wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Kiedy mammografia szkodzi?

123RF
10.09.2012

PAP

Mammografia pomaga wykryć raka piersi, ale u młodych kobiet z genetycznymi predyspozycjami może zwiększać ryzyko tej choroby – sugerują badania opublikowane przez „British Medical Journal”. U tych pacjentek bezpieczniejszy jest rezonans magnetyczny.

Takie podejrzenia pojawiły się już wcześniej, ale najnowsze badanie jest największym jakie dotąd przeprowadzono. Potwierdza ono, że kobiety z genami BRCA1 i BRCA2, które aż pięciokrotnie zwiększają ryzyko raka piersi, zamiast mammografii powinny być poddawane rezonansowi magnetycznemu. W tym badaniu nie wykorzystuje się promieniowania rentgenowskiego.

Rezonans jest droższy, ale równie skuteczny w wykrywaniu raka piersi. W niektórych krajach europejskich, takich jak Wielka Brytania, Hiszpania i Holandia, lekarze zalecają je kobietom poniżej 30. roku życia z większym ryzykiem tej choroby.

Nie wystarczy jednak zrezygnować z mammografii. Dla tych kobiet równie niekorzystne jest badanie rentgenowskie klatki piersiowej.

Najnowszymi obserwacjami objęto prawie 2 tys. kobiet powyżej 18. roku życia zamieszkałych w Wielkiej Brytanii, Francji i Holandii. Wykazały one, że na 100 tych kobiet u 9 może dojść do rozwoju raka piersi przed czterdziestką. Ryzyko to zwiększa się aż pięciokrotnie gdy przed trzydziestką zostaną poddane choćby jednej mammografii.

Niekorzystne, choć w mniejszym stopniu, są inne badania z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego. Ich szkodliwość zależy od tego, jak wcześnie je przeprowadzono. U kobiet z mutacjami BRCA1 i BRCA2, u których wykonano RTG klatki piersiowej przed 20. rokiem życia groźba powstania guza piersi zwiększa się o 62 proc. Jest ono mniejsze, gdy badanie zostanie przeprowadzone w późniejszym wieku, ale jeszcze przed trzydziestką. Ryzyko to zwiększa się wtedy o 42 proc. Po trzydziestce RTG klatki piersiowej nie zwiększa już ryzyka raka piersi, przynajmniej tak sugerują badania.

Dr Anouk Pijpe z Holenderskiego Instytutu Raka w Amsterdamie twierdzi, że kraje, w których wykonuje się jeszcze mammografię u kobiet przed 30. rokiem życia z genetycznymi predyspozycjami do raka piersi, powinny z tego zrezygnować.

Bardziej ostrożny w tych zaleceniach jest dr Len Lichtenfeld, dyrektor medyczny Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego (American Cancer Society). Jego zdaniem, lekarze powinni z pacjentami jedynie rozważyć wady i zalety takiego badania. ACS zaleca wykonywanie co roku mammografii u kobiet z predyspozycjami genetycznymi do raka piersi.

Amerykański specjalista ostrzega też, że kobiety z obydwiema mutacjami nie powinny panicznie bać się badań rentgenowskich klatki piersiowej. „Mogą zdarzyć się sytuacje, gdy są one niezbędne” – dodaje.

Geny BRCA1 i BRCA2 występują u jednej kobiety na 400, ale jeszcze częściej się zdarzają u żydówek pochodzących z Europy Wschodniej.

Mammografia zalecana jest u kobiet powyżej 50. roku życia. Wśród specjalistów podzielone są opinie, czy powinna być stosowana u kobiet młodszych, po ukończeniu 40 lat. (PAP)

 

zbw/ krf/

REKOMENDACJA
2014-01-18 16:24:58
~myszka

ja zrobiłam usg piersi i wyszły guzki , skierowanie dostałam na onkologie i tam zrobili mi mammografie czekam na wyniki podkreślam że starsza siostra miała raka piersi i młodsza od niej teraz wycinała trzy guzki ja mam 20 x 17mm 11x8 , dwa tor-bieliki do 8mm podejrzewam że też wytną muszę zrobić jeszcze test genetyczny.

2012-12-09 21:49:54
~ewa

Mammografia to rak!!!!!!!!

2012-09-15 00:42:58
~Asia

No to ciekawe ile młodych nauczycielek wykończyli przepisami o aktualizacji książeczki zdrowia , Co pół roku Rtg !!!

2012-09-11 10:39:51
~sagitarius

"Potwierdza ono, że kobiety z genami BRCA1 i BRCA2" Wszyscy ludzie mają te geny problemem jest czy sa zmutowane czy nie.

2012-09-11 10:39:41
~bs

jestem 50+ dlaczego mamografia a nie USG. Jeżeli mamografia wychodzi niebardzo-to i tak kieruja na USG-Chyba bardziej wiarygodne

2012-09-11 10:35:58
~Dorota

Kobiety robiące mammografię, koniecznie niech równocześnie zrobią USG (u dobrego diagnosty). Kilka lat temu na USG zdiagnozowano 1-o cm guzek nowotworowy. W Centrum Onkologii najpierw zrobiono mi mammografię, która nic nie wykazała!!! Guzek był usytuowany głęboko przy samych żebrach. Gdybym zrobiła tylko mammografię, rak by się rozwijał, a koniec byłby smutny. A tak wycięto mi jedynie sam guzek, obyło się bez chemii , a teraz chodzę co pół roku do tej samej lekarki na USG

2012-09-11 10:14:07
~mysza

dziwny artykul, przeciez wiadomo ze u kobiet ponizej 40 roku zycia mammografia nie ma sensu ze wzgledu na rodzaj tkanki w piersiach. przed 30 rokiem zycia tylko usg piersi, no chyba ze ktos ma inna budowe piersi, ale to tylko nieliczni.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.