wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Tych leków nie popijaj sokiem grejpfrutowym

123RF
27.11.2012

PAP

Coraz dłuższa jest lista leków, których nie należy zażywać wraz sokiem grejpfrutowym- ostrzegają brytyjscy specjaliści w raporcie opublikowanym przez „Canadian Medical Association Journal”.

Sok grejpfrutowy spowalnia metabolizm wielu farmaceutyków, co może doprowadzić do groźnego wzrostu ich poziomu w organizmie chorego.

Specjaliści Lawson Health Research Institute twierdzą, że w ciągu zaledwie ostatnich pięciu lat, od 2008 r. do 2012 r., z 17 do 43 zwiększyła się liczba znanych leków, z którymi sok grejpfrutowy wchodzi w groźne interakcje. Są to preparaty kardiologiczne, takie jak werapamil i amiodaron, onkologiczne, statyny (leki obniżające poziom cholesterolu we krwi) oraz leki immunosupresyjne (chroniące przed odrzuceniem przeszczepu przez organizm biorcy).

Prof. David Bailey, jeden z autorów raportu, powiedział w wywiadzie dla BBC, że sok grejpfrutowy do tego stopnia spowalnia metabolizm tych leków, że gdy zażyjemy jedną tylko tabletkę, to efekt może być taki, jak po połknięciu od 5 do 10 pastylek. Przyznaje, że rzadko się to zdarza, ale gdy już do tego dojdzie, to skutki mogą być bardzo groźne.

Skutkiem tego rodzaju niekorzystnych interakcji mogą być krwawienia z żołądka, zaburzenia rytmu serca, zakłócenia oddechowe, uszkodzenie nerek, a nawet nagły zgon.

Uczony powołuje się na testy, w których porównywano wchłanianie felodypiny, leku rozszerzającego naczynia krwionośne i obniżającego ciśnienie krwi, po wypiciu szklanki wody lub soku grejpfrutowego. Okazało się, że sok ten powodował aż trzykrotnie większe stężenie tego farmaceutyku.

Sok grejpfrutowy zawiera furanokumarynę, pochodną kumaryny, która hamuje rozkład niektórych leków w przewodzie pokarmowym, zanim jeszcze przedostanie się on do krwioobiegu. Ten proces uwzględnia się podczas opracowywania dawek preparatów. Gdy jednak ten mechanizm zostanie zakłócony, lek przenika w zbyt dużym stężeniu.

„Popijając lek sokiem grejpfrutowym nieświadomie zwiększamy w organizmie stężenie leku z poziomu terapeutycznego do toksycznego” – ostrzega kanadyjski specjalista. Wielu chorych nie jest tego świadomych, z kolei lekarze zwykle nie pytają pacjentów, czym popijają leki.

Dr Katarzyna Wolnicka z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie twierdzi, że sok grejpfrutowy spowalnia również metabolizm leków przeciwhistaminowych, czyli przeciwalergicznych (zmniejszających wydzielanie substancji przyczyniających się do nadwrażliwości – PAP). Skutkiem tego jest wzrost jego stężenia nawet od trzech do siedmiu razy i zaburzenia rytmu serca.

Groźne interakcje z lekami mogą powodować także inne owoce, takie jak gorzka pomarańcza i olbrzymia pomarańcza pomelo. Słodka pomarańcza nie powoduje groźnych interakcji. Mleko nie utrudnia wchłaniania w przewodzie pokarmowym antybiotyków.

Produkty zawierające duże ilości błonnika osłabiają działanie naparstnicy oraz przeciwdepresyjnych leków trójpierścieniowych (takich jak amitryptylina), gdyż również pogarszają ich metabolizm.

Osoby zażywające bisfosfoniany, leki na osteoporozę, przez dwie godziny po ich zażyciu nie powinny spożywać pokarmów, szczególnie tych bogatych w wapń, jak mleko i produkty mleczne. Należy też powstrzymać się na ten czas od spożywania witamin z mikroelementami oraz leków zobojętniających kwas solny soku żołądkowego – przekonuje dr Wolnicka.

Jej zdaniem, wapń może negatywnie wpływać na działanie tzw. blokerów kanału wapniowego, stosowanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Pogarsza też wchłanianie beta blokerów, jednego z najważniejszych leków w kardiologii, stosowanych m.in. w niewydolności serca. (PAP)

 

PAP zbw/ ula/

REKOMENDACJA
2012-12-03 17:58:38
~jj

Zmiejszyc 5 krotnie dawke i sprzedawac z sokiem

2012-12-03 15:18:52
~Aga

soków nie powinno się pić w ogóle

2012-12-03 15:13:12
~noithai

Troche nie rozumiem... I co z tego?? Za duzo nas na tej planecie. Ludzie musza masowo zaczac umierac. Predzej czy pozniej, albo my, albo natura ureguluje nadwyzki. Wiec jeszcze raz, po co ratowac smiertelnie chorych ludzi - wspolczucie czy tez skrajny egoizm??

2012-12-03 14:02:03
~Ewa

Sprawdź dlaczego program którego używałam skutecznie pozwolił mi się pozbyć nadwagi i nie pozwolił przytyć ponownie Poznaj moc która drzemie w twoim organizmie. Jedz ulubione dania i chudnij. Czytaj na kalorie-zdrowia.pl sprawdzony i skuteczny w przypadku kobiet po porodzie. Znakomicie regeneruje organizm i kształtuje sylwetkę. Poleca gorąco

2012-12-03 14:01:22
~Alina

MASZ FIGURĘ TYPU GRUSZKA CZY JABŁKO NA TEJ DIECIE TO BEZ ZNACZENIA-Sprawdź dlaczego program którego używałam skutecznie pozwolił mi się pozbyć nadwagi i nie pozwolił przytyć ponownie Poznaj moc która drzemie w twoim organizmie. Jedz ulubione dania i chudnij. Czytaj na kalorie-zdrowia.pl) sprawdzony i skuteczny w przypadku kobiet po porodzie. Znakomicie regeneruje organizm i kształtuje sylwetkę Zapraszam do odwiedzenia w słusznej sprawie to nie spam. To możliwość pomocy.

2012-12-03 12:02:53
~luiza

UWAGA!!!! Jeżeli jesteś nieszczęśliwa z tego powodu że masz nadwagę, źle się z tym czujesz i masz niską samoocenę to możesz to zmienić. Bądź pewna/pewny/ jest na to bardzo skuteczny sposób. Sama to przeszłam i teraz jestem inną osobą. Wypróbuj program i wejdź na idealnafigura.com/pewne. Jak zaczynałam ważyłam 100kg obecnie 70 kg a wystarczyło mi 10 miesięcy. Czuję się świetnie i wyglądam młodziej o 10 lat i nie mam już żadnych kompleksów. Życzę powodzenia

2012-12-03 11:57:58
~marta

Mnie mówią, że wyglądam młodziej, lepiej. I faktycznie świetnie się czuję. Tajemnica polega na tym, że Odżywiam się zdrowo , jem owoce i warzywa, jem regularnie, zaczynam też od zdrowego śniadania co jest najważniejsze w tym wszystkim(zdrowesniadanie.info/gber es ; idealnafigura.com/gberes).Zdrowie jest tylko jedno, warto o niego zadbać!

2012-12-03 10:03:48
~PIO

spowalnia metabolizm tych leków a prowadzi do duzego steżenia w organiźmie.komuś sie popierdoliło i to zdrowo. jak już to prowadzi do zmniejszonego wydalania z organizmu czyli kumulacji, ale w ten sposób mozna zaoszczędzic na lekach a w przypadku cytostatyków to sporo

2012-11-28 22:46:43
~Jasiek

Użwa takich nazw jak bisfosfoniany, beta blokery,. trójpierścienie i 20 innych nazw, które nic nie mówią przecietnemu człowiekowi. Nie każdy jest lekarzem, a niektórzy mają nawet wstret do tego zawodu. Dla kogo więc taki artykuł. Dla mnie to bełkot bez sensu.

2012-11-28 22:20:19
~CNNN

Kazdy lek powinien byc popijany tylko czysta woda , zadnym sokiem czy herbata . Tylko czysta woda

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.