wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Rak nerki - jakie daje objawy?
Zdrowie & Fitness
Skąd się bierze krew w moczu?
Zdrowie & Fitness
O czym świadczy kolor moczu?
Zdrowie & Fitness

Aktualności

Rak nerki - jakie daje objawy?

SPL/EastNews
06.09.2012

PAP

Ponad połowa guzów nerki wykrywana jest podczas przypadkowych badań, takich jak zwykłe USG – zwracał uwagę ekspert w dziedzinie urologii podczas konferencji prasowej poświęconej chorobom układu moczowo-płciowego u mężczyzn.

Zachęcano, by takiemu badaniu częściej poddawali się mężczyźni po 45. roku życia, najbardziej narażeni na ten nowotwór.

„USG jamy brzusznej, jak również analizę moczu, warto wykonać przynajmmniej raz w roku. Wtedy większa jest szansa wykrycia raka nerki na wczesnym etapie rozwoju” - powiedział dr Roman Sosnowski, urolog z Centrum Onkologii w Warszawie.

Dodał, że mężczyźni po 45. roku życia dwukrotnie częściej chorują na raka nerki niż kobiety. Do nich też adresowana jest kampania edukacyjna M45+ dotycząca raka prostaty, nerki i pęcherza moczowego.

Objawem raka nerki mogą być ból w okolicy lędźwiowej, krwiomocz oraz wyczuwalny guz w brzuchu. Takie dolegliwości występują u 10 proc. chorych. Nieco częściej, bo u 30 proc. pacjentów, zdarzają się anemia, nadciśnienie tętnicze krwi, osłabienie, chudnięcie i brak apetytu oraz silne bóle brzucha i kości. Może pojawić się także hiperkalcemia (podwyższony poziom wapnia we krwi). Mogą to być jednak objawy również innych chorób, dlatego nawet przez lekarzy rzadko są kojarzone z rakiem nerki.

„Jedynie regularnie badania pozwalają wykryć chorobę na wczesnym etapie rozwoju” – podkreślił dr Sosnowski. Niestety, mężczyźni – przyznał - niechętnie się badają, a choroba diagnozowana jest u nich zbyt późno.

Rak nerki u 25-30 proc. chorych wykrywany jest dopiero w stadium zaawansowanym, gdy doszło już do przerzutów do innych narządów (najczęściej do płuc i wątroby). U kolejnych 25-30 proc. nie jest jeszcze ona tak bardzo uogólniona, jak określają to onkolodzy, ale jest już na tyle rozwinięta, że do przerzutów na pewno i tak dojdzie.

Jedynie u 40-60 proc. pacjentów występuje „mały” guz nerki, który dobrze rokuje. Takie nowotwory nie wykraczają poza miąższ nerki. Na I etapie rozwoju mają nie więcej niż 7 cm średnicy i są w 96 proc. wyleczalne. Na II etapie mogą mieć więcej niż 7 cm, ale nadal znajdują się wyłącznie w nerce. W tych przypadkach 82 proc. chorych przeżywa pięć lat od wykrycia nowotworu (co jest miarą skuteczności terapii w onkologii).

„Najgorzej rokują guzy nerki wykraczające poza nerkę. Jeśli nie wywołały jeszcze przerzutów, to pięcioletnie przeżycia uzyskuje się u 64 proc. pacjentów. Gdy choroba jest już rozsiana, pięć lat żyje zaledwie 23 proc. chorych” – wyjaśnił dr Sosnowski.

Leczenie małych guzów nie tylko lepiej rokuje, ale nie zawsze wymaga natychmiastowego leczenia. Wystarczy wtedy jedynie obserwować, czy guz się nie powiększa. „Niektóre z nich rozwijają się wolno, w takich sytuacjach można odczekać do momentu, gdy nastąpi progresja choroby” – zapewnił specjalista. Taką strategie stosuje się w przypadku raka prostaty u mężczyzn. Można ją zastosować również u chorych na raka nerki, gdy guz nie przekracza 3 cm i się nie powiększa.

Leczenie polega głównie na operacyjnym usunięciu guza lub całej nerki. Gdy nowotwór nie jest duży, wystarczy wyciąć część nerki. Do wyboru jest wtedy operacja mało inwazyjna, polegająca na usunięciu guza tzw. krioablacją (przez zamrożenie), falami o częstotliwości radiowej, laserem lub ultradźwiękami.

W zaawansowanym raku nerki stosuje się leki nowej generacji m.in. pobudzające układ odpornościowy do niszczenia komórek nowotworowych oraz hamujące tworzenie się naczyń krwionośnych (bez nich guz nie może się powiększyć). „W zaawansowanym raku nerki takie preparaty mogą jednak jedynie przedłużyć życie chorego” – podkreślił dr Sosnowski.

W Polsce rak nerki co roku wykrywany jest u ponad 2,3 tys. mężczyzn, spośród których umiera ponad 1,5 tys. chorych. Najczęściej występuje po 45. roku życia.

Najbardziej podatne są na niego osoby palące papierosy, otyłe oraz narażone w pracy zawodowej na związki chemiczne należące do grupy amin aromatycznych, rozpuszczalniki oraz metale ciężkie. (PAP)

 

PAP zbw/ ula/

REKOMENDACJA
2013-12-12 16:30:42
~Pacjent

Nie prawda że tak jest jak opisane w tym art. w czasach o których się teraz mówi KOMUNY każdy pracownik MUSIAŁ co rok robić badania OKRESOWE co właśnie pozwalało wykryć zmiany po 1989 zaniechano tych badań a obecnie żeby zrobić szczegułowe badania trwa to od 8-12 miesięcy do specjalisty z wynikami czeka się od 6 miesięcy do 24 miesięcy i juz te wyniki są NIE AKTUALNE reasumując trzeba znać realia codzienności a później omawiać temat . Opisałem swój przykład

2012-10-06 10:57:14
~gość

Chcesz mieć darmowe kosmetyki markowych firm?? Wystarczy zalogować się na stronie http://shinybox.pl/?ref=73c08cb uzupełnić swój profil i zaprosić swoje koleżanki :) ja teraz co miesiąc dostaje pudełka z kosmetykami z renomowanych firm takich jak Loreal, Vichy,Maybelline New York,Max Factor itp. Moje koleżanki już wszystkie również dostają darmowe pudełka . Skoro są darmowe to dlaczego inni nie mogą ich mieć :) Pozdrawiam i zapraszam do darmowego zarejestrowanie się :)

2012-09-08 09:31:51
~ja

cytat: "Leczenie polega głównie na operacyjnym usunięciu guza lub całej nerki"...to pokazuje poziom lekarzy i ich wiedzy. nie znają przyczyny raka i nie potrafią jej usunąć ale mianują się onkologami. to tak jak by leczyć zęby przez ich usuwanie:-))) żenada!!! ludziska kochane poczytajcie o witaminie b17! żaden konował wam tego nie powie bo tłucze im się do głowy że rak jest nieuleczalny!!! jest dokładnie na odwrót, nie dajcie się zwieść tej pseudo naukowej gadc

2012-09-08 00:52:18
~tyle

Ludzie się nie badaja bo lekarz nie daje im zlecenia na takie badania. Mi powiedział że pomimo 40 podstawowe badanie krwi raz w roku to za często. To co tutaj będziemy mówić o innych badaniach nie dadzą skierowania i co im zrobisz? A potem taki lekarzyna ma pretensję że pacjent za późno sobie badania zrobił gno j...i jedne

2012-09-08 00:25:34
~marek

informacje o tym jak walczyć z rakiem na http://eaktywni.pl, polecam

2012-09-07 23:58:19
~nerkowiec

A kto mi odda pieniądze za badania skoro połowa urologów nie dostała kontraktu a właśnie wtym roku miałem zrobić kolejne USG i teraz muszę płacić asładki muszę placić. Największy rak który ogarnia wszyskie organy to NFZ.

2012-09-07 19:15:20
~kl

Moja babcia co pół roku robiła wszystkie podstawowe badania, lewatywy, piła zioła (leki brała tylko w przypadku cięższego przebiegu choroby), świeże soki i jadła wyłącznie ekologiczną żywność zdrowo przyrządzoną, bo sądziła, że to ją ochroni przed chorobami na starość; niestety dopadł ją nowotwór złośliwy. Bez dobrych genów i szczęścia nawet najlepsza dieta wam nie pomoże uniknąć raka, aczkolwiek dzięki niej nie zachorujecie na wiele innych chorób, więc nad

2012-09-07 16:16:46
~------

Przestańcie gnoje straszyć społeczeństwo !

2012-09-07 10:54:44
~widzący

To jest wynik pracy lekarzy I kontaktu. To ci lekarze mieli zajmować się pacjentami i stosować przede wszystkim profilaktykę. A lekarze pierwszego kontaktu nie wywiązują się ze swoich podstawowych obowiązków. A wręcz ograniczają dostęp do badań poprzez nie kierowanie chorych na badania laboratoryjne, a chorobę lub jej brak oceniają na podstawie stetoskopu i języka pacjenta. Wiecej odpowiedzilaności prawnej za sposób leczenai przez lekarzy pierwszego kontaktu.

2012-09-07 10:49:02
~aktywator wody lyros

Wcale nie musi tak być . Szukaj w necie o aktywatorze wody Atara Golden . Ludzie modlą sie i umieraj jak ich dziadowie bo NIC nie czytają . Kto pyta nie błądzi ! Mądry Polak przed chorobą

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.