wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Fatalny stan zdrowia Polaków

123RF
12.09.2012

PAP

Polacy są w zdecydowanie gorszej kondycji zdrowotnej niż Polki, znacznie gorzej wypadają również w porównaniu do mężczyzn w innych krajach europejskich – wykazał opublikowany w Warszawie raport „Zdrowie – męska rzecz”.

Na 34 kraje polscy mężczyźni zajmują jedno z ostatnich miejsc. Przeciętnie dożywają wieku 72 lat, jaki zachodni Europejczycy osiągnęli już 21 lat temu (Polki żyją o ponad 8 lat dłużej - średnio 80,7 lat). Wśród mężczyzn zarówno w młodym, jak i średnim wieku (od 30 do 59 lat) zaobserwowano o 70 proc. większą umieralność niż wśród ich rówieśników w UE.

Główna autorka raportu prof. Dorota Cianciara, dyr. Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP (Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego), powiedziała, że Polacy średnio umierają o ponad 5 lat wcześniej niż mężczyźni w Unii Europejskiej. Szwedzi, najbardziej długowieczni w UE, żyją o prawie 8 lat dłużej.

Sytuacja zdrowotna Polaków jest tym gorsza, im niższe mają wykształcenie. 30-letni mężczyzna, z wykształceniem nie wyższym niż zawodowe, będzie żył o 12 lat krócej, niż jego rówieśnicy legitymujący się wyższym wykształceniem. Przeciętne dalsze trwanie życia trzydziestolatka z wykształceniem zawodowym to 37,3 lat, a z wyższym - 49,3 lat.

W Polsce jest 18,5 mln mężczyzn, z czego prawie połowa ma co najwyżej zawodowe wykształcenie.

W Szwecji różnica w długości życia w zależności od wykształcenia jest trzykrotnie mniejsza i nie przekracza 3,9 lat. Podobnie jest wśród Polek. Kobieta w naszym kraju z wykształceniem nie wyższym niż zawodowe żyje jedynie 4 lata krócej, niż ta z wyższym wykształceniem.

Na tym przykładzie najlepiej widać jak bardzo zachowanie zdrowia zależy od nas samych – powiedzieli specjaliści podczas debaty na temat wyników raportu. Mniej wykształceni mężczyźni częściej są otyli, palą papierosy, nadużywają alkoholu, nie przestrzegają właściwej diety i nie uprawiają sportów. Nie akceptują hasła „Twoje zdrowie w Twoich rękach”.

„Regułą jest, że mężczyźni bez względu na wykształcenie mniej pozwalają sobie zarówno na dbanie o zdrowie, jak i na chorowanie” - podkreśliła prof. Cianciara. Jej zdaniem, wynika z to z tego, że obawiają się oni konsekwencji społecznych: utraty pracy, porzucenia przez partnerkę i wykluczenia. Dlatego rzadziej oceniają swoje zdrowie jako złe lub bardzo złe. Niechętnie przyznają się do jakichkolwiek dolegliwości, nie chcą zażywać leków i rzadko udają się na konsultację do lekarza.

Dr Roman Sosnowski z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii w Warszawie, powiedział, że mężczyźni, którzy zdecydują się wreszcie na wizytę u urologa wręcz panicznie boją się, że lekarz coś wykryje. Niektórzy z nich przyznają, że przez rok zwlekali, by udać się na zwykłą konsultację.

Jakich chorób najbardziej się obawiają? Z raportu wynika, że lęki przed schorzeniami są podobne u wszystkich mężczyzn bez względu na wiek. Najbardziej obawiają się oni, że zachorują na białaczkę lub raka płuca, prostaty lub jąder, a na kolejnym miejscu są zaburzenia erekcji.

„Wciąż pokutuje stereotyp faceta-twardziela, który sprawia, że mężczyźni są często osamotnieni w swych problemach. Zaledwie 30 proc. z nich twierdzi, że może się zwierzyć ze swych kłopotów kolegom lub komuś z rodziny, choć wszyscy przeżywają podobne trudności. Taką możliwość deklaruje natomiast 45 proc. kobiet” – podkreślił prof. Bogdan Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Ten stereotyp „twardziela”, który ze wszystkim musi radzić sobie sam, powoli zaczyna się jednak zmieniać. „Coraz więcej mężczyzn w Polsce bardziej zwraca uwagę na swoje zdrowie i zaczynają je odzyskiwać, podobnie jak wcześniej zaczęli odzyskiwać rodzicielstwo” – uważa prof. Cianciara.

Raport „Zdrowie – męska rzecz” został opracowany na zlecenie Siemensa. Patronat nad nim objął Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny”. Jest to drugie takie opracowanie tej firmy. Poprzednie poświęcone było barierom w dostępie do profilaktyki nowotworowej z jakimi borykają się Polki. (PAP)

 

PAP zbw/ ula/

REKOMENDACJA
2012-10-09 11:19:45
~ewa

Mnie mówią, że wyglądam młodziej, lepiej. I faktycznie świetnie się czuję. Tajemnica polega na tym, że Odżywiam się zdrowo , jem owoce i warzywa, jem regularnie, zaczynam też od zdrowego śniadania co jest najważniejsze w tym wszystkim(zdrowesniadanie.info/gber es ; idealnafigura.com/gberes).Zdrowie jest tylko jedno, warto o niego zadbać!

2012-10-06 11:25:37
~gość

Chcesz mieć darmowe kosmetyki markowych firm?? Wystarczy zalogować się na stronie http://shinybox.pl/?ref=73c08cb uzupełnić swój profil i zaprosić swoje koleżanki :) ja teraz co miesiąc dostaje pudełka z kosmetykami z renomowanych firm takich jak Loreal, Vichy,Maybelline New York,Max Factor itp. Moje koleżanki już wszystkie również dostają darmowe pudełka . Skoro są darmowe to dlaczego inni nie mogą ich mieć :) Pozdrawiam i zapraszam do darmowego zarejestrowanie się :)

2012-09-16 22:54:56
~Marta

Nie dziwię się, że stan zdrowia polaków jest na takim poziomie.. ludzie są tak zalatani, pracują non stop, odżywiają się nieregularnie i nieprawidłowo, często wiele ludzi cały dzień spędza za kółkiem samochodu, zero sportu. Co do używek, mężczyźni często niestety nie potrafią wyładować swoich emocji i często popadają w nałóg papierosowy, czy alkoholowy.Przykład Magdy bardzo dobry - przesiąść się z samochodu na rower, czy spacer do pracy-ekonomiczne i ekologiczne

2012-09-14 18:52:27
~Madzia

Nic dziwnego, że stan zdrowia Polaków leci na łeb na szyje skoro przez wygodnictwo korzystają z samochodów,kiedy tylko mogą. A przecież ruch jest zawsze korzystny i zamiast wykręcać się brakiem czasu można dojeżdżać do pracy rowery, a samochód zostawić w garażu. Pewnie, że nie wszyscy moga sobie na to pozwolić, ale jestem przekonana, że większość i owszem. A i rowerowa infrastruktura jest coraz lepsza, żal nie korzystać...

2012-09-12 17:50:32
~PITER_37

Kiepska kondycja: - stres o byt - kiepskiej jakości żywność (tyle zarabiamy) - mało ruchu - Tragiczna Służba zdrowia i tu przykład: Poszedłem po 5 latach do lekarza aby się ogólnie przebadać (zdjagnozować) i zostałem potraktowany jak hipohondryk. Po co te spoty telewizyjne i inne akcje reklamowe nakłaniające do regularnych wizyt lekarskich. Kraj Absurdu, mam wrażenie że jestem w kolejnym filmie Barei.

2012-09-12 17:35:12
~Adam

Ludzie z wyksztalceniem zawodowym zyja krocej nie dlatego ze nie wiedza jak dbac o zdrowie, ale dlatego ze dluzej i ciezej pracuja od tych z wyzszym wyksztalceniem. Osoba ktora przez 30 lat pracuje na budowie jest znaczaco bardziej "wyesploatowana" niz urzednik siedzacy 30 lat za biurkiem

2012-09-12 17:29:55
~nation

Z niższym wykształceniem mogą podjąć tylko ciężką, wyniszaczjącą pracę. Dlatego ci zyją krócej. Poza tym władza, wiedząc że Polacy żyją dużo krócej, celowo przedłużyła aktywność zawodową aby jeszcze bardziej przyśpieszyć wymieranie tubylczego narodu. Potrzebne są polskie ziemie pod osadnictwo żydowskie, ale bez Polaków w takiej ilości jak teraz. Wystarczy kilka milionów do prostych prac, posług i jako dawców krwi i narządów do przeszczepów. Bezrobocie pozwol

2012-09-12 17:28:08
~półtósk

Tusk,decydując samodzielnie(samowładca) o wydłużeniu wieku emerytalnego,pozbawia polskich mężczyzn prawa do emerytury,ponieważ mało który dożyje do emerytury.Ten dyktator musi trafić pod osąd polskiego społeczeństwa.

2012-09-12 17:27:49
~leon

To jest poniekad wina naszyh lekarzy i calej slozby zdrowia.Ja przeszedlem obecnie naemeryture i lekarz u kturego lecze sie od klkunastu lat ani razu niezaproponowal jakiekolwiek badania.O wszystko musze sie sam prosic .Cale szczescie ze daje skierowanie jesli go porosze bo jak niraz slysze to niechca dawac.

2012-09-12 17:23:26
~mma

Jakość spożywanego jedzenia plus stres o przetrwanie i mamy takie efekty. Dajcie ludziom więcej zarobić żeby nie musieli się przejmować co będzie jutro a zobaczycie jak Polacy wstaną na nogi...

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.