wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Pestycydy - niebezpieczne dla dzieci!

fot. 123RF
22.11.2012

PAP

Pestycydy stosowane przy owocach i warzywach mogą zwiększyć ryzyko raka u dzieci – opisuje „Daily Mail” za naukowym periodykiem „Environmental Health”.

Badania objęły 364 dzieci. 207 z nich było w wieku do 5 lat. Naukowcy odkryli znaczne ilości arsenu, dieldryny i dioksyn oraz, u ponad 95% dzieci, akrylamidu - produktu ubocznego gotowania przetworzonej żywności, jak chipsy czy tortilla. Naukowcy przebadali też żywność pod kątem szkodliwych substancji. Poziom toksyn był szczególnie wysoki w pomidorach, brzoskwiniach, jabłkach, papryce, winogronach, sałacie, brokułach, truskawkach, szpinaku, zielonym groszku i fasolce a także w selerze.

Naukowcy podkreślają, że dzieci są o wiele bardziej narażone na szkodliwy wpływ toksyn, niż dorośli, ze względu na ciągły rozwój. Obecnie Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska bada, na ile spożywanie skażonej toksynami żywości może skutkować chorobami. Pestycydy nie zawsze daje się usunąć z owoców i warzyw w czasie ich obróbki; toksyny, takie jakie akrylamid, są właściwie niemożliwe do usunięcia, a mogą zwiększać ryzyko raka.

To nie pierwsze tego typu badania - już w 2007 roku przeprowadzono podobne testy, badające produkty spożywcze i związane z nimi niebezpieczeństwo, poddając badaniom dzieci z Kalifornii w wieku od 2 do 5 lat oraz 44 produkty uznawane za prawdopodobnie mocno zanieczyszczone.

W badaniu wyszczególniono takie toksyny jak: metale: arsen, ołów i rtęć; pestycydy: chloropiryfos, permetryny i endosulfanu oraz substancje dioksynopodobne, dieldryny i chlordan oraz akrylamid. Testy wykazały też, że poziom i rodzaj pestycydów jest często zależny od rodzaju żywności - jednych toksyn jest więcej w sałacie i brokułach, innych na brzoskwiniach i jabłkach.

Lekarze przypominają, że wyniki badań nie oznaczają konieczności wykreślenia owoców i warzyw z jadłospisu dzieci, lecz skłaniają do większej rozwagi w wyborze produktów i przygotowywaniu posiłków.(PAP)

kaj/ tot/

REKOMENDACJA
2012-11-29 11:56:49
~kasia

Nie jest łatwo zdrowo się odżywiać, to wiąże się ze zmianą nawyków żywieniowych. Dawniej zawsze miałam z tym problem.Nie mogłam znaleźć odpowiedniej diety a od lat zmagałam się z moimi kg!. Brak mi było motywacji. Aż wreszcie znajoma poleciła coś rewelacyjnego!(idealnafigura.com/gb eres).Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te kg, wiem tylko ze nie glodowalam i jadłam ulubione moje potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:)

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.