wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Aktualności

Wysypianie się obniża wrażliwość na ból

Thinkstock
03.12.2012

PAP

Wydłużenie czasu snu, u zdrowych osób odczuwających umiarkowaną senność w ciągu dnia, poprawia czujność i obniża wrażliwość na ból – wynika z najnowszych badań, które publikuje pismo „Sleep”.

"Wyniki naszych badań wskazują, jak ważna jest wystarczająca ilość snu u osób z różnymi bolesnymi schorzeniami przewlekłymi lub u tych, które przygotowują się do planowej operacji chirurgicznej" – komentuje główny autor pracy dr Timothy Roehrs z Henry Ford Hospital w Detroit (Michigan, USA). Badacz podkreśla, że sen w zaskakująco dużym stopniu redukuje ból, w porównaniu np. z działaniem leku przeciwbólowego z grupy opioidów, kodeiny.

Zespół pod kierunkiem dr. Roehrsa przeprowadził badania wśród 18 zdrowych ochotników, którzy nie mieli dolegliwości bólowych, ale odczuwali umiarkowaną senność w ciągu dnia.Podzielono ich losowo na dwie grupy: jedna przez cztery kolejne noce miała spać tak długo jak zwykle, a druga miała wydłużyć czas nocnego spoczynku do 10 godzin.

Obiektywną senność w ciągu dnia oceniano w pierwszym i czwartym dniu doświadczenia przy pomocy tzw. testu wielokrotnego pomiaru latencji snu (MSLT). Polega on na pomiarach czasu potrzebnego do zapadnięcia w sen pacjentowi, któremu umożliwi się drzemkę w ciągu dnia. Wrażliwość na ból sprawdzano w te same dni eksperymentu na podstawie reakcji na bodziec termiczny – oceniano, jak szybko cofali oni palec pod wpływem gorąca.

Jak wyliczyli badacze, osoby, którym planowo wydłużono czas snu spały w nocy średnio o 1,8 godziny dłużej niż grupa, która zachowała dotychczasową długość snu.

Równolegle ich senność w ciągu dnia zmniejszyła się, a wrażliwość na ból wzrosła – ci, którzy więcej spali, dłużej wytrzymywali ból związany z bodźcem termicznym. Czas, w ciągu którego cofali przed nim palec wydłużył się średnio o 25 proc. Efekt redukcji wrażliwości na ból był lepszy niż w poprzednich badaniach, w których pacjentom podawano kodeinę w dawce 60 mg.

Zdaniem autorów pracy wyniki te wskazują, że wydłużenie godzin snu u lekko, ale przewlekle niedosypiających zdrowych osób redukuje ich wrażliwość na ból. (PAP)

jjj/ agt/

REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.