wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Światowy Dzień Walki z Rakiem

123RF
04.02.2013

PAP

 „Rak to wyrok”, „nie da się go uniknąć”, „rak to wyłącznie kwestia zdrowotna”, „problem raka dotyczy tylko krajów rozwiniętych oraz osób starszych” – takie mity o nowotworach chcą obalać onkolodzy w związku z obchodzonym 4 lutego Światowym Dniem Walki z Rakiem. 

Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku nowotwory złośliwe są wykrywane u 12-13 mln osób. W 2008 r. spowodowały one śmierć 7,6 mln osób, co stanowiło 13 proc. wszystkich zgonów. Z Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2009 r. chorobę nowotworową wykryto w Polsce u 156 tys. osób, a liczba zgonów z tego powodu wyniosła 93 tys.

WHO prognozuje, że zachorowania na raka będą w najbliższych latach rosły w ogromnym tempie. W 2030 r. liczba osób, u których wykryty zostanie nowotwór złośliwy, może wynieść 22,2 mln, czyli o 75 proc. więcej niż obecnie, a liczba zgonów – 13,1 mln. Oznacza to, że w XXI wieku rak staje się głównym zabójcą ludzi.

Skutki chorób nowotworowych dla społeczeństw są druzgocące. Dlatego inwestowanie w skuteczne i wydajne pod względem ekonomicznym metody walki z rakiem są obowiązkiem państw, ocenia WHO.

Mity na temat chorób nowotworowych znacznie zmniejszają szanse na poradzenie sobie z tym problemem. Z tej przyczyny tegoroczne obchody Światowego Dnia Walki z Rakiem przebiegają pod hasłem ich obalania.

Wśród ludzi wciąż panuje przekonanie, że rak jest wyrokiem śmierci. Dlatego wiele osób boi się brać udział w badaniach przesiewowych, których celem jest wykrywanie nowotworów we wczesnym stadium.

- Wczesne wykrycie choroby nowotworowej znacznie zwiększa szanse na skuteczne leczenie. Dzięki postępowi onkologii wiele nowotworów, uważanych kiedyś za śmiertelne, możemy dziś wyleczyć. A nawet jeśli w wielu przypadkach nie potrafimy tego zrobić, to możemy sprawić, by rak stał się chorobą przewlekłą. Wtedy człowiek może żyć z nowotworem wiele lat i umrzeć z zupełnie innego powodu - powiedział PAP dr Grzegorz Luboiński, sekretarz Polskiej Unii Onkologii.

Niestety, w porównaniu z mieszkańcami Europy Zachodniej Polacy ciągle zgłaszają się do lekarza w bardziej zaawansowanym stadium choroby nowotworowej, kiedy terapia jest mniej skuteczna, przypomniał onkolog. Nie korzystamy w pełni z możliwości jakie dają programy badań przesiewowych. To w dużym stopniu odpowiada za gorsze wyniki leczenia nowotworów w naszym kraju.

Sztandarowym przykładem jest program bezpłatnych badań cytologicznych oferowanych raz na trzy lata kobietom w wieku 25-59 lat. Mimo że funkcjonuje on od 2006 r., zgłasza się na nie tylko 25 proc. uprawnionych pań.

- Cytologia pozwala wykryć raka szyjki macicy w fazie przedobjawowej, a tym samym zniwelować ryzyko rozwoju jego inwazyjnej postaci i śmierci. Niestety, w naszym kraju nadal umiera na ten nowotwór ponad 1,5 tys. kobiet rocznie, choć w krajach UE zgony z jego powodu są już rzadkością - tłumaczył dr Luboiński.

Innym szkodliwym mitem na temat raka jest przekonanie, że jest nam „dany od losu” i „nie można nic zrobić, by go uniknąć”.

Tymczasem, jak przypomniał rozmowie z PAP dr Jerzy Giermek, kierownik Centralnego Ośrodka Koordynującego Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy, ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy aż w 70 proc. zależy od czynników, na które mamy wpływ - naszych zachowań, zwyczajów, stylu życia, naszego środowiska. Udział genów w rozwoju choroby nowotworowej jest szacowany na ok. 30 proc.

Do najważniejszych czynników zwiększających ryzyko raka zalicza się palenie tytoniu. WHO szacuje, że odpowiada ono za 22 proc. zgonów z powodu nowotworów złośliwych (w tym raka płuca, trzustki, pęcherza moczowego, nerki). Należy tu również: nadużywanie alkoholu, zbyt kaloryczna i tłusta dieta, brak aktywności fizycznej. Z badań wynika, że otyłość przyczynia się do zachorowań m.in. na raka trzonu macicy, piersi i jelita grubego.

Istotną rolę w rozwoju raka odgrywają też: nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne, promieniowanie jonizujące czy rakotwórcze związki chemiczne w naszym otoczeniu, jak azbest, arsen w wodzie pitnej, aflatoksyny wytwarzane przez grzyby i zanieczyszczające żywność.

Przewlekłe infekcje wirusowe lub bakteryjne odpowiadają za ok. 20 proc. zgonów z powodu nowotworów złośliwych, głównie w krajach rozwijających się i biednych. Są to: zakażenie wirusem HBV i HCV, które wywołują wirusowe zapalenie wątroby (odpowiednio typu B i typu C) i przyczyniają się do zachorowań na raka wątroby, wirus brodawczaka ludzkiego HPV, który powoduje raka szyjki macicy oraz bakterie Helicobacter pylori, które odpowiadają za część przypadków raka żołądka.

Przeciwko wirusom HBV oraz HPV istnieją dziś skuteczne szczepionki.

1 2
REKOMENDACJA
2015-11-03 07:09:51
~zwykły obywatel zk

Bliska mi 28 letnia osoba w marcu 2015 zaczęła odczuwać problemy z żołądkiem, wizyty lekarzy rodzinnych trwały do czerwca zanim wykonano serię badań w tym gastroskopie i wykryto nowotwór żołądka. Skierowanie do specjalisty na pażdziernik 2015 r. kolejna seria badań i na operację najbliższy termin czerwiec 2016 r. - TO SIĘ NAZYWA WCZESNE WYKRYCIE POPRZEZ BADANIA PRZESIEWOWE. Cywilizacja nam upada, wydawajmy na zbrojenia a i tak w tle umierajmy w kolejkach. Gdzie tu można "Zdą

2013-02-04 23:53:38
~chemik środowiskowy

Stek bzdur moim zdaniem. Zapobieganie to żywność bez rakotwórczych dodatków E. Około 1500 E wśród nich rakotwórcze: bisfenol A, azotany, neurotoksyczne, zaburzające trawienie np. emulgatory, trucizny przyjmowane jako leki i w szczepionkach, co niszczy system odpornościowy człowieka. Trucizny w pastach do zębów (fluor), w kosmetykach -rakotwory i neurotoksyny (parabeny, aluminium, trucizny w ubraniach, np. formaldehyd, akrylamid w nowoczesnej żywności dla dzieci (frytkach, chrupk

2013-02-04 23:45:43
~GRAŻKA

Ja jestem op chorobie już 10 lat miałam chłoniaka złośliwego 19 węzłów zajętych amputowali mi pierś potraktowałam tą chorobę jak zwykły katar który muszę wyleczyć trzeba zaakceptować tą chorobę i wszystko pójdzie ok RAK TO NIE WYROK PAMIĘTAJCIE POZDRAWIAM WSZYSTKICH

2013-02-04 23:29:56
~pnv

Moj tato czekal pol roku na operacje ,bo tyle trwaly potrzebne badania i oczekiwanie na miejsce w szpitalu . Potem onkolog stwierdzil ,ze rak jest zaawansowany . A w akcie zgonu napisali niewydolnosc oddechowa i nie umarl na raka ,wszystko gra i statystyka nie ucierpiala.

2013-02-04 23:10:19
~wacus

abstynencja - trzeba pic panowie i panie

2013-02-04 23:06:22
~cxz

I love you... I like you... I kiss you... Jeśli to przeczytałeś ktoś za 30min. napisze do ciebie właśnie te słowa jeśli nie wkleisz tego do 10 komentarz w ciągu 10 min. zostaniesz wiecznie sam. Naprawdę to działa Ola Kamińska nie zrobiła tego w wieku 10 lat i ma teraz 23lata i jest cały czas sama a Julia Małecka wkleiła to do 10 komentarzy i teraz jest już po ślubie...

2013-02-04 22:45:41
~emii

Najwięcej zakażeń podczas badań w gabinetach lekarskich i szpitala to wylęgarnia wirusów i bakterii.Ja podczas badań i pobraniu cytologi zwłaszcza u ginekologa mam zawsze męża patrzy by po założeniu rękawiczek nie dotykał innych przedmiotów w gabinecie potem badał pochwę wprowadzając wirusy nawet brodawczaka kończącego się rakiem.To samo był przy porodach wspierał mnie.Babcia nigdy nie była u ginekologa ani na mammografii która uaktywnia raka ani cytologi.Rodziła przy d

2013-02-04 22:15:31
~kp

Dlaczego nie ma mowy o aspartamie, konserwantach w żywności i aluminium oraz parabenach w kosmetykach i środkach czystości ?

2013-02-04 22:07:11
~jvelzkeyek

Metoda na raka Rzuć palenie, ogranicz picie! Wypędzaj raka, przedłużaj życie! Owoce i warzywa codziennie jedz! Rak od ciebie pójdzie sobie precz! Spożywaj tłuszcze nienasycone! W nich masz przed nowotworem obronę. Dotleniaj się, ruchu zażywaj! Zbędnej wagi ciała się pozbywaj! Otwieraj okno i zimny prysznic bierz! Zahartowanego ciała nie znosi ten zwierz! Śmiej się i dalej http://komentarzedowydarzen.blox.pl

2013-02-04 21:51:23
~Paweł

Działanie pozorne !!! Ja choruję na raka płuc od dłuższego czasu. Lekarze wiedzą co mi jest, ale nie chcą diagnozować!!! Łódzki ośrodek onkologiczny to jest żenada. U nas ludzi się nie leczy, bo po co?

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.