wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Rekordowa liczba zachorowań na grypę

123RF
16.01.2013

PAP

W grudniu 2012 r. zarejestrowano w Polsce 261 024 przypadki zachorowania lub podejrzenia zachorowania na grypę. W tym samym okresie ubiegłego roku odnotowano o ponad 140 tys. mniej tego typu przypadków – wynika z raportu Centrum Informacji o Przeziębieniu i Grypie.

Jedynie w pierwszym tygodniu stycznia zarejestrowano 144 483 przypadki zachorowania lub podejrzenia zachorowania na grypę. Dane z drugiego tygodnia tego miesiąca nie są jeszcze znane – poinformowała PAP prof. Lidia Brydak z Krajowego Ośrodka ds. Grypy.

W raporcie używa się określenia „zachorowania lub podejrzenia zachorowania na grypę”, ponieważ nie każdy przypadek zakażenia grupą jest badany na obecność wywołującego ją wirusa. Tak postępuje się jedynie w nielicznych przypadkach. Od 1 września 2012 r. do 7 stycznia 2013 r. przebadano jedynie 1918 próbek zarazków i w 26,4 proc. z nich potwierdzono, że są to wirusy grypy.

Lekarze rodzinni oceniają zachorowania na grypę na podstawie objawów choroby. Często są one jednak trudne do odróżnienia od tzw. paragrypy, która z grypą nie ma nic wspólnego – wyjaśnia prof. Brydak.

Z danych epidemiologicznych Centrum Informacji o Przeziębieniu i Grypie wynika, że najwięcej zachorowań lub podejrzeń zachorowania na grypę w grudniu 2012 r. było w woj. pomorskim (75 445) oraz mazowieckim (43 225). Najmniej było natomiast w woj. lubuskim, gdzie odnotowano zaledwie 858 takich przypadków (co nie znaczy, że jedynie tyle osób tam chorowało – PAP).

Dr Katarzyna Mikulska, ekspert Centrum Informacji o Przeziębieniu i Grypie, zwraca uwagę, że na przeziębienie i grypę, gdy już dojdzie do zakażenia, należy stosować leki objawowe. Warto jednak leczyć się kompleksowo, gdyż podczas choroby zazwyczaj występuje wiele dolegliwości, takich jak gorączka, ból głowy i gardła oraz kaszel. Dlatego najbardziej pomagają leki wieloskładnikowe.

Domowe sposoby mogą jedynie poprawić samopoczucie. Warto pić np. herbatę z sokiem malinowym i cytryną, ale pamiętajmy, że nie stanowią one panaceum – przekonuje specjalistka. Dodaje, by pamiętać, że jeśli po trzech dniach objawy nie ustępują, należy udać się na wizytę do lekarza.

Dr Mikulska podkreśla również, że na przeziębienie i grypę nie należy samodzielnie stosować antybiotyków. Zażywanie ich musi być poprzedzone badaniem lekarskim, bo większość infekcji wywołują wirusy, na które leki te nie działają. Ponadto, przyjmowanie antybiotyków wyjaławia florę bakteryjną organizmu, co osłabia system odpornościowy.

Prof. Brydak podkreśla, że jedyną skuteczną ochroną przed grypą jest szczepionka.(PAP)

 

zbw/ tot/ mow/

REKOMENDACJA
2013-09-16 13:19:24
~amirami

Mało osób wie, że taki fervex i witamina c zażywane razem mogą nam zaszkodzić, substancje zawarte w tych lekach wchodzą ze sobą w istotną interakcję- nie wierzysz, zobacz sam - ja korzystam z wyszukiwarki osoz.pl/interakcje przed zażyciem każdego nowego leku!

2013-01-26 10:44:04
~sdE

Leże sobie w łóżeczku zmożona wirusem, odpoczywam, dając szansę mojemu organizmowi na walkę z wirusem. Ciekawa jestem, co pani profesor podaje swoim dzieciom, wnukom. Herbatkę lipową, syrop z cebuli., kanapki z czosnkiem, mleko z masłem i miodem, sok malinowy? Czy domowe sposoby nie są preparatami wieloskładnikowymi?

2013-01-17 06:26:17
~TEMIDA

PRZESTAŃCIE MANIPULOWAĆ GRYPA I SZCZEPIONKAMI ! WIDOCZNIE ZBYT POTRZEBNY ???????????????///

2013-01-17 02:39:43
~Enmerkar

Prawdopodobnie ofiary szczepionek przeciwko grypie.

2013-01-16 20:35:54
~kiki

czyżby władza chciała przetestować podpisaną przez bula ustawę o epidemiach?

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.