wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Więcej przyjaciół na Facebooku - większy stres

123RF
27.11.2012

PAP

Duża ilość znajomych na Facebooku może być realnym źródłem stresu - uważają brytyjscy naukowcy. Wyniki badań znajdują się na stronie University of Edinburgh.

Zaangażowanie w wiele różnych kręgów społecznych na Facebooku stwarza większe ryzyko nieumyślnego urażenia któregoś z użytkowników swoją aktywnością na tym portalu społecznym. Świadomość tego faktu może wiązać się z odczuwaniem wzmożonego stresu.

Największy niepokój wzbudza posiadanie wśród znajomych rodziców, bądź pracodawców, gdyż wtedy istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że dowiedzą się oni o naszych nieodpowiedzialnych zachowaniach lub nawykach, którymi nie chcielibyśmy się dzielić ze wszystkimi osobami z naszego otoczenia.

Dane pokazują, że aktualnie ponad połowa rodziców śledzi poczynania swoich pociech za pomocą Facebooka, a od dawna wiadomo, iż sprawdzenie profilu facebookowego stanowi dla wielu pracodawców podstawę do zatrudnienia kandydata.

Odkąd do grona użytkowników Facebooka zaczęły dołączać starsze osoby, musimy liczyć się z tym, że ich oczekiwania mogą znacznie różnić się od tych przejawianych przez młodszych facebookowiczów.

W dodatku badania pokazują, że jedynie jedna trzecia osób badanych korzysta z ustawień prywatności, które mogłyby zagwarantować im poczucie bezpieczeństwa i wyeliminować ryzyko przedostania się niektórych informacji do świadomości niepowołanych osób.

"Facebook stanowił zawsze coś w rodzaju wielkiej imprezy, gdzie można potańczyć, popić i poflirtować ze znajomymi. Jednak teraz obecność mamy, taty lub szefa sprawia, że przyjęcie zamieniło się w niepokojące wydarzenie z wieloma pułapkami społecznymi" - przedstawia swoje metaforyczne ujęcie sytuacji Ben Marder, jeden z autorów badania.

 Co zrobić, żeby korzystanie z facebooka było bezpieczne?

(PAP) ooo/ tot/

REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.