wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Cukrzyca - jakie daje objawy?

Thinkstock
14.11.2012

Szacuje się, że na cukrzycę cierpi nawet 2 mln Polaków. Ponad połowa cukrzyków nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że choruje i w związku z tym się nie leczy, co może prowadzić do poważnych powikłań. Obchodzony 14 listopada 2012 r. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą jest dobrą okazją do tego, by dowiedzieć się czegoś więcej o tej chorobie.

Cukrzyca to jedna z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych, co potwierdzają statystyki. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w 1985 r. chorowało na nią około 30 mln ludzi na całym świecie. Dziesięć lat później liczba chorych wzrosła kilkukrotnie – do 135 mln. Eksperci prognozują, że w 2030 r. na świecie będzie już około 366 mln diabetyków.

Cukrzyca cukrzycy nierówna
U cukrzyków obserwuje się podwyższony poziom cukru we krwi spowodowany zaburzeniami związanymi z wytwarzaniem lub działaniem insuliny – hormonu, dzięki któremu cukier jest transportowany przez krew do poszczególnych komórek. W zależności od wywołujących tę chorobę przyczyn i przebiegu może ona przybierać różne postacie. Najpowszechniejsza w naszym społeczeństwie jest cukrzyca typu 1 i 2.W przypadku tej pierwszej dolegliwości trzustka wytwarza zbyt mało insuliny lub nie produkuje jej wcale. Wynika to z uszkodzenia komórek beta tego organu, odpowiedzialnych za wytwarzanie insuliny. Na ten rodzaj choroby zapadają w większości przypadków młodzi ludzie, a nawet dzieci, dlatego często nazywa się ją „młodzieńczą”. Cukrzyca typu 1 w odróżnieniu od innych jej postaci atakuje nagle.

Najczęściej na świecie występuje jednak typ 2, charakteryzujący się zmniejszoną wrażliwością tkanek organizmu na insulinę, czyli tak zwaną insulinoopornością. Organizm chorego ma większe zapotrzebowanie na ten hormon, ale na dłuższą metę nie jest go w stanie produkować w tak dużej ilości. Ten rodzaj choroby jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ przez długie lata możemy nie odczuwać żadnych dolegliwości.

Cukrzyca działa po cichu

Szacuje się, że każdego roku w wyniku powikłań związanych z cukrzycą na świecie umiera około 3,2 mln osób. Wynika to między innymi z tego, że wielu diabetyków – nawet połowa z nich – nie zdaje sobie sprawy z choroby, a do lekarza zgłasza się kilka lat po zachorowaniu. Wszystko dlatego, że cukrzyca nie jest chorobą łatwą do wykrycia. Jakie symptomy powinny nas wobec tego zaniepokoić? – Najczęściej występujące objawy cukrzycy to zwiększony apetyt, któremu paradoksalnie towarzyszy spadek masy ciała, wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu, poczucie ogólnego zmęczenia i senność w ciągu dnia oraz zaburzenia widzenia. Jeśli zauważymy u siebie te symptomy, nie powinniśmy czekać z wizytą u lekarza – podkreśla lek. med. Jarosław Juska, specjalista chorób wewnętrznych ze szpitala Med Polonia.

1 2
REKOMENDACJA
2017-04-13 15:50:53
~Ola

Zapraszam na stronę https://www.facebook.com/kampaniast opacukrzycowa/ . Znajdziecie tam dużo informacji o zapobieganiu powikłaniom cukrzycowym, profilaktyce prozdrowotnej oraz o skutecznych metodach leczenia.

2012-11-16 09:04:23
~kasia

tylko zdrowe odżywianie. Nie jest łatwo zdrowo się odżywiać, to wiąże się ze zmianą nawyków żywieniowych. Dawniej zawsze miałam z tym problem.Nie mogłam znaleźć odpowiedniej diety a od lat zmagałam się z moimi kg!. Brak mi było motywacji. Aż wreszcie znajoma poleciła coś rewelacyjnego!(idealnafigura.com/gb eres).Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te kg, wiem tylko ze nie glodowalam i jadłam ulubione moje potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:)

2012-11-15 16:07:48
~cukrzyk

cukrzycy nie powoduje po prostu nadmierne jedzenie, cukrzycę powoduje jedzenie produktów wysoko przetworzonych.Należy jeść produkt jak najbardziej naturalne jak najmniej albo wcale nie przetworzone.

2012-11-15 15:12:59
~cukrzyk

cukrzyca typu II (na moim przykładzie w zależności od poziomu cukru): 1 etap: uczucie senności, brak koncentracji,problemy z pamięcią. 2 etap: uczucie doła w mostku ogólnie bardzo złe samopoczucie. 3.etap. bezpośrednie zagrożenie zejściem: ostra niewydolność krążeniowa,kłócie serca,palpitacje,arytmia,częstosku rcze itp itd, ostatnia prosta do śmierci.Lekarze bardzo słabi długo nie rozpoznawali u mnie cukrzycy bagatelizując moje obawy,miałem: "wziąść się w garść

2012-11-15 14:41:20
~MONIKA

a mnie dziwni,że NIGDZIE nie ma o tym że sejm przegłosował ustawę o GMO i bedziemy się truli i nasze dzieci a firma MONSANTO bedzie zarabiac miliardy dolarów że staniemy się śmietnikiem Europy!!! dlaczego mamy sami fundować sobie śmierć!!!! w unii żywność modyfikowana została zakazana a u nas rząd lobbuje na naszą powolna śmierć!!!!!

2012-11-15 13:14:01
~Andrzej

Niestety w Europie ludzie umierają i chorują z przejedzenia .Medycyna zakochana w chemii nie leczy przyczyn choroby, zapomniano o naturalnych metodach leczenia chorób nabytych poprzez złe odżywianie.Czasem wystarczy kilka dni głodówki aby cukier ,cholesterol wrócił do normy . Polecam książkę dr.Ewy Dąbrowskiej "Ciało i ducha ratować żywieniem "

2012-11-15 13:09:46
~Ania

Jak się odżywiać aby nie mieć problemów z nadciśnieniem, nadwagą ? Jak to zrobić nie zmieniając zbytnio nawyków mieć super zdrowie, kondycję i znakomitą figurę. To jest możliwe ! czytaj bloga http://kilocotydzień.pl

2012-11-15 12:36:53
~Asia

Co wy wiecie o zdrowej diecie. Nie chcesz aby ominęła cię możliwość redukcji wagi z pełnym żołądkiem koniecznie poczytaj o tym, jak chudnąć i normalnie jeść. To ważne by kilocotydzień.pl działały bez zastrzeżeń. Pamiętaj bo syci również chudną. Tak jak ja po dwóch ciążach 12,5 kg.

2012-11-15 11:57:54
~alex

Komentarze, że z cukrzycy można się wyleczyć to przesada. Wiadomo jak koleżanka ograniczyła jedzenie, schudła i uprawia sport to i organizm nie potrzebuje tyle insuliny żeby poradzić sobie z tym co jemy, a do tego sport tez przyczynia się do obniżenia cukru w organizmie. Ale z cukrzycy typu 1 nie ma możliwości się wyleczyć i pozostaje tylko insulina. Tym co to czytają proponuję zawsze gdy robicie badania poziomu cukru róbcie je nie tylko na czczo ale też 2 godz. po posiłku- s

2012-11-14 06:23:29
~Kira

Jeszcze jedno, nie wierzcie, że tylko nadwaga rodzi ryzyko cukrzycy, ja mam niedowagę a poziom cukru był tuż przy granicy. Dbajcie o to aby wyniki były bardzo dobre a nie ledwie mieszczące się w normie. Liczy się dieta - świeże i surowe owoce i warzywa. Teraz nawet 1 kg winogron nie podnosi poziomu cukru - to tanie badanie możesz sama powtarzać i testować jak działa dieta.

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.