wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Dzień Walki z Rakiem Piersi

123RF
15.10.2012

PAP

Jedynie w tym roku rak piersi zostanie wykryty u ponad 1 mln kobiet, ale jest on coraz bardziej skutecznie leczony – zwraca uwagę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) z okazji przypadającego 15 października Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi.

Październik na całym świecie jest miesiącem walki z rakiem piersi. Po raku płuca jest to drugi najczęściej występujący nowotwór złośliwy.

W krajach Unii Europejskiej rak piersi jest wykrywany co dwie minuty. W Polsce rokrocznie odnotowuje się około 15 tys. nowych zachorowań, ale coraz więcej kobiet udaje się wyleczyć. Skuteczność leczenia tego nowotworu wzrosła w naszym kraju do 75 proc. Jeszcze większa jest w USA, gdzie sięga już 90 proc.

Rak piersi ma stać się w USA choroba wyleczalną. National Breast Cancer Coalition uruchomiła w USA Artemis Project, którego celem jest wyeliminowanie tej choroby do 2020 r.

"Również w Polsce uzyskujemy coraz lepsze efekty leczenia. Wiele Polek chorych rana piersi ma szansę przeżyć 20 lat" – zapewnia prof. Tadeusz Pieńkowski, szef kliniki onkologicznej Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku pod Warszawą.

O skuteczności leczenia decyduje przede wszystkim wczesne wykrycie nowotworu. Jest to możliwe dzięki regularnemu poddawaniu się mammografii, zalecanej głównie kobietom po 50. roku życia. Powinny one wykonywać takie badanie co dwa lata. U kobiet w wieku 50-69 lat jest to badanie bezpłatne (w ramach tzw. skriningu, czyli badań przesiewowych). Młodsze kobiety, ze względu na gęsto utkanie piersi, powinny poddawać się badaniom USG. Zaleca się również, by naprzemiennie wykonywały one mammografię i USG.

Rak piersi rozwija się w gruczołach mlekowych piersi lub w przewodach doprowadzających mleko do brodawek. Gdy jest ograniczony jedynie do tkanki tłuszczowej piersi, jest to wczesna postać choroby. Jeśli nawet nacieka na sąsiadujące tkanki ściany klatki piersiowej jest to wciąż rak miejscowo zaawansowany. Gdy natomiast pojawia się w innych narządach, np. w wątrobie lub płucach, określany jest jako nowotwór z przerzutami albo jako choroba uogólniona.

Najlepiej rokuje rak przedinwazyjny (in situ), który nie rozprzestrzenia się do innych tkanek. Są dwa rodzaje takiego nowotworu, rozróżniane w zależności od miejsca występowania.

Jeden z nich to rak przewodowy in situ (oznaczony skrótem DCIS), którego komórki znajdują się w przewodach mlekowych. Wykonywa jest wtedy operacja oszczędzająca piersi (skojarzona z radioterapią) lub mastektomia (amputacja piersi) połączona z biopsją węzła wartowniczego. Po zabiegu u kobiet z nadekspresją receptorów steroidowych na powierzchni nowotworu może być stosowana hormonoterapia.

Drugi typ to rak zrazikowy in situ (LCIS), którego komórki są ograniczone do zrazika sutka. Ocenia się, że jest 20 proc. ryzyko, że w ciągu 15 lat przekształci się on w nowotwór złośliwy. U większości kobiet zalecana jest wtedy regularna obserwacja w celu wychwycenia ewentualnego momentu progresji nowotworu. Gdy jest większe ryzyko, z powodu dziedzicznych skłonności, wykonuje się amputacje piersi.

W przypadku raka inwazyjnego musi być stosowane leczenie bardziej agresywne. Przede wszystkim wykonywana jest operacja oszczędzająca lub amputacja całej piersi. Oprócz tego często wymagana jest radioterapia oraz chemioterapia, hormonoterapia i tzw. terapia celowana.

Zalecane jest wykonanie badania histopatologicznego, by ustalić stopień zaawansowania nowotworu oraz po to, by sprawdzić, czy na powierzchni komórek nowotworowych nie ma nadmiernej produkcji receptora HER2 (nadekspresji białka HER2 lub tzw. amplifikacji genu HER2).

Nowotwór piersi (HER2-dodatni) jest wyjątkowo agresywny i mniej wrażliwy na niektóre odmiany chemioterapii, stąd też gorsze rokowanie w przypadku pacjentek nim dotkniętych. Stanowi on od 15 do 20 proc. wszystkich przypadków tej choroby i wymaga innego leczenia (z wykorzystaniem terapii celowanej).

Według National Breast Cancer Coalition wykorzystanie wszystkich metod wykrywania i leczenia raka piersi sprawi, że przestanie być on chorobą śmiertelna i stanie się schorzeniem przewlekłym podobnie jak cukrzyca. (PAP)

 

Więcej na: infografika.wp.pl

Jak samemu zbadać piersi? Wydrukuj obrazek: BADANIE PIERSI

zbw/ ula/

REKOMENDACJA
2012-10-19 08:43:15
~karolina

dokładnie trzeba dbać o siebie http://vivalavita.pl/artykul/badams iewiecmampewnosctytezzrob-902.html każda kobieta w wieku 50-69 lat powinna wykonać to badanie, a kobiety młodsze powinny co miesiąc kontrolować swój stan zdrowia i sprawdzać, czy nie ma zmian. Popieram akcje jest świetna i powinna być rozpowszechniona na cała Polskę

2012-10-15 23:32:10
~babcia

Mama miała guza na piersi bolało ją 50 lat i zmarła mając 87 lat na wylew krwi do mózgu.Do tego serce badała prof,miała 45 lat twierdził długo nie pociągnie ale go przeżyła.Też chciała bym tak chorować dożyć tylu lat.Nigdy nie operowała niczego nie chodziła do ginekologa a rodziła pięcioro dzieci w domu przy mężu i akuszerce nie było problemów.Miała kamienie na woreczku żółciowym żyła z nimi 40 lat.Zgadzam się z EWĄ i podobnymi wypowiedziami im mniej diagnozuje

2012-10-15 22:06:20
~mi

a nieprawda "abc", nie zarzucaj komuś głupoty, właśnie każdy przypadek jest inny, rak jest nieprzewidywalny, czasem rośnie jak na drożdżach, bardzo dużo ludzi choruje, rozmawiamy często różnych przypadkach, aż wierzyć się nie chce co ludzi spotyka

2012-10-15 22:00:48
~mi

lekarze zalecają kobietom mammografię, ale gdy technicy wykonują ją to tak straszliwie ściskają maszyną piersi, że można zemdleć, w angielskich programach pokazywali jak u nich się to odbywa i czegoś podobnego nie ma, dlaczego ci ludzie u nas robiący te badania są tak beznadziejni, nieludzcy, pozbawieni współczucia, niedelikatni, to badanie to TORTURA

2012-10-15 22:00:39
~abc

renata70 - pomysl czasem zanim cos palniesz- na badanie przesiewowe 3 miesiace to wystarczajacy termin, rak piersi nie rosnie jak bulka na drodzach, jesli nie ma wyczuwalnego guza to 3 miesiace nic nie zmieni, z cytologia podobnie - jesli poprzednia byla OK to raz na 3 lata wystarczy

2012-10-15 21:59:39
~KAZII

a czego wy oczekujecie naiwne Polki macie swojąsłużbę zdrowia !!! to tylko w tym kraju tak późno diagnoza jest i z takim wynikiem że już tylko trumne obierać czemu się nie zbierzecie Polacy i nie zrobicie czegoś dla was samych i swoich dzieci czepu dopuszczacie takich kretynaów do władz czemu ?????? pozwalacie na to wszystko ????

2012-10-15 21:50:45
~ewa

Ja podczas badań mam zawsze męża u ginekologa bo mam prawo do jego obecności i dlaczego bym miała sie wstydzić są zacofani co sie wstydzą a ginekologa nie.Ma racje Edyta,szkodzi mammografia i hormony do tego czeste badania u gina to ryzyko brodawczaka,bakterii,wirusów.Dlate go chodzimy raz na dwa lata zaraz pobierana jest cytologia,bo rękawiczka chroni lekarza a nie pacjenta.Wiem,że bede krytykowana i wyśmiewana przez lekarzy na forum bo to kasa dla nich z wizyt i nie na reke obecnoś

2012-10-15 21:42:28
~edyta

Mammografia szkodzi uaktywnia raka tak jak leki hormonalne i antybiotyki.

2012-10-15 21:41:19
~renata70

Jak czytam takie artykuły to mnie szlag trafia. Ostatnio dostałam skierowanie na usg piersi zostałam umówiona za 3 m-ce, a przecież czas tu jest ważny. To samo jest z cytologią, wszyscy mądrzy mówią, że należy ja robić co roku,a NFZ refunduje raz na 3 lata. Jak masz kasę to możesz chorować i się leczyć

2012-10-15 21:29:59
~dzon

Pierwsza gra w sieci w której zarabiasz prawdziwe pieniądze. Sprawdź. http://www.anno1777.com/index.php?i =345295

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.