanogaster) różnych szczepów. Posiadały one w swoich komórkach mitochondria różniące się materiałem genetycznym.

Mitochondria są strukturami, które w komórkach roślin i zwierząt produkują niezbędną do życia energię. Dlatego określa się je jako "elektrownie komórkowe”. W komórkach zwierzęcych są to jedyne organelle, które - poza jądrem komórkowym - zawierają materiał genetyczny, tzw. DNA mitochondrialne (u roślin DNA jest też obecne w chloroplastach).

DNA mitochondrialne jest dziedziczone w tzw. linii żeńskiej, czyli po matce. Mitochondria ojca ulegają bowiem zniszczeniu na wczesnym etapie rozwoju zarodka.

Najnowsze badania wykazały, że na podstawie różnic w DNA mitochondrialnym można dobrze prognozować długość życia samców muszek, ale nie samic.

Dalsze szczegółowe analizy doprowadziły naukowców do wniosku, że na tempo starzenia się samców i ich długość życia wpływają liczne mutacje w mitochondrialnym DNA.

„Co ciekawe, te same mutacje nie wywierają wpływu na przebieg starzenia się samic. Ich skutki widać tylko u samców” – komentuje kierujący badaniami dr Damian Dowling.

Jak przypomina naukowiec, wszystkie zwierzęta posiadają w komórkach mitochondria, a jednocześnie u wielu gatunków zwierząt samice żyją z reguły dłużej niż osobniki męskie. „Nasze wyniki sugerują zatem, że mutacje w DNA mitochondrialnym, które odkryliśmy, mogą generalnie powodować szybsze starzenie się samców w całym królestwie zwierząt” – wyjaśnia dr Dowling.

Badacze uważają, że jest to konsekwencja tego, jak dziedziczony jest materiał genetyczny mitochondriów (i całe mitochondria) po rodzicach.

„Podczas gdy dzieci otrzymują kopie większości genów zarówno od matki, jak i od ojca, geny mitochondrialne są dziedziczone wyłącznie od matki. To oznacza, że ewolucyjny proces kontroli jakości, określany jako selekcja naturalna, działa wobec genów mitochondrialnych tylko u kobiet” – tłumaczy dr Dowling.

Dlatego, jeśli w DNA mitochondrialne pojawi się mutacja, która jest szkodliwa dla mężczyzny, ale neutralna, prawie neutralna lub tylko lekko szkodliwa dla kobiety, to przejdzie ona przez sito naturalnej selekcji niezauważona i nie zostanie wyeliminowana. „Przez tysiące pokoleń nagromadziło się wiele takich mutacji (w DNA mitochondriów – PAP), które szkodzą tylko osobnikom męskim, a żeńskie zostawiają bez szwanku” – mówi dr Dowling.

Wcześniejsze badania jego zespołu wykazały, że sposób dziedziczenia mitochondriów może przyczyniać się też do męskiej bezpłodności.

„Ogólnie nasze badania wskazują, że mitochondria są aktywnym miejscem pojawiania się mutacji mających wpływ na męskie zdrowie” – mówi dr Dowling. W przyszłości naukowcy planują sprawdzić, czy istnieją jakieś sposoby zniwelowania efektów tych szkodliwych mutacji, tak by panowie mogli dłużej cieszyć się zdrowiem i życiem. (PAP)

 

PAP jjj/ agt/

REKOMENDACJA
2012-08-09 11:33:04
~internautka

Nie dbają o siebie to jeden z głównych powodów, powinni badać się częściej, odżywiać się prawidłowo. Teraz jest nawet taka akcja http://vivalavita.pl/artykul/badzme zczyznachronzdrowie-825.html która jest do nich skierowana, ciekawe czy da jakieś efekty. Może panowie uświadomią sobie, że trzeba dbać swój organizm w szczególny sposób.

2012-08-08 09:46:52
~mmm

Wysysają wszysto z facetów Kobiety...

2012-08-08 08:42:55
~kobiety to pijawki

Żonaci żyją krócej a kawalerowie dłużej. Pszczoła gdyby miała do zapylenia tylko jeden kwiatek też by żyła krócej. Niech żyje wolność i swoboda. Ja jestem jak pszczoła przeskakująca z kwiatka na kwiatek. Dłużej jak tydzień na jednym nie siedze hehe

2012-08-08 08:41:14
~Turrer

dlatego kobiety zyja dłuzej bo facet nie ma zony i chleje duzo alkoholi i stary kupuje tanie denaturaty do picia

2012-08-08 08:37:02
~marajara

Może żyją dłużej, ale brzydną , starzeją się szybciej i wyglądają jak rolka papieru toaletowego z Kaczorów.

2012-08-08 08:30:59
~kobieta-piękna płeć

jakie bidne te chlopy i zieją do tego jadem............

2012-08-08 08:30:17
~Karolinka2222

A ja jestem kobieta i uwazam ze zalezy to od nizu demograficznego w Polsce jak i miejscu zamieszkania ( na jakim danym obszarze) . Zreszta od dziada jest ustalone ze mezczyzna powinien utrzymac rodzine, teraz te stereotypy po woli sie wygaszaja. Mezczyzni to tez ludzie wrazliwi, baby bierzcie sie i wy do pracy, nie pozwalajmy naszym mezczyzna harowac od switu do nocy..

2012-08-08 08:22:42
~czytelnik

moja znajoma tak to skomentowała : jakbym ja wypiła 1/2l wódki i położyła się spać w deszczu z głową na krawęzniku to też bym krócej żyła

2012-08-08 08:15:08
~gość

ŻYJĄ DLATEGO DŁUŻEJ - BO NIE MAJĄ ŻON ...

2012-08-08 08:12:15
~Gosc

Procenty ,praca fizyczna, stres, serce pada od tego,jak silnik w samochodzie.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.